آشنایی با جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


آشنایی با جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

تردیدی نیست که ایتالیا یکی از برترین و پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری جهان است و سالانه بیش از 58 میلیون گردشگر برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا به این کشور سفر می‌کنند. اماکن تاریخی و گردشگری ایتالیا به قدی متنوع و جذاب هستند که این کشور با 55 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، صدرنشین این فهرست است.

ایتالیا مناطق دیدنی بسیاری دارد و مناطق گردشگری ایتالیا در گوشه و کنار این کشور پراکنده شده‌اند. بعید است به گوشه‌ای از این کشور سفر کنید و با شگفتی‌های ایتالیا روبرو نشوید. از آثار تاریخی و باستانی حیرت انگیز، تا طبیعت زیبا و بکر ایتالیا، همه و همه می‌توانند خاطرات خوشی از سفر ایتالیا در ذهن شما بسازند.

شاید هیچ کجا در دنیا به اندازه ایتالیا برای گردشگران محبوب نباشد. در واقع هر سلیقه و هدفی که برای گردشگری داشته باشید، دیدنی‌های کشور ایتالیا می‌تواند شما را حسابی هیجان‌زده کند. تاریخ، هنر، غذا و خوراکی، موسیقی، معماری، فرهنگ، مکان‌های مقدس، روستاهای زیبا و طبیعت خیره کننده تمام چیزی است که در ایتالیا در انتظار شما خواهد بود.

اگر شما نیز به دنبال آشنایی با دیدنی‌های ایتالیا هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا مهمترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا را طبق فهرست زیر با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

• رم

• واتیکان

• فلورانس

• ونیز

• میلان

• توسکانی

• پیزا

• پمپئی

• چینکوتره

• دریاچه کومو

• سیسیل

 رم
رم

[ps2id id=’1′ target=”/]

رم

شاید هیچ شهری در جهان به اندازه رم در طول تاریخ اهمیت نداشته است؛ از پایتخت امپراطوری روم باستان که تقریباً پایتخت کل اروپا و نیمی از جهان به شمار می‌رفته، تا مقر کلیسای کاتولیک در دوران قرون وسطی و رنسانس، و تا امروز که رم به عنوان یکی از زیباترین و سرزنده‌ترین شهرهای دنیا شناخته می‌شود.

بسیاری از اماکن تاریخی و گردشگری کشور ایتالیا در شهر رم قرار دارند و به همین دلیل ما شهر رم را صدر فهرست جاذبه‌های گردشگری ایتالیا قرار دادیم.

جاهای دیدنی ایتالیا در شهر رم بیانگر شکوه این شهر در گذشته است؛ آثاری مانند آمفی تئاتر شگفت انگیز کلوسئوم، آثار باقیمانده از کاخ‌های امپراطوران در فروم رومی، معبد خارق العاده پانتئون و فواره زیبای تروی از جمله مهمترین دیدنی‌های کشور ایتالیا هستند که در رم خواهید دید.

اما تمام جاذبه‌های رم به آثار تاریخی و باستانی محدود نمی‌شود، بلکه خود رم یکی از دیدنی‌های ایتالیا است. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های رم، تماشا کردن هیاهو و سرزندگی جاری در این شهر و خوردن یک بستنی ایتالیایی (ژلاتو) می‌تواند شما را با فرهنگ اهالی رم بیشتر آشنا کند.

واتیکان
واتیکان

[ps2id id=’2′ target=”/]

واتیکان

احتمالا پیش از این نام واتیکان را شنیده‌اید و می‌دانید که در رم قرار دارد، اما چرا ما واتیکان را جداگانه معرفی می‌کنیم؟ چون واتیکان یک کشور جدا و مستقل است و بخش مهمی از شگفتی‌های ایتالیا را در خود جای داده است.

واتیکان در واقع منطقه‌ای درون شهر رم است و طبق پیمانی که در سال 1929 بین کلیسای کاتولیک و دولت ایتالیا امضا شد، به عنوان یک کشور مستقل شناخته می‌شود. واتیکان از دیرباز مرکز کلیسای کاتولیک و محل زندگی پاپ (رهبر کاتولیک‌های جهان) بوده است. همین موضوع باعث شده تا جاذبه‌های متعددی در این دولت‌شهر وجود داشته باشد.

کلیسای سنت پیتر که مرکز کلیسای کاتولیک به شمار می‌رود، بزرگترین کلیسای جهان و یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری جهان است. این کلیسا توسط میکل آنژ طراحی شده و با تزئینات خیره کننده خود، یکی از زیباترین ساختمان‌ها در سرتاسر دنیاست.

