راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس فرانسه

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس فرانسه

راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس فرانسه

پاریس شهری زیبا با خیابان‌ها و بلوارهای شلوغ اما جذاب، ساختمان‌های تاریخی، موزه‌های متعدد، بوتیک‌های شیک، رستوران‌های لوکس و … است که می‌تواند هر گردشگری را از گوشه و کنار دنیا جذب خود کند. اگرچه بهترین راه کشف زیبایی‌های پاریس قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های این شهر است، اما از آنجاییکه پاریس شهر بزرگی است، استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در پاریس راه منطقی‌تری خواهد بود.
شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس بسیار گسترده و پیشرفته است و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، می‌توانید به راحتی خود را به مقصد مورد نظر خود برسانید و بازدید از این شهر و زیبایی‌هایش را تکمیل کنید.
در ادامه این مقاله از وبلاگ گردشگری ققنوس، با راهنمای جامع استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس فرانسه آشنا خواهید شد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

• نکات اولیه درباره حمل و نقل عمومی در پاریس

• راهنمای خرید بلیت شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس

• بلیت اعتباری حمل و نقل عمومی پاریس

• سفر از فرودگاه به پاریس با حمل و نقل عمومی

• راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس

. مترو
. RER
. اتوبوس
. تراموا

[ps2id id=’1′ target=”/]

نکات اولیه درباره حمل و نقل عمومی در پاریس

شهر پاریس به 20 منطقه شهری (arrondissements) تقسیم شده است که منطقه 1 از مرکز شهر آغاز شده و به صورت ساعتگرد ادامه می‌یابد. شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس تمامی مناطق شهری پاریس را به طور کامل و جامع پوشش می‌دهد.
حمل و نقل عمومی پاریس از چندین وسیله از قبیل مترو، اتوبوس، تراموا و قطار تندروی شهری یا RER (Réseau Express Régional) تشکیل می‌شود. البته می‌توان با اغماض، تاکسی‌های پاریس را نیز بخشی از شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس دانست زیرا می‌تواند بخش مهمی از سفر درون شهری شما در تور فرانسه را پوشش دهد.
اگرچه مترو پرکاربردترین وسیله حمل و نقل عمومی پاریس است، اما در واقع این وسایل حمل و نقل یکدیگر را تکمیل می‌کنند و با استفاده ترکیبی از آنها، می‌توانید به هر گوشه از شهر زیبای پاریس دسترسی داشته باشید.

[irp posts=”3214″ name=”با مهم‌ترین شهرهای فرانسه آشنا شوید”]

[irp posts=”2366″ name=”سوئیس، بهترین مقصد گردشگری اروپا”]

راهنمای خرید بلیت شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس
راهنمای خرید بلیت شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس

[ps2id id=’2′ target=”/]

راهنمای خرید بلیت شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس

تمامی وسایل حمل و نقل عمومی پاریس توسط شرکت دولتی حمل و نقل پاریس (RATP) مدیریت می‌شوند و به همین دلیل می‌توانید با استفاده از یک بلیت مشترک، از تمامی آنها استفاده کنید. این بلیت «تی پلاس» (T+) نام دارد و با آن می‌توانید به هر نقطه از پاریس سفر کنید. قیمت بلیت مترو در پاریس 1.9 یورو است و البته اگر بسته 10 تایی آن را خریداری کنید، هزینه آن کمتر خواهد شد و تنها 14.9 یورو پرداخت خواهید کرد.
این بلیت را می‌توانید از دستگاه‌های خودکار فروش بلیت، باجه‌های فروش بلیت، ایستگاه‌های اتوبوس و حتی سیگارفروشی‌ها نیز خریداری کنید. البته اگر بدون خرید بلیت سوار اتوبوس شوید، می‌توانید بلیت را از خود راننده نیز خریداری کنید اما در این حالت هزینه بیشتری را باید بپردازید.

