آنچه درباره استراسبورگ فرانسه باید بدانید

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


آنچه درباره استراسبورگ فرانسه باید بدانید

آنچه درباره استراسبورگ فرانسه باید بدانید

شهر استراسبورگ (Strasbourg) مرکز منطقه تاریخی آلزاس بوده و بعد از پاریس، دومین شهر توریستی محبوب در فرانسه به شمار می‌رود. استراسبورگ از شهرهای بزرگ و تاریخی اروپاست که بخشی از آن‌ هم‌مرز با آلمان است، به همین دلیل فرهنگ آلمانی هم در آن راه یافته و جزئی از فرهنگ این شهر شده است. شهر استراسبورگ فرانسه در امتداد رود راین واقع شده و از مراکز مهم سیاسی و اجتماعی اروپا به شمار می‌رود.
شهر استراسبورگ فرانسه مرکز منطقه گرانت ایست است و در قسمت شرقی کشور فرانسه واقع شده است. همچنین این شهر تاریخی با مساحت ۷۸ کیلومترمربع هفتمین شهر بزرگ فرانسه نیز به شمار می‌رود. در حال حاضر جمعیت شهر استراسبورگ فرانسه بیش از 790 هزار نفر است.
کوه‌های Vosges در حدود ۲۰ کیلومتری غرب شهر و جنگل سیاه در ۲۵ کیلومتری شرق آن قرار دارد.
شهر استراسبورگ فرانسه به دلیل جنبه تاریخی و نوع معماری خاص خانه‌ها، بسیار مورد توجه بوده و از پر بازدیدترین شهرهای فرانسه است. علاوه بر این‌ها، شهری مهاجرپذیر بوده که قریب به ۴۸۰۰۰ دانشجو دارد که تعداد قابل توجهی از آنها در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند و از امکانات رفاهی خوبی برخوردار هستند.
در این مقاله قصد داریم به معرفی شهر استراسبورگ بپردازیم و درباره جاذبه‌های گردشگری آن بیشتر صحبت کنیم

[lwptoc]

 

تاریخچه استراسبورگ

در سال ۸۴۰ پس از درگذشت پسر امپراتور شارلمانی، امپراتوری بزرگ فرانک به سه بخش تقسیم شد. قسمت غربی به فرانسه مدرن بدل گردید و قسمت شرقی، جزئی از شرق آلمان محسوب شد، قسمت میانی نیز به بخش‌های متعددی تقسیم گردید که آلزاس به همراه استراسبورگ نیز جزء آن بودند و بخشی از فرانسه محسوب می‌شدند. استراسبورگ (Strasbourg) که مرکز ایالت آلزاس به شمار می‌رود بارها طی کشمکش‌هایی میان دولت فرانسه و آلمان تغییر دست به دست شد و هر بار زیر سلطه یکی از این کشورها درآمد. امروزه استراسبورگ مانند دروازه‌ای است که فرهنگ دو کشور را به خوبی باهم آمیخته است. با اینکه اکثر مردم آن به زبان فرانسه صحبت می‌کنند اما فرهنگ آلمانی در میان آنها جا افتاده و ملموس است. در واقع چنین سبک زندگی بخشی از هویت شهر استراسبورگ در فرانسه شده است، اگرچه بسیاری از ساکنان این ناحیه از ایالت آلزاس، به هر دو زبان فرانسه و آلمانی تسلط دارند اما چهره‌ی شهر، به خصوص قسمت‌های تاریخی به خوبی نوع معماری کلاسیک آلمانی را نشان می‌دهند و برخی سنت‌های مردم شهر استراسبورگ فرانسه نیز کاملاً سبکی آلمانی دارد.

[sc name=”Highlight” text=”استراسبورگ در قرن سیزدهم به عنوان ثروتمندترین شهر در کل امپراتوری مقدس روم شناخته شده و از مراکزی بود که علم و هنر به شدت در آن رونق داشت و امروزه نیز استراسبورگ از دوستداران علم، هنر و صنعت به شمار می‌رود.” ]

 