همچنین موزه واتیکان نیز که یکی از غنی‌ترین موزه‌های دنیاست، سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگری است که به ایتالیا و رم سفر می‌کنند. در بازدید از واتیکان بد نیست به کلیسای سیستین نیز سری بزنید و از تماشای نقاشی‌های دیواری میکل آنژ لذت ببرید.

 

[sc name=”highlight” text=”واتیکان در واقع منطقه‌ای درون شهر رم است و طبق پیمانی که در سال 1929 بین کلیسای کاتولیک و دولت ایتالیا امضا شد، به عنوان یک کشور مستقل شناخته می‌شود” ]

 

فلورانس - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
فلورانس

[ps2id id=’3′ target=”/]

فلورانس

اگر به هنر علاقه دارید حتما باید به فلورانس سفر کنید زیرا کل این شهر مانند یک موزه هنری بزرگ است. فلورانس یکی از بهترین شهرها برای بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری کشور ایتالیا است. فلورانس زادگاه دوران رنسانس است و در گوشه و کنار این شهر می‌توان آثاری از این جریان فکری و دوران طلایی اروپا مشاهده کرد.

کلیسای جامع فلورانس یا سانتا ماریا دل فیوره یکی از زیباترین آثار معماری اروپا است که هر بازدیدکننده‌ای را میخکوب خواهد کرد. همچنین میدان دلا سینیوریا و قصر وکیو که محل حکمرانی حاکمان فلورانس بوده است، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در فلورانس است.

همانطور که گفتیم، فلورانس یک موزه هنری بزرگ است و توانسته معماری و بافت تاریخی خود را تا حد زیادی حفظ کند. اما در این شهر موزه‌ها و گالری‌های متعددی نیز قرار دارند که از جمله جاهای دیدنی ایتالیا به شمار می‌روند.

در گالری آکادمی فلورانس می‌توانید از مهمترین اثر مجسمه سازی دنیا دیدن کنید. اگر مونالیزای داوینچی مشهورترین نقاشی دنیاست، مجسمه داوود میکل آنژ را نیز می‌توان مشهورترین مجسمه دنیا دانست. و جالب اینکه هم داوینچی و هم میکل آنژ، هر دو از فلورانسی بوده‌اند.

برای آشنایی با چهره‌های مطرح اهل فلورانس، بد نیست سری به گالری اوفیزی بزنید و مجسمه افراد مشهوری مانند گالیله، دانته، ماکیاولی و … را از نزدیک ببینید.

ونیز
ونیز

[ps2id id=’4′ target=”/]

ونیز

امکان ندارد به ونیز سفر کنید و شیفته آن نشوید؛ شهری که خیابان‌هایش کانال‌های آب هستند و برای حمل و نقل در آن باید از قایق استفاده کنید. همین ویژگی عجیب و معماری استثنایی به تنهایی یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا است. ونیز ناحیه‌ای در شمال شرقی ایتالیا است که از چندین جزیره کنار هم تشکیل شده است.

اگر در سفر به ونیز قصد داشتید یکی از بهترین جاهای دیدنی ایتالیا را ببینید، باید به میدان سن مارکو سری بزنید. سن مارکو مهمترین میدان ونیز و محل قرارگیری اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا و ونیز است. کلیسای سن مارکو در ضلع شرقی میدان و در کنار کاخ دوک ونیز قرار گرفته است. این کلیسای زیبا در واقع کلیسای خصوصی دوک‌های ونیز بوده است و آنها برای نشان دادن قدرت و ثروت شهر ونیز، زیباترین تزئینات را در ساخت آن استفاده کرده‌اند.

همانگونه که گفتیم، قصر دوک نیز در میدان سن مارکو قرار دارد و یکی دیگر از شگفتی‌های ایتالیا است. قصر دوک در قرن 14 میلادی به عنوان محل زندگی و حکمرانی دوک (فرمانروا) جمهوری ونیز ساخته شده و تا زمان فتح ونیز به دست ناپلئون بناپارت نیز فعال بوده است. این ساختمان یکی از بهترین نمونه‌های معماری سبک گوتیک ونیزی است.

اما زیبایی‌های میدان سن مارکوی ونیز تمام نشده است. برج ناقوس زیبای میدان سن مارکو با 98 متر ارتفاع به شما این امکان را می‌دهد تا از بالای آن منظره زیبایی از شهر ونیز داشته باشید. البته برج ناقوس اصلی در سال 1902 فروریخت و ده سال بعد (دقیقا در هزارمین سالگرد ساخت برج ناقوس) برج جدید افتتاح شد.