[ps2id id=’3′ target=”/]

بلیت اعتباری حمل و نقل عمومی پاریس

اما علاوه بر خرید بلیت، برای استفاده از حمل و نقل عمومی پاریس یک راه دیگر نیز دارید و آن استفاده از بلیت‌های اعتباری مسافرت نامحدود حمل و نقل عمومی در پاریس است.
این بلیت اعتباری امکان استفاده نامحدود از مترو، RER، اتوبوس و تراموای پاریس را فراهم می‌کند و به ویژه در میان گردشگران بسیار محبوبیت دارد. این بلیت‌ها را با توجه به برنامه سفر خود، می‌توانید با اعتبارهای 1، 2، 3 و 5 روزه خریداری کنید. البته در نظر داشته باشید که این روزها به طور متوالی و از زمان خرید بلیت محاسبه می‌شود.

 

البته در نظر داشته باشید که این بلیت‌های اعتباری نیز دو نوع مختلف دارند:
بلیت‌های اعتباری محدوده 1 تا 3، برای حمل و نقل در پاریس و مناطق حاشیه‌ای نزدیک
بلیت‌های اعتباری محدوده 1 تا 5، برای حمل و نقل در پاریس، فرودگاه‌های شارل دوگل و اورلی، دیزنی لند و ورسای.

جدول قیمتی بلیت اعتباری حمل و نقل عمومی در پاریس به شرح زیر است:

 

محدوده 1 تا 3
روزها قیمت (یورو)
1 12
2 19.5
3 26.65
5 38.35
محدوده 1 تا 5
روزها قیمت (یورو)
1 25.25
2 38.35
3 53.75
5 65.8

 

بنابراین پیش از استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس، بهتر است با بررسی برنامه تور فرانسه و تعداد دفعات پیش بینی شده برای استفاده از این شبکه، بهترین راه برای پرداخت قیمت بلیت RER پاریس و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی را مشخص کنید.

[ps2id id=’4′ target=”/]

سفر از فرودگاه به پاریس با حمل و نقل عمومی

به احتمال خیلی زیاد، شما با استفاده از هواپیما به پاریس و فرودگاه شارل دوگل سفر کرده‌اید. فرودگاه شارل دوگل فرانسه، اصلی‌ترین فرودگاه بین‌المللی این کشور و یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان است که در 25 کیلومتری شمال شرق پاریس واقع شده است.
بنابراین قبل از شروع گشت و گذار در پاریس و پیش از هر چیز، باید خود را از فرودگاه شارل دوگل فرانسه به شهر پاریس برسانید.

• RER

حمل و نقل از فرودگاه شارل دوگل به پاریس با استفاده از RER، سریع‌ترین و همچنین ارزان‌ترین راه ممکن است. با سوار شدن به خط RER B از دو ایستگاه در نزدیکی دو ترمینال فرودگاه، خیلی راحت می‌توانید به پاریس بروید.
این قطارها هر 7 الی 8 دقیقه از دو سکوی 11 و 12 ایستگاه به سمت پاریس حرکت می‌کنند و بعد از 30 دقیقه، به ایستگاه Gare du Nord می‌رسند. هزینه بلیت این قطار برای هر نفر 10 یورو است و خاطرتان باشد تا اتمام سفر و پیاده شدن از قطار، حتما بلیت را نزد خود نگه دارید.

• اتوبوس

یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در پاریس که با استفاده از آن می‌توانید از فرودگاه شارل دوگل به شهر پاریس بروید، استفاده از اتوبوس‌های Roissybus است. این اتوبوس‌های همه روزه از ساعت 6 تا 23 فعال هستند و هر 15 الی 20 دقیقه، از سه ترمینال فرودگاه به سمت پاریس حرکت می‌کنند.
قیمت بلیت این اتوبوس 11 یورو است که می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی، دستگاه‌های خودکار فروش بلیت و یا راننده خود راننده خریداری کنید. با توجه به ترافیک معمول این مسیر، سفر شما از فرودگاه تا مرکز شهر پاریس حدود 1 ساعت طول خواهد کشید.
البته خطوط 350 و 351 نسبت به این اتوبوس ارزان‌تر هستند اما با توجه به مسیر طولانی‌تر و توقف‌های بیشتر، سفر شما تا 2 ساعت نیز به طول خواهد انجامید.
همچنین اگر پرواز شما بعد از نیمه شب در فرودگاه به زمین نشست، می‌توانید با استفاده از خطوط N140 و N143 اتوبوس‌های شبانه که هر نیم ساعت حرکت می‌کنند خود را به شهر برسانید.

