راهنمای استفاده از خطوط مترو پاریس + نقشه

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


راهنمای استفاده از خطوط مترو پاریس + نقشه

راهنمای استفاده از خطوط مترو پاریس + نقشه

اگرچه پیاده روی در پاریس و تماشای ساختمان‌های قدیمی این شهر کاری لذتبخش است، اما استفاده از مترو پاریس نیز یک تجربه هیجان انگیز خواهد بود. خطوط مترو پاریس یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های حمل و نقل زیرزمینی دنیا است که از اوایل قرن بیستم شروع به کار کرده است. با توسعه و گسترش این شبکه، امروزه متروی پاریس به یکی از گسترده‌ترین متروهای جهان تبدیل شده است و هر کجای این شهر که باشید، با چند دقیقه پیاده روی به یک ایستگاه مترو پاریس خواهید رسید.
در حال حاضر مترو پاریس با بیش از ۳۰۰ ایستگاه و ۱۶ خط، این شهر را پوشش می‌دهد و سالانه بیش از یک و نیم میلیارد سفر با استفاده از این شبکه حمل و نقل عمومی پاریس انجام می‌گیرد.
با این حساب، استفاده از خطوط مترو پاریس برای گردشگران نیز بسیار مناسب و به صرفه است. با استفاده از مترو پاریس می‌توانید در طول شرکت در تور پاریس با صرف کمترین هزینه و کمترین زمان، خود را از یک گوشه شهر به گوشه دیگری برسانید و یک جاذبه شگفت انگیز پاریس را تماشا کنید.
با ما همراه باشید تا با متروی پاریس و نحوه استفاده از آن آشنا شوید.

[lwptoc]

تاریخچه مترو پاریس

پاریس یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های مترو در سرتاسر دنیا را دارد و در واقع پس از کشورهای انگلستان، ایالات متحده آمریکا و مجارستان، فرانسه چهارمین کشور جهان است که سیستم مترو یا حمل و نقل زیرزمینی را تاسیس کرده است. تاریخ تاسیس مترو پاریس به سال 1900 میلادی بازمی‌گردد که در آن سال و در طی نمایشگاه جهانی پاریس، اولین ایستگاه متروی شهر پاریس افتتاح شد.
از حدود سال 1845 میلادی، مقامات دولت فرانسه و شرکت‌های حمل و نقل ریلی به دنبال این بودند که با توسعه خطوط راه آهن و اتصال آن به مترو در پاریس، یک سیستم حمل و نقل ریلی در این شهر احداث کنند. با اینحال شهروندان پاریسی چندان به این امر راضی نبودند و می‌ترسیدند به دلیل پیوستگی این طرح، دولت درصدد تصاحب آن برآید.
اما با رسیدن به سال 180 میلادی و همچنین افزایش تراکم و ترافیک درون شهر پاریس، نیاز به احداث مترو شهر پاریس بیش از پیش احساس می‌شد. در نتیجه پس از بررسی طرح‌های مختلف، عملیات ساخت مترو آغاز شد و در روز 19 جولای سال 1900 میلادی و در جریان نمایشگاه بین‌المللی پاریس، افتتاح مترو پاریس انجام گرفت. بد نیست بدانید که مظفرالدین شاه قاجار نیز در این زمان در اروپا و فرانسه بوده است.
اما جالب است بدانید که نام مترو، در واقع از نام شرکت اداره کننده این شبکه حمل و نقلی گرفته شده است. این مجموعه با نام شرکت حمل و نقل کلانشهر پاریس (La Compagnie du chemin de fer métropolitain de Paris) فعالیت می‌کند که به طور خلاصه مترو گفته می‌شود. اما از آنجاییکه پاریس یکی از اولین شهرهای جهان بود که به سیستم حمل و نقل زیرزمینی مجهز شد، مترو در فرانسه و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا به عنوان نامی برای این نوع از سیستم حمل و نقل انتخاب شد.

