صربستان، کشوری پرتلاطم اما زیبا

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


صربستان، کشوری پرتلاطم اما زیبا

با شنیدن نام صربستان احتمالاً اولین چیزی که در یاد و خاطره افراد نقش می‌بندد، بحران‌های سیاسی این کشور (آن زمان با نام یوگسلاوی) در دهه 1990 میلادی خواهد بود و کمتر کسی این کشور زیبای شبه جزیره بالکان را به عنوان یک مقصد گردشگری خواهد شناخت.
در حال حاضر کشور صربستان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری در اروپای شرقی و حوزه بالکان است که در سال 2018 میلادی پذیرای بیش از یک و نیم میلیون گردشگر تور انفرادی و گروهی از سرتاسر جهان بوده است. صربستان سابقه تاریخی نسبتاً طولانی و همچنین طبیعت بسیار زیبایی دارد به طوریکه با دیدن تصاویر کشور صربستان شگفت زده خواهید شد.. همین امر باعث می‌شود طیف وسیعی از جاذبه‌های گردشگری برای انواع مختلف گردشگران مهیا باشد.
علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری، سفر به صربستان نسبت به کشورهای اروپای غربی ارزان‌تر است. بدین ترتیب می‌توانید با پرداخت هزینه کمتر، هم سفر به یک کشور اروپایی را تجربه کنید و هم یک خاطره فراموش نشدنی برای خود بسازید.اگر شما نیز دوست دارید کشور صربستان را بهتر بشناسید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

[lwptoc]

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای صربستان

پیش از هر چیز یکبار به نقشه اروپا نگاه کنید. در جنوب شرقی قاره سبز شبه جزیره‌ای وجود دارد که توسط دریای سیاه و اژه در شرق، دریای یونان و آدریاتیک در غرب و دریای مدیترانه در جنوب محاصره شده است. این شبه جزیره که یکی از مراکز جمعیتی مهم اروپاست و نقش مهمی در تاریخ این قاره داشته است، بالکان نام دارد.
صربستان نیز یکی از کشورهایی است که در جزیره بالکان قرار دارد. صربستان با 9 کشور مرز مشترک دارد که عبارتند از: مجارستان در شمال، رومانی در شمال شرق، بلغارستان در جنوب شرق، مونته نگرو در جنوب غربی، بوسنی و هرزگوین در غرب، کرواسی در شمال غربی و کوزوو، مقدونیه و آلبانی در جنوب. در روی نقشه صربستان می‌توانید موقعیت این کشور و همسایه‌هایش را بهتر درک کنید.

نقشه-صربستان
نقشه-صربستان

طبیعت کشور صربستان بسیار متنوع و گوناگون است. در این کشور می‌توانید زمین‌های حاصلخیز و هموار، قله‌های بلند و دره‌های عمیق آلپ، مراتع و تپه‌های سرسبز، جنگل‌های انبوه و صخره‌های خشک و سر به فلک کشیده را پیدا کنید.
اما شاید اصلی‌ترین ویژگی طبیعی صربستان که بر اقلیم و زندگی مردم آن نیز تاثیر زیادی دارد، رودهای متعدد و پرآبی باشد که در این کشور جریان دارد. رودهای دانوب و ساوا مهمترین رودهای صربستان هستند که در بلگراد، پایتخت این کشور، با همدیگر تلاقی دارند.
به طور کلی اقلیم صربستان معتدل حاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است. مناطق شمالی صربستان سرد و کوهستانی هستند و به دلیل بارش برف، به مقصد مناسبی برای تفریحات زمستانی تبدیل می‌شوند. اما هر چه از شمال و مناطق کوهستانی صربستان به سمت جنوب حرکت کنیم، گرمای هوا افزایش می‌یابد.
با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، بهترین زمان برای سفر به صربستان از ماه ژوئن تا آگوست (تیر تا شهریور) است که می‌توانید دمای هوای مطبوع و باران‌های دلنشینی را تجربه کنید.

[sc name=”Highlight” text=”از ماه ژوئن تا آگوست (تیر تا شهریور) بهترین زمان برای سفر به صربستان است که می‌توانید دمای هوای مطبوع و باران‌های دلنشینی را تجربه کنید.” ]

 

