آشنایی با آلمان در 10 دقیقه

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


آشنایی با آلمان در 10 دقیقه

آلمان برای بسیاری از افراد با مردمی خشک و قانونمند، صنایع پیشرفته و خودروهای پرسرعت شناخته می‌شود. اما کافیست یک بار به این کشور زیبا سفر کنید تا تمام تصورات و نگرش‌هایتان درباره سرزمین ژرمن‌ها تغییر کند. بر خلاف این تصورات، آلمان یکی از جذاب‌ترین و متنوع‌ترین کشورهای قاره اروپا به شمار می‌رود.
آلمان یک مقصد گردشگری بینظیر است که ترکیبی از شهرهای زیبا، فرهنگ اصیل اما متفاوت در نقاط مختلف، روستاهای دوست داشتنی و طبیعت بکر و حیرت انگیز را پیش روی گردشگران قرار می‌دهد. در واقع هر چیزی که از یک مقصد گردشگری انتظار داشته باشید در آلمان پیدا خواهید کرد. به همین دلیل آلمان کشور محبوبی برای گردشگران بین‌المللی است و با جذب بیش از 37 میلیون گردشگر در سال 2018، رتبه نهم پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری جهان را کسب کرده است.
از آنجایی که آشنایی با آلمان پیش از سفر به این کشور زیبا ضروری است، پیشنهاد می‎‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا در کمتر از 10 دقیقه با آلمان و ویژگی‌هایش آشنا شوید.
• موقعیت جغرافیایی و آب و هوای آلمان
• آلمان در طول تاریخ
• مردم، زبان، مذهب و واحد پول آلمان
• مهم‌ترین شهرهای آلمان
• غذا و خوراکی در آلمان
• ویزای آلمان
• پرواز به آلمان

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای آلمان

کشور آلمان در مرکز قاره اروپا قرار گرفته است و با 9 کشور اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، لهستان و سوییس مرز مشترک دارد. همچنین آلمان در شمال خود با دریای شمال و دریای بالتیک ارتباط دارد. آلمان از کشورهای بزرگ قاره اروپا به شمار می‌رود. مساحت آلمان بیش از 357 هزار کیلومتر مربع است و به همین دلیل رتبه هفتم بزرگترین کشور اروپا را دارد.
نزدیک به 83 میلیون جمعیت آلمان، این کشور را در جایگاه نخست پرجمعیت‌ترین کشور اروپایی (بدون احتساب روسیه) قرار داده است. همانطور که پیشتر گفتیم، آلمان کشوری بسیار پیشرفته و صنعتی است. جالب است بدانید که کشور آلمان بزرگترین اقتصاد قاره اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا (بعد از آمریکا، چین و ژاپن) است.
اگر به نقشه آلمان نگاه کنید، خواهید فهمید که کشور بزرگی است و به همین دلیل برای مدیریت بهتر، به 16 ایالت تقسیم شده است. همین مساحت بزرگ باعث شده است تا مناظر طبیعی متفاوتی در نقاط مختلف این کشور وجود داشته باشد. رود راین، طبیعت ایالت باواریا و جنگل سیاه ویژگی‌های طبیعی اصلی غرب آلمان هستند در حالیکه شرق آلمان به داشتن دریاچه‌های متعدد و زمین‌های پست و هموار مشهور است. علاوه بر این، آلمان نیز مانند اغلب کشورهای اروپایی پرآب است و تعدادی از مهمترین رودخانه‌های این قاره مانند الب، دانوب و راین در این کشور جریان دارند.
دیدن نقشه کشور آلمان به شما کمک می‌کند تا موقعیت جغرافیایی این کشور در قاره اروپا را بهتر درک کنید.

نقشه آلمان
نقشه آلمان

همانگونه که گفتیم، آلمان کشور وسیعی است که از دریای بالتیک در شمال اروپا تا رشته کوه آلپ در جنوب اروپا امتداد دارد. اما با وجود این گستردگی، آب و هوا و اقلیم آلمان در مناطق مختلف این کشور چندان تفاوت ندارد. به طور کلی، آلمان آب و هوای معتدلی دارد. تابستان‌های آلمان گرم اما زمستان‌هایش معتدل هستند و بارش باران در تمام طول سال اتفاقی عادی برای مردم آلمان است.