درباره مترو پاریس

پیش از اینکه به راهنمای مترو پاریس بپردازیم، بد نیست اطلاعاتی درباره این شبکه حمل و نقلی نیز داشته باشیم. مترو پاریس یک شبکه حمل و نقل گسترده است که در حال حاضر 214 کیلومتر طول و 302 ایستگاه دارد که 62 ایستگاه آن، محل تقاطع دو یا چند خط مختلف است. این شبکه در حال حاضر 16 خط مسیر مترو پاریس را تشکیل می‌دهند (و البته 4 خط دیگر نیز در حال ساخت هستند).
مترو پاریس پس از متروی شهر مسکو روسیه، دومین متروی شلوغ اروپا است و روزانه در حدود 5 میلیون نفر مسافر را با خود جابجا می‌کند که چیزی در حدود بیش از 20 درصد ترافیک کل پاریس است. متروی شهر پاریس با داشتن بیش از 245 ایستگاه در 87 کیلومتر مربع، یکی از پرتراکم‌ترین متروهای جهان به شمار می‌رود.
از آنجاییکه که هدف اصلی و ابتدایی تاسیس متروی شهر پاریس، پوشش دادن مناطق داخل دیوار قدیمی شهر بوده است، ایستگاه‌های متروی پاریس بسیار به هم نزدیک هستند و به طور متوط تنها 548 متر بین هر دو ایستگاه فاصله است (از 424 متر در خط 4 تا یک کیلومتر در خطوط جدیدتر مانند خط 14). این نزدیکی ایستگاه به این معنی است که شما دسترسی بسیار خوبی به مترو پاریس خواهید داشت و تقریبا از هر نقطه‌ای، به خصوص در مرکز شهر، می‌توانید سوار مترو شوید.
همچنین بد نیست بدانید که از کل طول مسیر متروی پاریس، تقریبا 197 کیلومتر آن زیر زمین است و بخش‌های دیگر آن در قسمت‌هایی خط‌های 1، 2، 5 و 6 و همچنین انتهای خطوط 8 و 13 بر روی زمین حرکت می‌کند. همچنین با توجه به شرایط جغرافیایی و توپوگرافی شهر پاریس، تونل‌های زیرزمینی نیز بسیار به سطح نزدیک هستند

نحوه خرید بلیت مترو پاریس
نحوه خرید بلیت مترو پاریس

نحوه خرید بلیت مترو پاریس

برای استفاده از متروی پاریس، پیش از هر چیز باید بلیت یا کارت مترو پاریس خریداری کنید. اکثر افرادی که از مترو پاریس استفاده می‌کنند، بلیت خود را در ایستگاه‌ها خریداری می‌کنند زیرا باجه‌های فروش بلیت در تمامی ایستگاه‌ها موجود هستند.
البته بعضی از اوقات ممکن است صف خرید بلیط مترو در پاریس طولانی شود و به همین دلیل دستگاه‌های خودکار فروش بلیت نیز در ایستگاه‌ها تعبیه شده است. استفاده از این دستگاه‌ها باعث می‌شود در زمان خود صرفه جویی کنید. برای استفاده از این دستگاه‌ها به سکه یا کارت‌های اعتباری نیازی دارید و می‌توانید با انتخاب زبان مورد نظر خود، بلیت متروی پاریس را خریداری کنید.
البته مغازه‌های سیگارفروشی و برخی از دکه‌های روزنامه فروشی نیز بلیت مترو پاریس را می‌فروشند.
یادتان باشد که بلیت مترو را باید حتما تا انتهای سفر نزد خود نگه دارید. زیرا برخی اوقات، کارمندان متروی پاریس بلیت مسافران را بررسی می‌کنند و در صورت همراه نداشتن بلیت، جریمه خواهید شد.

 

[sc name=”highlight” text=”بلیت مترو را باید حتما تا انتهای سفر نزد خود نگه دارید. زیرا برخی اوقات، کارمندان متروی پاریس بلیت مسافران را بررسی می‌کنند و در صورت همراه نداشتن بلیت، جریمه خواهید شد.” ]

 

• بلیت‌های عادی

اگرچه برای استفاده از مترو پاریس بلیت‌های مختلفی وجود دارد، اما پیشنهاد ما به شما استفاده از بلیت‌های عادی محدود ۱-۲ است. این بلیت‌ها با نام T+ شناخته می‌وند و با استفاده از آنها می‌توانید از مترو، اتوبوس، تراموا و قطارهای RER استفاده کنید. قیمت مترو در پاریس ۱.۹ یورو است که بسته ده تایی (carnet) آن را می‌توانید با قیمت ۱۶.۹یورو خریداری کنید و در هزینه مترو پاریس صرفه جوئی کنید.

• بلیت‌های نامحدود

اگر قصد دارید در مدت اقامت در پاریس دفعات متعددی از وسایل حمل و نقل عمومی و مترو پاریس استفاده کنید، می‌توانید از بلیت‌های نامحدود مترو پاریس استفاده کنید. این بلیت‌ها با اعتبار ۱، ۲، ۳ و ۵ روزه فروخته می‌شود. با خرید آنها می‌توانید هر مقدار که دوست دارید از مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در پاریس استفاده کنید.
البته در نظر داشته باشید که اعتبار این بلیت‌ها، از همان روزی که آنها را می‌خرید محاسبه می‌شود و ارتباطی به زمان استفاده شما ندارد.

ایستگاه‌های مترو پاریس

حال که با نحوه خرید بلیط مترو پاریس و انواع بلیت‌ها آشنا شدید، بهتر است تعدادی از مهمترین ایستگاه‌های مترو پاریس را نیز بشناسید.
Concorde: ایستگاه مترو کنکورد یکی از مهمترین ایستگاه‌های متروی پاریس و محل تقاطع سه خط 1، 8 و 12 است. نیازی نیست که بگوییم با استفاده از این ایستگاه می‌توانید به میدان کنکورد، خیابان شانزلیزه و باغ تویلری دسترسی داشته باشید.