اگر هنوز به دنبال یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در ونیز هستید، می‌توانید به شمال میدان سن مارکو بروید. جایی که یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌های نجومی جهان را مشاهده خواهید کرد. اما زیبایی‌های ونیز هنوز تمام نشده است. برای رسیدن به پل ریالتو که قدیمی‌ترین پل ونیز است، می‌توانید از دروازه‌ای که در زیر ساعت قرار دارد عبور کرده و پس از گذر از کوچه و پس کوچه‌های زیبای ونیز، به این پل برسید.

میلان
میلان

[ps2id id=’5′ target=”/]

میلان

میلان یکی از بزرگترین شهرهای ایتالیا است که به خاطر فرودگاه بزرگش، یکی از اصلی‌ترین مبادی ورودی گردشگران به ایتالیا است. اما بسیاری از گردشگران این شهر را به عنوان یکی از دیدنی‌های کشور ایتالیا نمی‌شناسند که با توجه به جاذبه‌های گردشگری این شهر، یک اشتباه تمام عیار است.

میلان یکی از زیباترین شهرهای دنیا و از مراکز مهم هنر و معماری است. همچنین به دلیل جایگاه ویژه این شهر در زمینه مد و پوشاک، مقصد فوق العاده‌ای برای عاشقان این صنعت و علاقه مندان به خرید است.

در طول تاریخ هنرمندان بزرگی مانند داوینچی و میکل آنژ در این شهر کار کرده‌اند و آثار شگفت انگیزی از خود به جای گذاشته‌اند. کلیسای جامع میلان یا دومو یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در این شهر است. ساخت این کلیسای شگفت انگیز از بزرگترین کلیساهای جهان است و ساخت آن 6 قرن به طول انجامیده است.

یکی دیگر از دیدنی‌های ایتالیا در میلان، سالن اپرای اسکالا است. اپرای اسکالا در سال 1778 ساخته شده است و امروزه مشهورترین و مهمترین سالن اپرا در سراسر جهان به شمار می‌رود. همچنین اگر سری به کلیسای سانتا ماریا دلا گراتزیه میلان بزنید، می‌توانید نقاشی دیواری مشهور شام آخر اثر لئوناردو داوینچی را از نزدیک ببینید.

توسکانی - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
توسکانی

[ps2id id=’6′ target=”/]

توسکانی

منطقه توسکانی، از زیباترین و بهترین مناطق گردشگری ایتالیا است که با طبیعت منحصر به فرد و آب و هوای استثنایی، سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. دشت‌ها و مراتع سرسبز و مزارع و باغات متعدد، از اصلی‌ترین ویژگی‌های توسکانی هستند.

اما شهرها و دهکده‌های قدیمی توسکانی نیز از دیگر دلایل جذابیت این منطقه برای گردشگران هستند. بسیاری از این شهرهای تاریخی به دوران پیش از امپراطوری روم و تمدن اتروسکی بازمی‌گردند و با گذشت قرن‌ها و هزاره‌ها، همچنان سرپا هستند.

شهر سن جیمینیانو یکی از زیباترین شهرهای منطقه توسکانی است که با معماری سنگی و برج‌های بلندی که از دوران قرون وسطی پابرجا مانده‌اند، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پیزا - جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
پیزا

[ps2id id=’7′ target=”/]

پیزا

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا در منطقه توسکانی، شهر پیزا و برج کج معروف آن است. برج کج پیزا یکی از مشهورترین جاهای دیدنی ایتالیا است که ساخت آن در سال 1372 میلادی به پایان رسیده است. این برج 55 متری به عنوان برج ناقوس کلیسای جامع پیزا ساخته شده است.

اما اشتباهات محاسباتی در ساخت این برج، باعث نشست زمین اطراف برج و کج شدن آن شده و همین ویژگی خاص شهرت این برج را در جهان چند برابر کرده است. اما علاوه بر برج پیزا، کلیسای جامع پیزا و ساختمان غسل تعمید که در میدان میراکولی واقع شده‌اند، از دیگر دیدنی‌های ایتالیا در شهر پیزا هستند.

پمپئی
پمپئی

[ps2id id=’8′ target=”/]

پمپئی

در جنوب ایتالیا و در نزدیکی کوه آتشفشانی وزوو، یکی از مرموزترین مناطق گردشگری ایتالیا قرار گرفته است. در سال 79 میلادی آتشفشان وزوو ناگهان به طور وحشتناکی فوران کرد و حجم عظیمی از گازهای سمی و خاکستر را بر سر شهر پمپئی ریخت. این فوران به مردم وحشت زده پمپئی تنها چند ثانیه فرصت داد؛ بسیاری از افراد در همان حالتی که بودند مردند و شهر زیر 6 متر از خاکستر مدفون شد.