آلمان پرجمعیت‌ترین کشور اروپایی و بزرگترین اقتصاد قاره اروپاست

ماه‌های می تا سپتامبر (اردیبهشت تا شهریور) بهترین زمان برای سفر به کشور آلمان هستند و اغلب گردشگران در این بازه به آلمان سفر می‌کنند. اما اگر دوست دارید هوای خنک‌تر و جاذبه‌های خلوت‌تری را تجربه کنید، ماه‌های آپریل (فروردین و اردیبهشت) و اکتبر (شهریور و مهر) بهترین انتخاب شما برای سفر به آلمان خواهند بود.
اما زمستان‌های آلمان نیز زمان مناسبی برای برخی از گردشگران است. بازارهای کریسمس در شهرهای آلمان، هدفی بینظیر برای کسانی است که به خرید علاقه دارند. همچنین اگر اهل تفریحات زمستانی و اسکی هستید، ماه دسامبر (آذر و دی) تا اواخر مارس (اسفند و فروردین) آلمان را نباید از دست دهید.

جنگل سیاه - آلمان
جنگل سیاه – آلمان

آلمان در طول تاریخ

آلمان کشوری با سابقه طولانی و نقشی مهم در تاریخ اروپاست. هر چند تا قرن نوزدهم ایالت‌های آلمانی از یکدیگر مستقل بودند، اما در اکثر توسط یک حکومت واحد مانند امپراطوری روم، امپراطوری مقدس روم و امپراطوری هابسبورگ مدیریت می‌شدند. اما این ایالت‌ها پس از جنگ‌های بین فرانسه و پروس در سال 1871 با یکدیگر متحد شدند و همین اتحاد زمینه ساز پیشرفت اقتصادی و نظامی آلمان و تبدیلش به یک قدرت جهانی شد.
رشد آلمان تا جنگ جهانی اول ادامه داشت اما با شکست در این جنگ و امضای عهدنامه ورسای پس از جنگ جهانی اول، این کشور دوباره دچار بحران شد. بر اساس این عهدنامه آلمان موظف شد بخش‌هایی از خاکش را به همراه جریمه‌های سنگین به دیگر کشورها بدهد. این شرایط باعث بروز تورم شدید در اقتصاد آلمان و سرخوردگی عمومی مردم این کشور و در نتیجه ظهور حزب نازی و آدولف هیتلر شد.
با قدرت گرفتن حزب نازی و حمله آلمان به لهستان، جنگ جهانی دوم آغاز شد که در نهایت نتیجه‌ای جز شکست مجدد آلمان نداشت. اما بعد از جنگ جهانی دوم، آلمان و مردم آلمان شرایط عجیبی را تجربه کردند؛ کشور به دو کشور آلمان شرقی و غربی تقسیم شد. دیوار برلین که شهر را به قسمت تقسیم می‌کرد، نماد این اتفاق و یکی از مهمترین نمادهای دوران جنگ سرد به شمار می‌رفت. این جدایی بیش از 40 سال به درازا انجامید تا اینکه در سال 1990 و با فروپاشی دیوار برلین، کشور آلمان مجددا متحد شد.

مردم، زبان، مذهب و واحد پول آلمان

هر چند در گذشته اغلب مردم آلمان از نژاد ژرمن بوده‌اند، اما با سیاست‌های اتخاذ شده و ورود مهاجران متعدد از کشورهایی مانند ترکیه، مراکش و … به این کشور، ساختار نژادی آلمان تغییر کرده است. در حال حاضر 28% مردم آلمان مسیحی کاتولیک و 26% پروتستان هستند.
اصلی‌ترین زبان آلمان، زبان آلمانی است که توسط تمام مردم صحبت می‌شود. همچنین اکثر مردم آلمان به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند و می‌توانید با استفاده از این زبان با آنها ارتباط برقرار کنید.
آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و مانند دیگر اعضا، از واحد پول یورو استفاده می‌کند.

