مجارستان، زیباترین کشور شرق اروپا

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


مجارستان، زیباترین کشور شرق اروپا

شاید مجارستان نامی کمتر شناخته شده در میان کشورهای اروپایی باشد، اما بدون شک این کشور زیبا با تاریخ طولانی و فرهنگ غنی خود می‌تواند هر گردشگری را شیفته خود سازد. کشور مجارستان در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان قرار گرفته است و تعداد متقاضیان تور مجارستان سال به سال در حال افزایش است.
اگر شما نیز دوست دارید بدانید مجارستان کجاست، آب و هوای آن چگونه است، مهمترین جاذبه‌های گردشگری آن را بشناسید و به طور کلی درباره کشور مجارستان اطلاعات کسب کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

[lwptoc]

درباره مجارستان
درباره مجارستان

درباره مجارستان

مجارستان کشوری جذاب و زیبا است که از نظر فرهنگی و زبان با تمام همسایگان و حتی باقی کشورهای اروپایی نیز تفاوت دارد و مانند جواهری در میان قاره اروپا می‌درخشد. کشوری با تاریخ طولانی که محل عبور تمدن‌های مختلف و سلطه امپراتوری‌های متعدد بوده و امروزه این تاریخ طولانی، فرهنگی جذاب را پدید آورده است. فرهنگی که با طعم استثنایی غذاهای مجارستان و علاقه اهالی این کشور به برگزاری فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف شناخته می‌شود.
شهرهای مجارستان مملو از ساختمان‌های دیدنی، بناهای یادبود دیدنی و قلعه‌های تاریخی جذابی هستند که امروزه به مهمترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان تبدیل شده و باعث رونق صنعت گردشگری در این کشور می‌شوند.

اما زیبایی مجارستان تنها به فرهنگ و ساختمان‌های تاریخی آن وابسته نیست، بلکه طبیعت زیبای این کشور نیز دلیل دیگری برای جذابیت سفر به مجارستان به شمار می‌رود. رشته کوه‌های کم ارتفاع، دشت‌های فراخ، رودهای پرآب و جنگل‌های انبوه از مهمترین مناظر طبیعی مجارستان به شمار می‌روند. اما کشور مجارستان یک ویژگی طبیعی دیگر نیز دارد و آن چشمه‌های آب گرم متعدد این کشور است. رومیان باستان اولین گروهی بوده‌اند که از چشمه‌های آب گرم مجارستان استفاده می‌کردند و بعد از گذشت سده‌ها، این چشمه‌های آب گرم هنوز نیز بسیار پرطرفدار هستند.

تاریخ، زبان و مردم مجارستان
تاریخ، زبان و مردم مجارستان

تاریخ، زبان و مردم مجارستان

تاریخ مجارستان بسیار طولانی است و اقوام مختلف از دوران پیش از تاریخ در این محدوده سکونت داشته است. اما تاریخ کلاسیک و مدون این کشور، به سال‌های 35 تا 9 پیش از میلاد بازمی‌گردد که امپراتوری روم باستان مناطقی از این کشور را به اشغال خود درآورد. در قرن‌های بعدی سرزمین مجارستان تحت تاخت و تاز قبایل هون (Hun) به رهبری آتیلا (Attila the Hun) بود تا اینکه در سال 895 میلادی، قبایل مجار تحت فرماندهی آرپاد (Árpád) متحد شدند و در مجارستان سکنی گزیدند. در سال 1000 میلادی، استفان مقدس (Saint Stephen) به عنوان اولین پادشاه مجارستان تاجگذاری کرد و دین مسیحیت را به رسمیت شناخت. بدین ترتیب مجارستان وارد مرحله جدیدی از تاریخ خود شد.
اما در سال 1526 امپراتوری قدرتمند عثمانی در ادامه فتوحاتش در اروپا به کشور مجارستان رسید و توانست این کشور را اشغال کند. این سلطه تا سال 1718 میلادی ادامه داشت تا پادشاهی مجارستان توانست استقلال خود را به دست آورد. اما از آنجاییکه این استقلال به کمک نیروهای امپراتوری اتریش و سلسله هابسبورگ (Habsburg) بدست آمده بود، کم کم نفوذ اتریش در مجارستان افزایش یافت تا اینکه به طور کامل به بخشی از امپراتوری اتریش-مجارستان (Austro-Hungarian Empire) تبدیل شد.
در سال‌های بعدی مردم و سیاستمداران مجارستان تلاش زیادی برای استقلال از اتریش انجام دادند تا اینکه پس از پایان جنگ جهانی اول، توانستند استقلال خود را بدست بیاورند. اما تاریخ کشور مجارستان روزهای پرآشوبی را پیش روی خود می‌دید.
کشور مجارستان در دوران جنگ جهانی دوم صحنه نبرد قدرت‌های جهانی بود و ابتدا توسط آلمان نازی اشغال شد. اما پس از آن و تا پایان جنگ، در اختیار نیروهای ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی بود. پس از آن نیز با تاسیس جمهوری خلق مجارستان، کشور مجارستان به یکی از کشورهای تحت سلطه اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

