همه چیز را درباره آسیاب‌های بادی هلند بدانید

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


همه چیز را درباره آسیاب‌های بادی هلند بدانید

همه چیز را درباره آسیاب‌های بادی هلند بدانید

آسیاب‌های بادی هلند مهمترین نماد این کشور هستند و تور هلند بدون بازدید از این آسیاب‌های بادی، هیچگاه تکمیل نخواهد شد. این آسیاب‌های بزرگ، یکی از شاخصه‌های اصلی کشور هلند هستند که برای سال‌ها در گوشه و کنار این کشور حضور داشتند و نقش مهمی در توسعه اقتصادی این کشور بازی کرده‌اند.
اگر دوست دارید با آسیاب‌های بادی هلند بیشتر آشنا شوید، با ما همراه باشید. در این مقاله از وبلاگ ققنوس شما را با تاریخچه و آسیاب‌های بادی و همچنین بهترین آسیاب‌های بادی در هلند آشنا خواهیم ساخت.

[lwptoc]

درباره آسیاب‌های بادی هلند
درباره آسیاب‌های بادی هلند

درباره آسیاب‌های بادی هلند

تاریخچه آسیاب‌های بادی هلند به قرن‎‌های سیزدهم و چهاردهم میلادی بازمی‌گردد، زمانی که هلند یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا به شمار می‌رفت. امروزه اگر نزدیک آسیاب‌های بادی آمستردام و هلند بایستید و آنها در حال کار کردن باشند، صدای چرخش محور چوبی و همچنین شکافته شدن هوا توسط پره‌های آن را خواهید شنید. اما در گذشته، این صدا نماد کشور هلند بوده و در هر نقطه از کشور هلند، این صدا به گوش می‌رسیده است.
در دوران اوج استفاده از آسیاب‌های بادی هلند، بیش از 12000 آسیاب در سرتاسر این کشور قرار داشته است و تمامی آنها با تمام قدرت در حال فعالیت بوده‌اند. بدین ترتیب شاید بتوان دوران رواج آسیاب‌های بادی در هلند را اولین دوره انقلاب صنعتی در اروپا دانست. در قرن هفدهم میلادی، مجموعه‌های صنعتی بسیاری در هلند قرار داشته‌اند که هر یک چندین آسیاب بادی را شامل می‌شده‌اند.
اما با گسترش استفاده از موتور‌های بخار، دیزلی و الکتریکی، آسیاب‌های بادی هلند نیز محبوبیت خود را از دست دادند و امروزه تنها بین 1000 تا 1200 آسیاب بادی در گوشه و کنار هلند قرار دارد و تعداد کمتری از آنها هنوز در حال فعالیت هستند.

کاربرد آسیاب‌های بادی هلند
کاربرد آسیاب‌های بادی هلند

کاربرد آسیاب‌های بادی هلند

احتمالا معمول‌ترین کاربردی که برای آسیاب‌های بادی در هلند متصور هستید، تبدیل گندم و جو به آرد است. اما باید بدانید که این آسیاب‌ها استفاده‌هایی بسیار متنوع‌تر داشته‌اند. بخش‌های زیادی از کشور هلند، پست‌تر از سطح آب‌های آزاد هستند و توسط آب پوشیده شده‌اند. خارج کردن آب از این بخش‌ها و تبدیل آنها به زمین‌های زراعی و یا مسکونی، از مهمترین نیازهای اهالی هلند بوده است و بدین ترتیب، یکی از اصلی‌ترین استفاده‌ها از انرژی حاصل شده از چرخش پره‌های بزرگ آسیاب‌های بادی، برای پمپ کردن آب به بیرون از این زمین‌ها بوده است.
همچنین برخی از این آسیاب‌های بادی برای ساخت کاغذ استفاده می‌شده است. به عنوان مثال کاغذ تهیه شده توسط آسیاب بادی Zaanstreek یکی از مرغوب‌ترین و گران‌ترین کاغذهای آن دوره به شمار می‌رفته است.
آمستردام یک بندر تجاری بسیار مهم بوده است و ساخت کشتی و قایق، از مهمترین کسب و کارهای دوران طلایی هلند بوده است. به همین دلیل، تقاضا برای الوارهای چوبی بسیار بالا بوده و برخی از آسیاب‌های بادی هلند وظیفه بریدن تنه درختان و تبدیل آنها به الوارهای چوبی را داشته‌اند.
همچنین علاوه بر کاربرد تفاوت در داخل آسیاب بادی، ظاهر آسیاب‌های بادی هلند نیز با یکدیگر متفاوت بوده‌اند و هر آسیاب بر اساس نیاز، ظاهر خاصی داشته است. به عنوان مثال برخی از آسیب‌های بادی هلند این قابلیت را داشته‌اند که به طور 360 درجه بچرخند تا بتوانند بیشترین استفاده را از وزش باد داشته باشند.
اما علاوه بر این موارد، این نماد هلند یک استفاده دیگر نیز داشته‌اند و آن ارسال پیام بوده است. صاحبان هلند با استفاده از موقعیت قرارگیری پره‌های آسیاب‌ها به دیگران پیام می‌داده‌اند. به عنوان مثال مرگ و عزا یا عروسی و شادی از جمله پیام‌هایی بوده‌اند که با آسیاب‌های بادی در هلند مخابره می‌شده‌اند. همچنین در جنگ جهانی دوم نیز اهالی هلند برای هشدار نسبت به حمله آلمان‌ها از همین سنت استفاده می‌کردند.