بهترین زمان سفر به استراسبورگ

آب و هوای استراسبورگ
آب و هوای استراسبورگ

به طور کلی آب ‌و هوای استراسبورگ فرانسه نیمه اقیانوسی است، به این معنی که زمستان‌های سرد و تابستان‌های نسبتاً گرمی دارد. دمای هوا در گرم‌ترین ماه‌های سال تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد و در سردترین ماه‌ها تا ۲- درجه سانتی‌گراد متغیر است. این تغییر دمایی گاهی اوقات تحمل شرایط را سخت و گاهی هوای شهر را مطبوع و دوست‌داشتنی جلوه می‌دهد.
تابش آفتاب در زمستان، یعنی از ماه دسامبر تا فوریه بسیار ضعیف است و روزها اکثراً کسل‌کننده و ابری هستند. آب‌ و هوای استراسبورگ فرانسه در فصل بهار که از ماه مارس تا می ادامه دارد، خنک، ناپایدار و بارانی است. احتمال بارش برف در این ماه‌ها وجود دارد اما در ماه مارس هوا ملایم‌تر شده و در ماه می، روزها گرم و آفتابی می‌شود که برای پیاده‌روی و گردش ایدئال است، اما احتمال بارش‌های عصرگاهی وجود دارد.
آب ‌و هوای شهر استراسبورگ فرانسه در فصل تابستان یعنی از ژوئن تا اوت، بسیار متغیر است با اینکه به طور کلی هوا در اکثر روزها ملایم و مطبوع است اما باید احتمال رعد و برق‌های عصرگاهی را داد، حتی گه گاه ممکن است روزهای بارانی و خنک هم در فصل تابستان وجود داشته باشد. درنهایت، پاییز از سپتامبر تا نوامبر ادامه دارد، هوا در این فصل ملایم است و بارندگی در کمترین حد خود است، اما به مرور سردتر و بارانی‌تر می‌شود. کاهش دما آرام آرام از ماه نوامبر شروع شده و بارش‌های صبحگاهی آغاز می‌شود.
با توجه به تغییرات هوا و میزان بارندگی‌ها در شهر استراسبورگ فرانسه، بهترین زمان سفر به این شهر ماه نوامبر است. جدا از هوای مطبوع در این ماه هزینه‌ی اقامتگاه‌ها هم کاهش پیدا می‌کند، زیرا معمولاً تعداد گردشگران در این ماه کمتر است. ماه نوامبر برای گشت و گذار در شهر هم مناسب است.
البته نکته‌ای که در مورد شهر استراسبورگ فرانسه باید بدانید این است که اکثر گردشگران به خاطر بازار کریسمس این شهر و تغییراتی که شهر در فصل دسامبر به خود می‌بیند، این ماه را برای سفر انتخاب می‌کنند، اما این زمان شلوغ‌ترین فصل استراسبورگ است و طبیعتاً اقامتگاه‌ها هم گران‌تر هستند و اکثر اوقات پیدا کردن اتاق‌های رزرو نشده کمی سخت است.

مناطق گردشگری استراسبورگ

کلیسای نتردام
کلیسای نتردام

فاصله‌ استراسبورگ تا پاریس چیزی در حدود ۴۰۰ کیلومتر است، و بعد از پاریس به عنوان دومین شهر توریستی پرطرفدار در فرانسه شناخته می‌شود. یکی از نکات جالب توجه در مورد استراسبورگ این است که نمی‌توان منطقه‌ای را به صورت منسجم به عنوان مکان گردشگری آن معرفی کرد، بلکه دیدنی‌های استراسبورگ در تمام شهر به چشم می‌خورند، خانه‌های قدیمی، کلیساهای زیبا، گالری‌های چشمگیر همه در سطح شهر پراکنده هستند و چهره‌ی زیبای شهر استراسبورگ فرانسه را به رخ می‌کشند. کافیست چند عکس شهر استراسبورگ را تماشا کنید تا شیفته آن شوید.
در ادامه برخی از جاهای دیدنی استراسبورگ را که از مهمترین جاهای دیدنی فرانسه نیز هستند به تفکیک بیان کرده‌ایم تا بهتر با این شهر تاریخی و زیبای فرانسوی آشنا شوید:
۱. کلیسای جامع نوتردام: این کلیسا بین سال‌های ۱۱۷۶ تا ۱۴۳۹ ساخته شد که بی‌شک از برجسته‌ترین و چشمگیرترین جاذبه‌های استراسبورگ و تور فرانسه به شمار می‌رود و از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک است. این کلیسا که یکی از دیدنی‌های شهر استراسبورگ به شمار میرود عنوان ششمین کلیسای جهان را از آن خود کرده است و بزرگترین و بلندترین بنای دوران قرون وسطی است.
۲. کاخ روهان: این کاخ از مهمترین جاذبه‌های تاریخی شهر استراسبورگ فرانسه به شمار می‌رود و زمانی محل اقامت شاهزاده‌ها و کاردینال‌ها بوده است. این کاخ بین سال‌های ۱۷۳۲ تا ۱۷۴۲ ساخته شد، اقامتگاهی باشکوه که تقریباً بدون تغییر باقی مانده است. از قرن ۱۹ میلادی بود که محل استقرار سه موزه مهم شهر گردید که شامل موزه هنرهای تزئینی، موزه باستان‌شناسی و موزه هنرهای عالی می‌شود.
۳. جزیره گرند ایل: از دیگر جاذبه‌های گردشگری استراسبورک فرانسه جزیره بزرگ یا گرند ایل است که در مرکز شهر استراسبورگ و در میان رود ایل قرار دارد، این جزیره با استفاده از چندین پل به سایر قسمت‌های شهر متصل است. در سال ۱۹۸۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
۴. فرانسه کوچک: فرانسه کوچک یا La petite france نام یک محله تاریخی و زیبا در استراسبورگ است که خانه‌های قدیمی زیادی دارد، اکثر این خانه‌ها به سبک معماری آلمانی ساخته‌شده‌اند. رستوران و کافه‌های متعددی در این قسمت از شهر دیده می‌شود که اغلب غذاهای گرانی دارند.