Palais-Royal – Musée du Louvre: نمی‌شود به پاریس سفر کرد و از موزه لوور دیدن نکرد. این ایستگاه که محل تقاطع دو خط 1 و 7 به شمار می‌رود، بهترین مترو پاریس برای دیدن موزه لوور است. همچنین تعدادی از برترین کافه‌ها و رستوران‌های پاریس در نزدیکی این ایستگاه قرار دارند.

École Militaire: بدون شک برج ایفل مهمترین اثر در میان دیدنی‌های پاریس است و برای تماشای آن بهتر است از این ایستگاه خط 8 مترو پاریس که نزدیکترین ایستگاه به میدان شان دو مارس و برج ایفل به شمار می‌رود استفاده کنید.

Chaussée d’Antin – La Fayette: گشت و گذار در مراکز خرید فرانسه از مهمترین تفریحات گردشگران در این کشور است و مرکز خرید گالری لافایت، از بهترین مراکز خرید پاریس به شمار می‌رود. با این ایستگاه در خط 7 و 9 متروی شهر پاریس شما را دقیقا به جلوی مرکز خرید گالری لافایت خواهد برد.

Gare RER Roissy Pôle: این ایستگاه مترو فرودگاه پاریس شارل دوگل، در واقع ایستگاه قطارهای بین شهری فرانسه و از خطوط قطارهای RER است که شما را به پاریس می‌رساند.

استفاده از مترو پاریس

استفاده از مترو پاریس

استفاده از مترو پاریس

اول از هر چیز، باید بدانید که هنگامی که در حال گشت و گذار در پاریس هستید، می‌توانید ایستگاه‌های مترو پاریس را با تابلوی بزرگ M زرد پیدا کنید. در ورودی و همچنین سکوی اغلب ایستگاه‌های مترو پاریس می‌توانید نقشه مترو پاریس را مشاهده کرده و بر اساس آن، مسیر خود را تعیین کنید.
همچنین در برخی از ایستگاه‌ها، نقشه‌های وجود دارد که محله اطراف ایستگاه را نشان می‌دهد تا اماکن نزدیک به مترو را مشاهده کنید.
همچنین می‌توانید برای راحتی بیشتر از اپلیکیشن‌های مختلف  و یا سایت استفاده کنید و یا یک نقشه مترو پاریس PDF را در گوشی هوشمند خود ذخیر کرده و از آن استفاده کنید.
اگر بدانید که از چه قطاری باید استفاده کنید، دیگر نیازی به نگرانی نیست زیرا تابلوها و علائم متعددی در ایستگاه‌ها قرار دارند که مسیرها را مشخص کرده‌اند.
البته در نظر داشته باشید که برای ایستگاه‌های متروی پاریس پلکان‌های متعدد و راهروهای طولانی دارند و اگر همراه خود وسایل و بار زیادی دارید، شاید مترو بهترین گزینه برای حمل و نقل در پاریس نباشد.
در بیشتر مواقع وقتی قصد دارید با استفاده از مترو از یک نقطه به نقطه دیگری بروید، مجبور هستید که قطار و خط خود را عوض کنید. البته که برای این کار نیازی به خرید مجدد بلیت ندارید، اما تعویض قطار می‌تواند خسته کننده و گاهی گیج کننده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مسیری را انتخاب کنید که کمترین تعویض را دارد. زیرا بسیاری از اوقات برای تعویض خط باید مسیری نسبتا طولانی را پیاده طی کنید و چندین دقیقه منتظر رسیدن قطار بمانید.

نقشه مترو پاریس

همانطور که گفتیم، مترو پاریس یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی برای گشت و گذار در مرکز شهر پاریس است. اگر به هر دلیلی دوست ندارید در خیابان‌های پاریس پیاده روی کنید، مترو بهترین انتخاب شماست زیرا شما را از شر ترافیک و شلوغی مرکز شهر نجات می‌دهد.
برای استفاده راحت از متروی پاریس و پیدا کردن مسیر و ایستگاه صحیح، بهتر است از نقشه مترو شهر پاریس استفاده کنید. به همین جهت ما یک نقشه مترو پاریس PDF برای شما تهیه کرده‌ایم که می‌توانید آن را در ادامه دانلود کنید.

زمان کار مترو پاریس

مترو پاریس هر روز از ساعت ۵:۳۰ شروع به کار می‌کند. روزهای یکشنبه تا پنجشنبه، متروی پاریس تا ۴۰ دقیقه بامداد فعالیت می‌کند و در روزهای جمعه و شنبه زمان فعالیت مترو پاریس تا ساعت ۱:۴۰ بامداد تمدید می‌شود.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.