امروزه بخش‌های زیادی از این شهر توسط باستان شناسان کاوش شده است و می‌توانید با گشت و گذار در این شهر تاریخی و تماشای فسیل‌های باقیمانده از اهالی شهر، با قدرت ویرانگر آتشفشان آشنا شوید.

شهر هرکولانیوم نیز از دیگر جاهای دیدنی ایتالیا و از جمله شهرهایی است که در فوران آتشفشان وزوو تخریب شد. البته به خاطر ماهیت متفاوت مواد فوران شده بر روی هرکولانیوم، بافت‌های کربن‌دار مانند چوب و مواد غذایی در هرکولانیوم سالم مانده است . بدین ترتیب در هرکولانیوم می‌توانید با سبک زندگی مردم باستان آشنایی بیشتری پیدا کنید.

چینکوتره
چینکوتره

[ps2id id=’9′ target=”/]

چینکوتره

پارک ملی و ثبت جهانی شده چینکوتره، یکی از زیباترین اماکن تاریخی و گردشگری ایتالیا است که در شمال غرب این کشور واقع شده است. مهمترین دلیلی که چینکوتره را به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل کرده است، معماری زیبای 5 دهکده‌ای است که روی صخره‌های سنگی مشرف به دریای مدیترانه ساخته شده‌اند؛ خانه‌های رنگارنگی که به صورت پلکانی ایجاد شده‌اند و فرصتی استثنایی برای تماشای غروب آفتاب در ساحل مدیترانه هستند.

چینکوتره در زبان ایتالیایی به معنی «5 زمین» است و به همین 5 دهکده اشاره دارد. گشت و گذار و پیاده‌روی میان این دهکده‌ها فعالیت جذابی برای گردشگرانی خواهد بود که به طبیعت‌گردی و کوهپیمایی علاقه دارند.

دریاچه کومو
دریاچه کومو

[ps2id id=’10’ target=”/]

دریاچه کومو

اگر به دنبال یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایتالیا هستید، بد نیست سری به شمال میلان و نزدیکی مرز سوئیس بزنید. دریاچه کومو از دوران باستان محلی برای ثروتمندانی بوده است که قصد داشتند از گرمای شهر میلان در تابستان فرار کنند. به همین علت در اطراف این دریاچه ویلاهای دیدنی و بسیار زیبایی ساخته‌اند که امروزه به جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل شده‌اند.

دریاچه کومو سومین دریاچه بزرگ ایتالیا است که با بیش از 400 متر عمق، در مقام پنجم دریاچه‌های عمیق اروپا جای گرفته است. آب و هوای خنک، نمای زیبای رشته کوه آلپ در شمال آن و ویلاهای تاریخی، دریاچه کومو را به یکی از زیباترین دریاچه‌های دنیا تبدیل کرده است.

سیسیل
سیسیل

[ps2id id=’11’ target=”/]

سیسیل

با شنیدن نام سیسیل، مافیا اولین چیزی است که به ذهن می‌رسد. اما باید بدانید سیسیل با داشتن هفت اثر جهانی در فهرست یونسکو، شاید بهترین جزیره تفریحی ایتالیا باشد. سیسیل در جنوب ایتالیا قرار گرفته است و اگر به نقشه این کشور نگاه کنید، به نظر می‌رسد چکمه ایتالیا در حال لگد زدن به جزیره سیسیل است 

علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، سابقه تاریخی سیسیل نیز بر جذابیت این جزیره افزوده است. وجود تعدادی از بزرگترین و بهترین معبدهای سبک یونانی در سلینونته و آگریگنتو حکایت از تاریخ غنی این جزیره دارد.

همچنین ویلای رومانا دل کاساله در شهر انا، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا و سیسیل است که به خوبی محافظت شده و از بهترین نمونه‌های ویلاهای رومی است. همچنین در این ویلا یک موزاییک‌کاری 3500 متر مربعی شگفت انگیز وجود دارد که نشان از ثروت و هنر بالای اهالی سیسیل دارد.
در کنار تمام این موارد، دهکده‌های سنتی سیسیل با باغ‌های بزرگ زیتون نیز از جذابیت‌های سیسیل به شمار می‌رود که شما را به یاد فیلم‌هایی مانند پدرخوانده و سینما پارادیزو خواهد انداخت.

 

[sc name=”highlight” text=”سیسیل با داشتن هفت اثر جهانی در فهرست یونسکو، شاید بهترین جزیره تفریحی ایتالیا باشد” ]

 

برای بسیاری از علاقه‌مندان به سفر، ایتالیا از بهترین مقصدهای گردشگری است زیرا هر کدام از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا می‌تواند شما را برای ساعت‌ها به خود مشغول کند. به همین دلیل تور ایتالیا همواره یکی از پرطرفدارترین تورهای گردشگری اروپا و جهان است.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.