[irp posts=”3093″ name=”تجربه سفر به فرانسه همراه با ققنوس”]

[irp posts=”3101″ name=”با نیس فرانسه آشنا شوید”]

[irp posts=”3340″ name=”آشنایی با لیون فرانسه”]

۵. موزه کار نتردام: در قسمت ورودی کلیسای جامع نتردام استراسبورگ قرارگرفته و یکی از بهترین موزه‌های این شهر محسوب می‌شود. اشیای موزه بسیار متنوع بوده و هنر قرون وسطی را به شکلی منسجم نمایش می‌دهد. حیاط این موزه در کنار باغ چشم‌نواز گوتیک قرارگرفته که نمایی بسیار زیبا دارد.
۶. موزه هنر مدرن و معاصر: این موزه در سال ۱۹۹۸ بازگشایی شد و به خوبی توانست هنرمندان و هنردوستان سراسر جهان را به سمت خود جذب کند. این موزه یکی از جالبترین دیدنی‌های استراسبورگ است که در حاشیه رودخانه ایل واقع شده و علاوه بر تمام بخش‌های تماشایی خود از قسمت‌های دیگری همچون اتاق عکاسی، کتابخانه اختصاصی، سالن کنفرانس و رستوران تشکیل شده است.
۷. مسجد بزرگ استراسبورگ: این مسجد که با عنوان مسجد جامع استراسبورگ نیز شناخته میشود با هزینه‌ای ۱۴ میلیون یورویی ساخته شده و معمار آن فردی ایتالیایی به نام پائولو پورتوگی است. گنبدی مسی و بزرگ به ارتفاع ۲۴ متر دارد و داخل مسجد نیز هیچ ستونی کار نشده است.
۸. خانه کمرزل (Maioson Kammerzell): از جاذبه‌های نمادین و زیبای شهر استراسبورگ فرانسه است که در نزدیکی میدان کلیسای جامع واقع شده است. ساختمان این خانه اکنون به هتل تبدیل شده و یکی از نمونه‌های جالب و قدیمی این شهر است که رستوران آن را تقریباً همه می‌شناسند. درگذشته تاجران از خانه کمرزل برای عرضه و فروش محصولات خود استفاده می‌کردند.
۹. کلیسای سنت توماس: این کلیسا در مکان یک کلیسای قدیمی (که قدمت آن به قرن ششم میلادی بازمیگشت) ساخته شد. پس از تخریب کلیسای قدیمی در جریان یک آتش سوزی، کلیساسی جدی در قرن دوازدهم ساخته شد و سنت توماس نام گرفت. کلیسای سنت توماس یکی از دیدنی‌های استراسبورگ است که بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد و حوادث تاریخی بسیاری را پشت سر گذاشته که از مهمترین آنها می‌توان به جنبش‌های طرفداران مارتین لوتر اشاره کرد. همچنین این کلیسا ساعت بزرگی دارد که قدمت آن به ۴۰۰ سال می‌رسد.
۱۰. محله کروتونو: سرزندگی و شادابی به خوبی در این قسمت از شهر حس می‌شود، ترکیب بافت قدیمی شهر با رستوران‌های شیک و فروشگاه‌های مدرن به خوبی توانسته تلفیق دو سبک گذشته و امروزی را به نمایش بگذارد. این محله پر از کانال‌های زیبا و خانه‌های رنگارنگ قدیمی است که قبلاً محل زندگی قایق‌رانان و ماهیگیران بوده است. محله‌ای که حال و هوای روستایی خود را هنوز هم حفظ کرده است.
۱۱. پارک اورانژری (parc de I`Orangerie): قدیمی‌ترین پارک شهر استراسبورگ فرانسه است. در ابتدای قرن نوزدهم به دستور ملکه ژوزفین ساخته شده است. داخل باغ عمارتی هم به همین نام وجود دارد که امروزه برای برگزاری نمایشگاه‌ها و مراسم‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. دریاچه و آبشار، مزرعه‌ی مینیاتوری و باغ وحشی کوچک از جاذبه‌های این پارک است.
استراسبورگ (Strasbourg) شهری است قدیمی و قدمتدار که مردم آن فرهنگ خاصی دارند، آشنایی با سبک زندگی روستایی و شهری در کنار هم چشیدن غذاهای اصیل فرانسوی و زیبایی‌های تاریخی و طبیعی همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا شهر استراسبورگ فرانسه را جذاب و دیدنی کنند. شهری چون استراسبورگ از قطب‌های مهم حمل و نقل جاده‌ای و رودخانه‌ای فرانسه است و به لحاظ اقتصادی مرکز بسیار مهمی به شمار می‌رود.
در ادامه نقشه شهر استراسبورگ فرانسه را نیز برای شما آورده‌ایم تا در صورت سفر به این شهر زیبا، از آن استفاده کنید.

نقشه شهر استراسبورگ فرانسه
نقشه شهر استراسبورگ فرانسه

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.