 

[sc name=”highlight” text=”حمل و نقل از فرودگاه شارل دوگل به پاریس با استفاده از RER، سریع‌ترین و همچنین ارزان‌ترین راه ممکن است” ]

 

• تاکسی

یکی دیگر از وسایلی که می‌توانید با آن از فرودگاه به شهر پاریس بروید، تاکسی‌های فرودگاه هستند. هر چند از لحاظ قانونی، تاکسی به عنوان وسیله حمل و نقل عمومی در پاریس شناخته نمی‌شود، اما می‌تواند بسیار کاربردی و راحت باشد.
اگرچه تاکسی راحتی بسیار زیاد و راحتی قابل قبولی دارد، ولی هزینه بسیار بالایی نیز دارند. برای استفاده از تاکسی‌های فرودگاه و سفر به پاریس، باید بین 50 تا 60 یورو هزینه پرداخت کنید.

راهنمای استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس
در ادامه این مقاله شما را با هر یک از وسایل حمل و نقل عمومی در پاریس و ضوابط و شرایط استفاده از آنها بیشتر آشنا می‌سازیم:

متروی پاریس
متروی پاریس

• مترو

مترو پرطرفدارترین وسیله نقلیه عمومی پاریس است که در مسیری 214 کیلومتری با حدود 300 ایستگاه فعالیت می‌کند. این شبکه که اکثر بخش‌های آن در زیرزمین است، یکی از شلوغ‌ترین متروهای جهان است.
متروی پاریس 16 خط دارد که با رنگ‌ها و شماره‌های مختلف مشخص هستند پاریس و بخشی از حاشیه آن را پوشش می‌دهند.
برای پیدا کردن ایستگاه‌های متروی پاریس کافیست به دنبال تابلوهای M بزرگ و زرد رنگی بگردید که در ورودی این ایستگاه‌ها قرار دارند. تقریباً در تمامی ایستگاه‌ها می‌توانید نقشه‌های بزرگی از شبکه متروی پاریس پیدا کرده و مسیر خود را از روی آن مشخص کنید. معمولاً برای رسیدن به مقصد نیاز است که یک یا چند بار خط خود را تعویض کنید، پس مسیری را انتخاب کنید که به کمترین تعویض خط نیاز باشد.
برای خرید بلیت متروی پاریس می‌توانید به باجه فروش بلیت یا دستگاه‌های خودکار مراجعه کنید. برای استفاده از مترو به بلیت T+ یا بلیت اعتباری حمل و نقل عمومی پاریس نیاز دارید.
متروی پاریس روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6 صبح تا 45 دقیقه پس از بامداد، و روزهای جمعه و شنبه تا ساعت 1:45 دقیقه بامداد فعالیت می‌کنند.

قطار RER پاریس
قطار RER پاریس

• RER

سیستم قطار تندروی شهری پاریس یک سیستم ترکیبی است که در مرکز و حومه شهر پاریس فعالیت دارد و دسترسی به مناطقی مانند کاخ ورسای، استاد دو فرانس، دیزنی لند و … را فراهم می‌کند. RER مانند مترو است اما توقف‌های کمتر و در نتیجه سرعت بیشتری دارد. همچنین علاوه بر مرکز پاریس، در بقیه نقاط قطارهای RER روی سطح زمین حرکت می‌کنند.
5 خط این شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس با حروف الفبا و رنگ‌های مختلف از یکدیگر متمایز می‌شوند و با 250 ایستگاه، در برخی از نقاط با خطوط متروی پاریس تلاقی می‌کند.
قیمت بلیت RER پاریس بر اساس محدوده‌ای که از آن استفاده کنید تغییر می‌کند. اگر قصد دارید در محدود 1 از RER استفاده کنید، به بلیت عادی مترو نیاز دارید.
اما اگر بخواهید از محدوده 1 فراتر بروید، به بلیت خاصی به نام Billet Ile-de-France نیاز دارید که از باجه‌ها و دستگاه‌های فروش خودکار بلیت ایستگاه‌های مترو و RER قابل خرید است. قیمت بلیت RER بر اساس مسافت مسیر شما تعیین می‌شود و بین 1.9 تا 12.05 یورو قیمت خواهد داشت.
این قطارها همه روزه از ساعت 6 صبح تا 45 دقیقه بامداد فعالیت می‌کنند.