مهم‌ترین شهرهای آلمان

از آنجایی که آلمان کشوری پیشرفته است و به صورت فدرال مدیریت می‎‌شود، شهرهای مرکز ایالات اغلب بزرگ و مدرن هستند. شهرهای آلمان شبکه حمل و نقل گسترده‌ای دارند و به راحتی می‌توانید درون شهر و بین شهرها تردد کنید. فضای شهرها بسیار زنده و پرچنب و جوش است و با گشت و گذار در آنها می‌توانید با فرهنگ و سبک زندگی مردم آلمان به خوبی آشنا شوید. تعدادی از مهمترین شهرهای آلمان عبارتند از:

برلین

برلین پایتخت و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر آلمان است. شاید در هیچ کجای دنیا شهری به پرحرارتی و جنب و جوش برلین پیدا نکنید. این کلان شهر با تاریخ طولانی خود، با آغوش باز از گردشگران استقبال می‌کند. مردمی از فرهنگ‌ها و ملیت‌های متفاوت در این شهر گردهم آمده‌اند و همین باعث شده است تا جذابیت‌های برلین دو چندان شود.
برلین به قدری جذاب است که به هیچوجه در یکبار بازدید نمی‌توانید تمام آن را کشف کنید. تاریخ طولانی و اهمیت این شهر باعث شده است تا سبک‌های معماری گوناگونی را در جای جای برلین پیدا کنید. اهالی برلین علاقه بسیار زیادی به غذاها و همچنین زندگی شبانه دارند و به همین دلیل، کافه‌ها و رستوران‌هایی که تا پاسی از شب پر از جمعیت هستند به عنوان جاذبه این شهر شناخته می‌شود.
مهمترین جاذبه‌ای که در برلین باید بازدید کنید، بنای عظیم و شگفت انگیز دروازه براندنبورگ است. این بنا که یکی از دروازه‌های ورودی برلین و تنها دروازه باقی مانده است، در قرن هجدهم میلادی به دستور فردریش ویلهلم دوم ساخته شده است. امروزه دروازه براندنبورگ به نمادی از برلین و آلمان تبدیل شده است.
یکی دیگر از جاذبه‌های مهم برلین، بخش‌های بازمانده از دیوار برلین است. دیوار برلین نام دیواری است به طول 155 کیلومتر و ارتفاع3.6 متر که آلمان و شهر برلین را به دو نیمه غربی و شرقی تقسیم کرده بود. دیوار برلین مهمترین نماد دوران جنگ سرد بود که به پرده آهنین مشهور شده بود.
همچنین اگر به بازدید از موزه و تماشای آثار تاریخی علاقه دارید، باید سری نیز به جزیره موزه‌های برلین بزنید. در میان رود شپری برلین، جزیره‌ای قرار دارد که پنج موزه مختلف برلین در این جزیره ساخته شده‌اند و مشهورترین آنها، موزه معروف پرگامون است. اما جالب است بدانید که خود جزیره موزه‌های برلین در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شهرهای آلمان - برلین
شهرهای آلمان – برلین

دیوار برلین که زمانی آلمان را به دو کشور غربی و شرقی تقسیم کرده بود، امروزه یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری برلین به شمار می‌رود.

مونیخ

شهر مونیخ سومین شهر بزرگ و دومین شهر پرجمعیت آلمان است که در ایالت جنوبی باواریا (یا بایرن) واقع شده است. مونیخ که پس از برلین بیشترین میزان بازدیدکننده در آلمان را به خود اختصاص دارد، دو چهره کاملا متضاد دارد. از یک طرف، مونیخ کلان شهری مدرن و پیشرفته و مهد صنعت و تکنولوژی آلمان است. در این شهر می‌توانید شرکت‌های بزرگی مانند «بی ام و» و یا استادیوم مدرن «آلیانس آرنا» را پیدا کنید.
اما در طرف دیگر، مونیخ شهری سنتی با آداب و رسوم اصیل مردم باواریا است. مهمان نوازی خاص این ایالت به همراه معماری قدیمی ساختمان‌هایش و کافه‌های مشهورش، مونیخ را به یک مقصد فوق العاده برای گردشگرانی تبدیل کرده است که دوست دارند فرهنگ و سبک زندگی اصیل آلمانی‌ها را درک کنند.
کلیسای جامع مونیخ که در قرن 15 میلادی ساخته شده است، از مهمترین جاذبه‌هایی است که هر گردشگری در مونیخ از آن بازدید می‌کند. این کلیسای بینظیر از نمادهای مع

اری آلمان و شهر مونیخ است و دو برج 100 متری آن از فواصل دور نیز دیده می‌شود. حتی می‌توانید به بالای برج جنوبی این کلیسا بروید تا منظره‌ای فراموش نشدنی از مونیخ را تماشا کنید. همچنین یک جاذبه دیگر در این کلیسا، ردپایی سیاه رنگ است که به ردپای شیطان معروف است. مونیخی‌ها معتقدند این ردپا متعلق به شیطان است که هنگام بازدید از کلیسای در حال ساخت، برجای مانده است.