 

[sc name=”highlight” text=”در سال 1526 امپراتوری قدرتمند عثمانی در ادامه فتوحاتش در اروپا به کشور مجارستان رسید و توانست این کشور را اشغال کند. این سلطه تا سال 1718 میلادی ادامه داشت تا پادشاهی مجارستان توانست استقلال خود را به دست آورد” ]

 

مجارستان در جنگ جهانی دوم
مجارستان در جنگ جهانی دوم

دوران سلطه کمونیسم در مجارستان بسیار تلخ و تاریک بوده است و هنوز نیز بسیاری از شهروندان مسن مجارستان، خاطرات تلخی از آن دوران بیاد دارند. این دوران 40 سال به طول انجامید تا اینکه در سال 1989 حکومت کمونیستی از بین رفت و جمهوری مجارستان تاسیس شد و تا به امروز نیز ادامه دارد.
اما اگر بخواهیم درباره نام مجارستان در زبان‌های فارسی و ترکی صحبت کنیم، باید به تاریخ طولانی این کشور رجوع کنیم. همانگونه که گفتیم قبایل مجار در سال 895 میلادی در این منطقه ساکن شدند. نام مجارستان از همین قبایل گرفته شده است و نام مجارستان به معنی سرزمین مجار‌ها است. اما نام مجارستان در انگلیسی و برخی دیگر از زبان‌ها Hungary گفته می‌شود. این نام نیز از تاریخ این کشور نشات گرفته است و نامی است که در یونانی‌ها به قبایل این منطقه می‌گفته‌اند.
امروزه بیش از 98 درصد جمعیت کشور مجارستان را مجارستانی‌های تشکیل می‌دهند و باقی آنها از نژاد رومانیایی و آلمانی هستند. در حال حاضر در حدود 9 میلیون و 700هزار نفر در مجارستان زندگی می‌کنند.
همانگونه که پیشتر گفتیم، فرهنگ و زبان کشور مجارستان با همسایگانش کاملا متفاوت است و به همین دلیل، احتمالا حدس می‌زنید که زبان رسمی کشور مجارستان چیست. اهالی مجارستان به زبان مجارستانی سخن می‌گویند که یکی از زبان‌های اورالی (Uralic) است.
تاریخ طولانی مجارستان در پرچم مجارستان و نماد ملی این کشور نیز قابل مشاهده است. پرچم این کشور از سه نوار افقی قرمز، سفید و سبز تشکیل شده است که اگرچه اولین بار در جنبش‌های آزادیخواهانه قرن 18 میلادی استفاده شده، اما ریشه رنگ‌های آن به قرون وسطی برمی‌گردد.
همچنین نشان ملی مجارستان نیز با همین رنگ‌ها تزئین شده و بالای آن تاج مقدس پادشاه استفان مقدس قرار دارد.
بد نیست بدانید واحد پول مجارستان نیز فورینت (Forint) است که با کد HUF شناخته می‌شود و کد مجارستان نیز +36 است.
تا اینجا با تاریخ و مردم کشور مجارستان آشنا شدید، اما آشنایی با مجارستان به همین جا ختم نمی‌شود.