اتوبوس پاریس - حمل و نقل عمومی در پاریس
اتوبوس پاریس

• اتوبوس

اگرچه استفاده از متروی پاریس بسیار راحت است، اما حیف است که به جای تماشای خیابان‌ها و ساختمان‌های زیبای پاریس در تونل‌های زیرزمینی وقت خود را صرف کنیم. به همین دلیل اتوبوس می‌تواند راهکار بهترین برای استفاده از حمل و نقل عمومی در پاریس باشد.
شبکه اتوبوس پاریس 64 خط و صدها ایستگاه مختلف دارد و به همین دلیل دسترسی به نقاط مختلف پاریس را امکان پذیر می‌سازد. همچنین استفاده از اتوبوس نسبت به مترو راحت‌تر و سریع‌تر است. برای سوار شدن به اتوبوس‌های پاریس می‌توانید از همان بلیت T+ استفاده کنید و هزینه آن برای خطوط یا ایستگاه‌های مختلف تفاوتی ندارد.
البته در نظر داشته باشید که هنگام سوار شدن به اتوبوس، باید بلیت خود را در دستگاه مخصوصی که در اتوبوس قرار دارد تایید کنید.
ساعت کاری اتوبوس‌های پاریس از ساعت 7 صبح تا 20:30 در خط‌های عادی و در خط‌های اصلی تا 30 دقیقه بامداد است. همچنین اتوبوس‌های شبانه از 30 دقیقه بامداد تا 7 صبح فعالیت دارند.

تراموای پاریس - حمل و نقل عمومی در پاریس
تراموای پاریس

• تراموا

همانگونه که تاکنون حتما متوجه شده‌اید، شبکه حمل و نقل عمومی در پاریس بسیار گسترده و متنوع است. تراموا یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی پاریس است که در 7 خط و با 148 ایستگاه، محیط پاریس را پوشش می‌دهد. از آنجاییکه خطوط تراموا در حاشیه شهر پاریس کشیده شده‌اند، چندان نزد گردشگران محبوبیت ندارند. تنها خط تراموای پاریس که می‌تواند برای گردشگران جذابیت داشته باشد، خط شماره 1 است که مقصد نهایی آن کلیسای جامع سنت دنیس است. البته که برای رسیدن به این کلیسا می‌توانید از خط 13 مترو نیز استفاده کنید.

همانگونه که مشاهده کردید، پاریس مانند بسیاری از شهرهای بزرگ و مقصدهای گردشگری مهم، به یک شبکه حمل و نقل عمومی گسترده و پیشرفته مجهز است که با استفاده از آن می‌توانید خود را به راحتی به هر گوشه‌ای از شهر برسانید. در واقع علاوه بر برخی محدودیت‌ها، می‌توانید با استفاده از هر وسیله‌ای که دوست دارید خود را به مقصد مورد نظر خود برسانید.

اشتراک گذاری این پست

3 نظر

  • برای استفاده از حمل و نقل عمومی پاریس شما میتوانید از برنامه های مختلفی که در گوگل پلی است و یا از گوگول مپ که به طور کامل شما رو راهنمایی میکند استفاده کنید.

  • برای استفاده از حمل و نقل عمومی پاریس شما میتوانید از برنامه های مختلفی که در گوگل پلی است و یا از گوگول مپ که به طور کامل شما رو راهنمایی میکند استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.