تاریخ پر فراز و نشیب صربستان

این منطقه از دوران پیش از تاریخ محل سکونت اقوام مختلف بوده است و بارها توسط سلت‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها فتح شده است. اما نقطه آغاز تاریخ مستقل صربستان را می‌توان قرن‌های 6 و 7 میلادی در نظر گرفت. در این دوران قوم صرب به حاشیه مرزهای امپراطوری بیزانس مهاجرت کرد و در این منطقه ساکن شد.
با وجود تمام نزاع و همکاری‌های بین صرب‌ها و امپراطوری بیزانس، اما این اقوام تا قرن سیزدهم میلادی استقلال خود را حفظ کردند. اما با سقوط بیزانس بدست امپراطوری عثمانی، صربستان نیز برای 5 قرن به یکی از مناطق تحت حکومت عثمانی تبدیل شد. هر چند این اتفاق تاثیرات بسیار زیادی بر فرهنگ صرب‌ها، بویژه آشپزی و غذا، داشت اما نتوانست تغییراتی بنیادی در هویت اهالی صربستان ایجاد کند.
صربستان در قرن نوزدهم میلادی توانست استقلال خود را مجددا بدست آورد اما ترور ولیعهد امپراطوری اتریش-مجارستان توسط یک جوان صربستانی، آتش جنگ جهانی اول را روشن و بار دیگر این کشور را دچار بحران کرد. پس از پایان جنگ جهانی اول، با ادغام کشورهای کرواسی، اسلوونی، بوسنی و هرزگوین، صربستان و مقدونیه کشور جدید یوگسلاوی تاسیس شد. اما در دهه 1990 میلادی این منطقه با بحران‌های سیاسی و نژادی بزرگی مواجه گردید که به دخالت نیروهای بین‌المللی و فروپاشی یوگسلاوی منجر شد.
اما امروزه پس از قرن‌ها فراز و نشیب، صربستان به عنوان یک کشور مستقل در کنار دیگر کشورهای شبه جزیره بالکان شناخته می‌شود. پرچم صربستان را در زیر خواهید دید.

پرچم صربستان
پرچم صربستان

[irp posts=”2639″ name=”با بلغارستان بیشتر آشنا شوید”]

[irp posts=”2526″ name=”مجارستان، زیباترین کشور شرق اروپا”]

مردم، زبان، مذهب و واحد پول صربستان

صربستان جمعیتی بالغ بر 7 میلیون نفر دارد که اکثریت آنها مسیحیان ارتدکس هستند. اما با این وجود اقلیت‌های مسلمان، کاتولیک و پروتستان نیز در این کشور زندگی می‌کنند.
زبان اصلی صربستان که توسط بیش از 88% مردم این کشور استفاده می‌شود، زبان صربی است. اما در مناطق مختلف، بویژه مناطقی که اقلیت‌های قومی در آن حضور دارند، زبان‌های مجارستانی، بوسنیایی و … نیز کاربرد رسمی دارد (در صورتیکه که جمعیت اقلیت‌ها بیش از 15% شود).
احتمالاً با شنیدن نام دینار، یاد کشورهای عربی خواهید افتاد اما جالب است بدانید که واحد پول صربستان نیز دینار است! دینار صربستان به صد پارا تقسیم می‌شود و با نماد بین‌المللی RSD شناخته می‌شود.

مهمترین شهرهای صربستان

صربستان کشور نسبتاً کوچکی است که با مساحت 88361 کیلومتر مربع (کوچک‌تر از استان سمنان)، در رتبه 111 بزرگترین کشورهای دنیا قرار دارد. اما با این وجود، هر کدام از شهرها و مناطق مختلف صربستان زیبایی‌های مختص به خود را دارند که می‌توانند گردشگرانی با اهداف مختلف را به خود جذب کنند. در ادامه با تعدادی از مهمترین شهرهای صربستان آشنا خواهیم شد:

بلگراد صربستان
بلگراد صربستان

بلگراد

بلگراد پایتخت صربستان است که در نیمه شمالی این کشور و محل تلاقی دو رودخانه مهم دانوب و ساوا ساخته شده است. بلگراد به عنوان بزرگترین و مشهورترین شهر صربستان، تعداد زیادی موزه، کافه و رستوران دارد و بدون شک می‌توانید بهترین تجربه زندگی شبانه جنوب شرق اروپا را در این شهر پیدا کنید.
با توجه به تاریخ پرتلاطم صربستان، در هر گوشه از بلگراد ردپایی از حکومت‌ها و فرهنگ‌های حاکم بر این شهر بجای مانده است. بخش جدید بلگراد در ساحل غربی رودخانه ساوا، تحت تاثیر شدید دوران اتحاد جماهیر شوروی است و ساختمان‌های بازمانده از این دوران در این منطقه فراوانند. اما با رفتن به ساحل شرقی رود ساوا، وارد منطقه تجاری بلگراد خواهید شد که ساختمان‌های مدرن‌تری را در خود جای داده است.
در مرکز شهر بلگراد و در حاشیه خیابان‌های زیبای این شهر، ساختمان‌های بسیار زیبایی در سبک نئوکلاسیک متعلق به قرن نوزدهم و آرنووی قرن بیستم ساخته شده است. ولی به محض اینکه وارد خیابان‌های فرعی این منطقه شوید، با آثاری از دوران حکومت امپراطوری عثمانی بر بلگراد مواجه خواهید شد.
با این وجود، مهمترین جاذبه گردشگری بلگراد را می‌توانید در محل برخورد دو رودخانه دانوب و ساوا پیدا کنید. قلعه کالمگدان یا قلعه بلگراد، قدیمی‌ترین اثر تاریخی بلگراد و آینه تمام نمای تاریخ غنی این شهر است. این قلعه در واقع هسته مرکزی شهر بلگراد از زمان تاسیس آن است. در این قلعه موزه‌های زیبا و یک پارک وسیع قرار دارد و می‌تواند شما را برای ساعت‌ها مشغول خود کند.
یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای بلگراد، کلیسای سنت ساوا است. ساخت این کلیسای شگفت انگیز که بزرگترین کلیسای ارتدکس در منطقه بالکان است، از سال 1935 میلادی آغاز شده است و هنوز نیز بخش‌هایی از تزئینات آن تکمیل نشده است. برای درک عظمت این کلیسا، کافیست بدانید که گنبد فلزی کلیسای سنت ساوا 4000 تن وزن دارد!

