راهنمای حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


راهنمای حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند

راهنمای حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند

آمستردام شهری دوست داشتنی و نسبتا کوچک است و اگر نحوه استفاده از حمل و نقل عمومی در آمستردام را یاد بگیرید، می‌توانید به راحتی در این شهر جابجا شوید و خود را به مقصد مورد نظرتان برسانید. اگرچه در این شهر می‌توانید از تراموا، اتوبوس و مترو استفاده کنید، اما برای حمل و نقل در آمستردام یک راه دیگر نیز پیش روی شما قرار دارد و آن کاری است که شهروندان آمستردام انجام می‌دهند؛ دوچرخه سواری.
اگر شما نیز راهی تور آمستردام هستید و دوست دارید با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند رفت و آمد کنید، تا انتهای این مقاله از وبلاگ ققنوس همراه ما باشید.

[lwptoc]

بلیت سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند
بلیت سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند

درباره سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند

سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام همانگونه که گفتیم، از تراموا، اتوبوس و مترو تشکیل شده است که همگی توسط سازمانی با نام Gemeentelijk Vervoerbedrijf اداره می‌شود که به طور خلاصه آن را GVB می‌نامند. بدین ترتیب می‌توانید تنها با یک بلیت، از تمامی راه‌های حمل و نقل عمومی در آمستردام استفاده کنید.
بلیت‌های حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند را می‌توانید از ایستگاه‌های مترو و یا دستگاه‌های خودکار فروش بلیت خریداری کنید. همچنین بلیت‌های یک ساعته، یک روزه و 2 روزه را می‌توانید از راننده اتوبوس و تراموا هم خریداری کنید.
بلیت‌های حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند، بر اساس مدت زمان اعتبار تقسیم بندی می‌شوند. در جدول زیر می‌توانید انواع بلیت‌های حمل و نقل عمومی آمستردام را در جدول زیر مشاهده کنید. این جدول بر اساس قیمت‌های ارائه شده سال 2020 هستند.

مدت اعتبار قیمت
1 ساعت 3.2 یورو
1 روز (24 ساعت) 8 یورو
2 روز (48 ساعت) 13.5 یورو
3 روز (72 ساعت) 19 یورو
4 روز (96 ساعت) 24.5 یورو
5 روز (120 ساعت) 29.5 یورو
6 روز (144 ساعت) 34 یورو
7 روز (168 ساعت) 37 یورو
نحوه استفاده از متروی آمستردام
نحوه استفاده از متروی آمستردام

نحوه استفاده از متروی آمستردام

متروی آمستردام یکی راه‌های حمل و نقل عمومی در آمستردام است که 5 خط دارد. این 5 خط مترو، 7 منطقه بزرگ شهر آمستردام را پوشش می‌دهد. همچنین با استفاده از متروی آمستردام می‌توانید به بخش‌های حاشیه‌ای شهر چون Amstelveen، Diemen، Ouder-Amstel و Noord دسترسی داشته باشید.
3 خط از 5 خط متروی آمستردام از ایستگاه مرکزی آمستردام آغاز می‌شوند. ایستگاه مرکزی آمستردام در شمال این شهر و حاشیه رود IJ قرار گرفته و خود یک جاذبه گردشگری به شمار می‌رود.
یک نکته دیگر که باعث می‌شود استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام بسیار مناسب باشد، دسترسی‌پذیری آن و راحتی استفاده برای تمامی افراد است. به عنوان مثال تمامی ایستگاه‌های متروی آمستردام برای استفاده ویلچر بهینه سازی شده است. همچنین از ساعت 6 الی 00:30 بامداد می‌توانید از متروی آمستردام استفاده کنید.
خط 50 (Ring Line) از ایستگاه Isolaterweg تا Gein کشیده شده است. خط 51 (Amstel Line) منطقه Westwijk تا ایستگاه مرکزی را تحت پوشش دارد و دو خط 53 و 54 (East Line) نیز از Gaasperplas و Gein تا ایستگاه مرکزی امتداد دارند. همچنین با استفاده از خط 52 که جدیدترین خط متروی آمستردام است، می‌توانید از Amsterdam Zuid تا Noord سفر کنید. در ادامه نقشه متروی آمستردام را مشاهده خواهید کرد.