جغرافیا و آب و هوای مجارستان
جغرافیا و آب و هوای مجارستان

جغرافیا و آب و هوای مجارستان

برای شناخت بیشتر و آشنایی با کشور مجارستان، باید درباره موقعیت جغرافیایی مجارستان نیز اطلاعات کسب کنیم. احتمالا نیازی نیست بگوییم مجارستان در کدام قاره است، زیرا تا بدینجا حتما متوجه شده‌اید که این کشور در قاره اروپا واقع شده است. اما بد نیست به نقشه مجارستان در اروپا نگاه کنید تا با موقعیت دقیق آن آشنا شویم.
کشور مجارستان در اروپای مرکزی و حوضه آبریز کارپات (Carpathian Basin) واقع شده است. اگر کمی دقیقتر به نقشه کشور مجارستان نگاه کنید، خواهید دید که کشورهای اسلواکی اوکراین، رومانی، صربستان، کرواسی، اسلوونی و اتریش همسایگان مجارستان هستند که با آن مرز مشترک دارند.
مهمترین ویژگی‌های جغرافیایی مجارستان، عبور دو رودخانه دانوب (Danube) و تیسا (Tisza) است که از میان این کشور عبور می‌کند و تاثیر بسیاری بر فرهنگ اهالی مجارستان گذاشته‌اند و بسیاری از شهرهای مجارستان در کنار همین روخانه‌ها شکل گرفته‌اند.
اگر نمی‌دانید پایتخت مجارستان کدام شهر است، بهتر است به نقشه مجارستان و مسیر حرکت رود دانوب نگاه کنید. در نیمه شمالی کشور مجارستان و در حاشیه دانوب، می‌توانید یکی از زیباترین شهرهای اروپایی را پیدا کنید؛ بوداپست.
کشور مجارستان در اقلیم معتدل قرار گرفته و به همین دلیل آب و هوای مجارستان چهارفصل است. تابستان‌های مجارستان به طول کلی گرم و با میزان رطوبت پایین است اما هوای زمستان‌ها سرد و همراه با بارش برف و باران خواهد بود. میانگین دمای سالانه کشور مجارستان 9.7 درجه سانتیگراد است و میزان بارش سالیانه به طور متوسط 600 میلیمتر است.
فکر می‌کنیم تا اینجا به اندازه کافی درباره اطلاعات در مورد مجارستان صحبت کرده‌ایم و بهتر است تعدادی از بهترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان را معرفی کنیم.

جاذبه‌های گردشگری
جاذبه‌های گردشگری مجارستان

جاذبه‌های گردشگری مجارستان

مجارستان پر از جاهای دیدنی، ساختمان‌های زیبا و شهرهای دوست داشتنی است که ترکیب آنها باعث شده تا در سال‌های اخیر، تور مجارستان محبوبیت بسیاری داشته باشد. در سال 2019 میلادی، بیش از 17 میلیون نفر به مجارستان سفر کردند تا از جاذبه‌های گردشگری این کشور بازدید کنند. در ادامه تعدادی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری مجارستان را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:
بوداپست: پایتخت مجارستان و یکی از زیباترین شهرهای اروپا که به پاریس شرق و عروس دانوب شهرت دارد. گشت و گذار در این شهر زیبا و بازدید از ساختمان‌های تاریخی و آشنایی با فرهنگ اهالی بوداپست، مهمترین فعالیت گردشگری تور مجارستان به شمار می‌رود.
ساختمان پارلمان مجارستان: ساختمان پارلمان مجارستان مهمترین جاذبه گردشگری و نماد این کشور است که در شهر بوداپست و حاشیه رود دانوب قرار دارد. این ساختمان سومین پارلمان بزرگ دنیاست و علاوه بر زیبایی خیره کننده بنا، می‌توانید از تاج پادشاه استفان قدیس که در این ساختمان نگهداری می‌شود دیدن کنید. کافیست عکس کشور مجارستان را سرچ کنید تا این ساختمان را مشاهده کنید زیرا در سرتاسر مجارستان، از هیچ بنایی به اندازه پارلمان عکس گرفته نشده است.
پارک ملی هورتوباگی: پارک ملی هورتوباگی (Hortobágy) یا هورتوبادی، اولین و بزرگترین پارک ملی مجارستان است. این پارک ملی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و بزرگترین مرتع نیمه طبیعی سرتاسر اروپاست. در این پارک علاوه بر تماشای 342 گونه جانوری، می‌توانید با فرهنگ سنتی روستاهای مجارستان نیز آشنا شوید.
حمام‌های آب گرم بوداپست: بوداپست را پایتخت چشمه‌های آب گرم اروپا می‌دانند زیرا حدود 1000 چشمه آب گرم مختلف در این شهر وجود دارد که از دوران باستان مورد توجه رومیان بوده است. امروزه استفاده از حمام‌های آب گرم بوداپست به یکی از مهمترین فعالیت‌های گردشگری در بوداپست تبدیل شده‌اند.
برای معرفی جاذبه‌های گردشگری مجارستان، نه یک مقاله بلکه یک کتاب قطور نیاز است تا تمامی جاذبه‌های گردشگری این کشور را معرفی کنیم. علاوه بر جاذبه‌های ذکر شده در بالا، رستوران‌های مجارستان نیز از جاذبه‌های فرهنگی مهم این کشور به شمار می‌روند که شما می‌توانید بهترین و خوشمزه‌ترین غذاهای مجارستانی را در آنها امتحان کنید.
همچنین حتما پیشنهاد می‌کنیم سری به مراکز خرید مجارستان نیز بزنید تا بتوانید علاوه بر محصولات امروزی مانند لباس و پوشاک، صنایع دستی و سوغات مجارستان را نیز خریداری کنید.