شهرهای آلمان - مونیخ
شهرهای آلمان – مونیخ

غذا و خوراکی در آلمان

با شنیدن نام غذا و آلمان، سوسیس اولین چیزی هستند که به ذهن انسان خطور می‌کند. وورست (Wurst) یا همان سوسیس، مشهورترین غذای آلمانی در جهان است که البته انواع مختلفی دارد و از گوشت‌های مختلفی در تولید آن استفاده می‌شود. اما به هر ترتیب، آلمانی‌های علاقه زیادی به مصرف گوشت دارند و گوشت قرمز پای ثابت اکثر غذاهای معروف آلمانی است.
ولی فراموش نکنید که مناطق مختلف آلمان با تمام شباهت‌هایی که دارند، اما در بعضی موارد فرهنگی با یکدیگر متفاوت هستند و غذا و آشپزی یکی از آنهاست. در مناطق شمالی آلمان و هامبورگ، غذاهای دریایی طرفدار زیادی دارد در حالیکه در جنوب غربی غذاهای زیادی با استفاده از نودل و رشته پخته می‌شوند.

غذا و خوراکی در آلمان
غذا و خوراکی در آلمان

ویزای آلمان

از آنجایی که آلمان کشوری زیبا و پیشرفته است، بسیاری از افراد دوست دارند برای سفر و یا حتی تحصیل در آلمان به این کشور سفر کنند. اما پیش از هر چیز باید بدانید که برای سفر به آلمان به ویزا نیاز دارید. آلمان عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است، بدین ترتیب برای اینکه اجازه ورود به این کشور را داشته باشید باید ویزای شینگن دریافت کنید. برای دریافت ویزای آلمان کافیست به همکاران ما در بخش ویزای آژانس گردشگری ققنوس مراجعه کنید و یا به صورت مستقیم از سفارت آلمان در تهران پیگیری کنید. سفارت آلمان در تهران در خیابان فردوسی واقع شده است.

 

پرواز به آلمان

در حال حاضر برای اینکه به آلمان سفر کنید، چندین پرواز مستقیم و غیرمستقیم پیش روی شماست.
شرکت هواپیمایی لوفت هانزا هر روزه از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد فرانکفورت پرواز دارد. این پروازها ساعت 02:45 تهران را ترک می‌کنند و پس از 5 ساعت و نیم پرواز، ساعت 05:45 (به وقت محلی) در فرودگاه فرانکفورت فرود می‌آیند.
همچنین شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) نیز روزهای شنبه و چهارشنبه ساعت 07:20 تهران را به مقصد فرانکفورت ترک می‌کند. این پرواز نیز 5 ساعت و نیم طول می‌کشد و ساعت 10:20 (به وقت محلی) در فرانکفورت خواهید بود.
مقصد این پروازها فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت (FRA) در 12 کیلومتری جنوب غرب فرانکفورت است.

آلمان کشوری است با شهرهای زیبا و جاذبه‌های متعدد که توانسته جایگاه نهمین کشور پرطرفدار گردشگران دنیا را کسب کند. آلمان پرجمعیت‌ترین کشور اروپاست که بدلیل وسعت، تاریخ و فرهنگ طولانی خود، طیف وسیعی از جاذبه‌ها و فعالیت‌های گردشگری را برای گردشگران فراهم کرده است. امیدواریم خواندن این مقاله به شما در آشنایی با آلمان کمک کرده باشد.

 

 

اشتراک گذاری این پست

1 نظر

  • قلم،نگاه،ودیدگاه گسترده نویسنده موجب جذابیت مطالب شده وخواننده را ترغیب میکند مطلب را تا به آخر با ولع دنبال کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.