نقشه متروی آمستردام
نقشه متروی آمستردام
نحوه استفاده از اتوبوس آمستردام
نحوه استفاده از اتوبوس آمستردام

نحوه استفاده از اتوبوس‌های آمستردام

اتوبوس یکی دیگر از وسایل سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند است که می‌تواند گشت و گذار در این شهر را بسیار آسان سازد. در حال حاضر بیش از 40 خط اتوبوس در مرکز شهر و حاشیه آمستردام وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از این خطوط، به سایت GVB مراجعه کرده یا از اپلیکیشن این مجموعه استفاده کنید.
بر خلاف مترو و ترامواها که تنها تا ساعت 00:30 دقیقه بامداد فعالیت دارند، برخی از اتوبوس‌های سیستم حمل و نقل عمومی در آمستردام به صورت شبانه روزی مسافران را جابجا می‌کنند. در سرتاسر آمستردام 12 خط اتوبوس شبانه وجود دارد که از ساعت 00:30 بامداد تا 7:30 فعالیت دارند. البته قیمت اتوبوس‌های شبانه متفاوت است؛ 4.5 یورو برای 90 دقیقه و یا 34 یورو برای 12 سفر.
پیشتر گفتیم که بلیت‌های حمل و نقلی عمومی در آمستردام هلند را می‌توانید از راننده اتوبوس یا تراموا خریداری کنید. حتما در نظر داشته باشید که هنگام سوار و پیاده شدن، باید بلیت خود را در دستگاه‌های مخصوص تعبیه شده در اتوبوس وارد کنید تا تایید شوند.
خوشبختانه تمامی اتوبوس‌ها به رمپ مخصوص عبور ویلچر و صندلی چرخدار مجهز هستند و تمامی افراد امکان استفاده از آنها را دارند.

نحوه استفاده از ترامواهای آمستردام
نحوه استفاده از ترامواهای آمستردام

نحوه استفاده از ترامواهای آمستردام

اما در کنار مترو و اتوبوس، تراموا نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند است که با آن می‌توانید تقریبا از اکثر جاذبه‌های مهم آمستردام را بازدید کنید. در واقع خط 2 تراموای آمستردام خودش به تنهایی یک جاذبه گردشگری فراموش نشدنی است. این خط از ایستگاه مرکزی آغاز می‌شود و از جاذبه‌های چون فوندل پارک (Vondelparkکانال‌های آبی آمستردام و موزه ملی (Rijksmuseum) بازدید کنید.
هنگام سوار شدن بر ترامواهای آمستردام فراموش نکنید که بلیت خریداری شده خود را در دستگاه‌های مخصوص تایید کنید.

نحوه استفاده از دوچرخه‌های آمستردام
نحوه استفاده از دوچرخه‌های آمستردام

نحوه استفاده از دوچرخه‌های آمستردام

آمستردام را پایتخت دوچرخه دنیا می‌دانند و استفاده از دوچرخه، یکی از مهمترین راه‌های حمل و نقل در این شهر است. طبق بررسی‌های انجام شده، تعداد دوچرخه‌های آمستردام از تعداد شهروندان این شهر بیشتر است!
خیابان‌های آمستردام برای استفاده از دوچرخه بسیار مناسب است و تقریبا تمامی خیابان‌های مهم این شهر، مسیر مخصوص دوچرخه سواری دارند. برای دوچرخه سواری در آمستردام، می‌توانید یک دوچرخه از شرکت‌های مخصوص این کار اجاره کنید و به گشت و گذار در این شهر زیبا بپردازید.
هنگام دوچرخه سواری باید حواستان به چند نکته باشد؛ حتما از سمت راست خود دوچرخه سواری کنید و حتما پشت چراغ‌های قرمز بایستید. همچنین حواستان باشد که ممکن است دیگر گردشگران با مسیرهای دوچرخه سواری آشنا نباشند، پس حتما با زدن بوق به آنها هشدار دهید. علاوه بر این، هنگام عبور از خطوط تراموا مراقب باشید که چرخ دوچرخه شما درون ریل گیر نکند زیرا می‌تواند باعث زمین خوردن و آسیب دیدن شما شود.

 

[sc name=”highlight” text=”خیابان‌های آمستردام برای استفاده از دوچرخه بسیار مناسب است و تقریبا تمامی خیابان‌های مهم این شهر، مسیر مخصوص دوچرخه سواری دارند” ]

 

 

حمل و نقل عمومی به فرودگاه آمستردام
حمل و نقل عمومی به فرودگاه آمستردام

حمل و نقل عمومی به فرودگاه آمستردام

مهمترین فرودگاه در بین فرودگاه‌های هلند، فرودگاه آمستردام است که سومین فرودگاه شلوغ اروپا نیز به شمار می‌رود. اکثر گردشگران هلند، با استفاده از فرودگاه آمستردام به این شهر سفر می‌کنند و بد نیست با راه‌های حمل و نقل عمومی به فرودگاه آمستردام نیز آشنا شوید.
برای اینکه از فرودگاه اسخیپول آمستردام (Schiphol) به آمستردام بروید، می‌توانید یک بلیت از دستگاه‌های خودکار فروش بلیت در فرودگاه خریداری کنید و با استفاده از قطار، به ایستگاه مرکزی آمستردام بروید. سکوی قطار دقیقا زیر ترمینال فرودگاه قرار دارد و ظرف مدت 15 دقیقه شما را به ایستگاه مرکزی خواهد رساند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.