ویزای مجارستان

علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و فرهنگ دوست داشتنی اهالی مجارستان، یکی دیگر از مسائلی که باعث شده تا تور مجارستان بدین اندازه محبوب شود، ویزای مجارستان است. در واقع کشور مجارستان از سال 2003 میلادی به عضویت پیمان شینگن درآمده است.
بدین ترتیب شما با دریافت ویزای شینگن از هر یک از کشورهای عضو، می‌توانید به مجارستان سفر کنید (البته با این شرط که ورودتان به منطقه شینگن از کشور صادرکننده باشد). همچنین کشور مجارستان نیز با وجود اینکه از قوانین منطقه شینگن تبعیت می‌کند، نسبت به دیگر کشورهای عضو این پیمان سختگیری کمتری دارد و به راحتی می‌توانید برای دریافت ویزای مجارستان اقدام کنید.

 

[sc name=”highlight” text=”شما با دریافت ویزای شینگن از هر یک از کشورهای عضو، می‌توانید به مجارستان سفر کنید” ]

 

اقامت و تحصیل
اقامت و تحصیل در مجارستان

اقامت و تحصیل در مجارستان

دولت مجارستان اقامت را از راه‌های مختلف ممکن کرده است که تقریباً مشابه دیگر کشور‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا روند مشخصی دارد. یکی از راه‌های گرفتن اقامت در مجارستان تحصیل است. بنابراین اگر بتوانید در یکی از دانشگاه‌های مجارستان پذیرش و یا بورسیه بگیرید می‌توانید در درجه‌ی اول ویزای مجارستان تحصیل را دریافت کرده و در ادامه برای اخذ ویزای دائم از طریق‌ راه‌های پیش‌بینی‌شده توسط دولت مجارستان اقامت خود را پیگیری نمایید.
دانشگاه‌های مجارستان از لحاظ سطح علمی و قدمت در اروپا اعتبار بالایی دارند و هزینه‌های معمول آنها از ۲۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو در هر ترم، متغیر است. این هزینه بستگی به رشته انتخابی شما و سطح دانشگاه مورد نظر دارد. به دلیل کیفیت بالای زندگی در مجارستان، تحصیل در مجارستان نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است و اکثر دانشگاه‌های این کشور پذیرش دانشجوی بین‌المللی را در دستور کار خود دارند. مطابق آمار ارائه‌شده، از بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دانشجو در مجارستان در حال تحصیل هستند.
البته غیر از مهاجرت تحصیلی می‌توانید از طریق ثبت شرکت در مجارستان اقامت خود را در ابتدا برای ۵ سال و سپس در صورت داشتن شرایط لازم به صورت دائمی دریافت نمایید. خرید ملک در مجارستان و یا کسب شغل کارمندی نیز از دیگر گزینه‌های روی میز است که می‌تواند مفید باشد.
امیدواریم اطلاعاتی که از شهرهای مجارستان و به صورت کلی کشور مجارستان در اختیار شما قرار گرفته است رضایت داشته باشید. زندگی در مجارستان تجربه‌ی منحصر به فردی خواهد بود؛ شاید اقتصاد مجارستان شبیه کشور‌های پیشرفته‌ی اروپا نظیر آلمان نباشد، شاید پایتخت مجارستان بوداپست، مانند مونیخ یا لندن شهر هوشمند و فوق پیشرفته‌ای نباشد، اما به طور کل آب و هوای مجارستان، امکانات ساده و زیبایی‌های بی‌نظیر آن، در کنار امکان تحصیل باکیفیت و خرج زندگی کمتر، آن را به گزینه‌ای جدی برای مهاجرت و یا گردشگری بدل کرده است.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.