 

[sc name=”highlight” text=”یکی از اصلی‌ترین استفاده‌ها از انرژی حاصل شده از چرخش پره‌های بزرگ آسیاب‌های بادی، برای پمپ کردن آب به بیرون از این زمین‌ها بوده است.” ]

 

مرتفع‌ترین آسیاب بادی هلند
مرتفع‌ترین آسیاب بادی هلند

مرتفع‌ترین آسیاب بادی هلند

آسیاب بادی Molen de Noord شهر اسخیدام (Schiedam) در غرب هلند قرار دارد. این آسیاب بادی بیش از 33 متر ارتفاع دارد و بلندترین آسیاب بادی سنتی و قدیمی هلند است.

قدیمی‌ترین آسیاب بادی هلند
قدیمی‌ترین آسیاب بادی هلند

قدیمی‌ترین آسیاب بادی هلند

همانگونه که گفتیم، آسیاب‌های بادی هلند تاریخی بسیار طولانی دارند و اولین نمونه‌های آنها در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده‌اند. با این وجود، تعداد زیادی از آسیاب‌های اولیه از بین رفته‌اند و امروزه آسیاب بادی Zeddam tower mill در استان خلدرلاند (Gelderland)، قدیمی‌ترین آسیاب هلند است. تاریخ ساخت این آسیاب به پیش از سال 1451 می‌رسد.

آسیاب‌های بادی، نماد کشور هلند
آسیاب‌های بادی، نماد کشور هلند

آسیاب‌های بادی، نماد کشور هلند

امروزه آسیاب‌های بادی دیگر استفاده گذشته را ندارند و بیشتر به عنوان جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های هلند استفاده می‌شوند. این آسیاب‌ها که امروزه در سراسر این کشور پراکنده هستند، از مهمترین جاذبه‌هایی هستند که گردشگران را خود جذب می‌کند. امکان ندارد یک بروشور یا ویدئوی تبلیغاتی از هلند را ببینید اما تصویر آسیاب‌های بادی در آن نباشد. یا گردشگری به این کشور سفر کند اما با آسیاب‌های بادی هلند عکس نیندازد.
در ادامه تعدادی از بهترین نقاط برای بازدید از آسیاب‌های بادی هلند را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

زانس سخانس
زانس سخانس

زانس سخانس (Zaanse Schans)

شهر زانس شانس یا زانس سخانس، یکی از بهترین نقاط هلند برای تماشای آسیاب‌های بادی است. این شهر را شهر آسیاب‌های بادی هلند می‌نامند و تعداد زیادی آسیب بادی از انواع گوناگون در آن قرار دارد. حتی برخی از آسیاب‌های بادی این منطقه به هتل و اقامتگاه تبدیل شده‌اند و می‌توانید شب را در آنها به سر کنید.
این شهر در 15 کیلومتری شمال آمستردام واقع شده است و به راحتی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

کیندردیک
کیندردیک

کیندردیک (Kinderdijk)

یکی دیگر از محل‌های دوست داشتنی که می‌توان آن را به عنوان شهر آسیاب‌های بادی در هلند شناخت، شهر کیندردیک در استان هلند جنوبی است. این شهر در نزدیکی شهر روتردام و 15 کیلومتری شرق آن قرار دارد و 19 آسیاب بادی مختلف در آن واقع شده است. این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه‌های آسیاب بادی در هلند به شمار می‌رود که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.