[sc name=”Highlight” text=”کلیسای سنت ساوای بلگراد، بزرگترین کلیسای ارتدکس در منطقه بالکان است و گنبد فلزی آن 4000 تن وزن دارد!” ]

نووی ساد
نووی ساد صربستان

نووی ساد

نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان است و از مهمترین مقصدهای گردشگری این کشور است. نووی ساد در شمال بلگراد و استان خود مختار وویوودینا واقع شده است. هر چند این شهر نسبت به بلگراد جدیدتر است و در قرن هجدهم میلادی تاسیس شده است، اما با این وجود شهری فوق العاده زیباست که می‌توان ساعت‎‌ها در خیابان‌هایش قدم زد و از معماری زیبای آن لذت برد.
مهمترین جاذبه گردشگری نووی ساد، قلعه پترووارادین است که در قرن هفدهم توسط امپراطوری اتریش برای مقابله با ترکان عثمانی ساخت شد. این قلعه یکی از بزرگترین قلعه‌های نظامی در زمان خودش بوده است و امروزه نیز شکوه آن هر چشمی را به خود خیره می‌کند.
در ضلع غربی این قلعه و مشرف بر رود دانوب، یک برج ساعت عجیب نیز قرار دارد. برای اینکه ماهیگیران بتوانند ساعت را از فاصله دور تشخیص دهند، عقربه‌های این ساعت برعکس ساخته شده است. در این ساعت برخلاف ساعت‌های معمولی، عقربه بزرگ، ساعت و عقربه کوچک دقیقه را نمایش می‌دهد.

غذا و خوراکی در صربستان

اگر یادتان باشد گفتیم که بلگراد پر از کافه‌ها و رستوران‌های متنوع است. پس دور از ذهن نیست که غذا در بین صربستانی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد. اما همانگونه که فرهنگ‌های مختلف در معماری صربستان تاثیر داشته‌اند، این تاثیر در فرهنگ آشپزی صربستان نیز مشهود است.
بدلیل دوران طولانی سیطره ترک‌ها بر صربستان، احتمالاً تاثیر فرهنگ امپراطوری عثمانی بر آشپزی و غذاهای صربستانی بیشتر از دیگر موارد است. این تاثیرات را می‌توانید در صبحانه‌های صربی به خوبی مشاهده کنید. صرب‌ها علاقه بسیار زیادی به قهوه ترک دارند و روز خود را با خوردن قهوه ترک آغاز می‌کنند. علاوه بر قهوه، غذاهای پرانرژی مانند انواع بورک نیز یکی از پایه‌های اصلی صبحانه در صربستان است.
گوشت ماده غذایی اصلی غذاهای صربستان است به طوریکه غذاهای ملی این کشور مانند Pljeskavica، Ćevapi و Karađorđeva šnicla همگی غذاهایی گوشتی هستند. مانند اغلب کشورهای حوزه بالکان، ترکیه و خاورمیانه، کباب نیز در صربستان بسیار پرطرفدار است.
با در نظر گرفتن این فرهنگ غذایی، سفر به صربستان برای ما ایرانی‌ها چندان دشوار نیست زیرا شباهت‌های غذایی نسبتاً زیادی بین ما و صرب‌ها وجود دارد.

غذا و خوراکی
غذا و خوراکی در صربستان

ویزای صربستان

در سال 1396 صربستان قوانین معافیت ویزا را برای ایرانیان اجرا کرد و می‌توانستیم بدون ویزا به این کشور سفر کنیم، اما بدلیل مشکلات پیش آمده این قانون در سال 1397 لغو شد و در حال حاضر سفر به صربستان ویزا الزامی است.
با اینکه صربستان کشوری اروپایی است، اما هنوز نتوانسته است عضو پیمان شینگن شود و صربستان ویزا را به صورت ملی برای متقاضیان صادر می‌کند. بدین ترتیب برای اخذ ویزای صربستان می‌توانید از طریق آژانس گردشگری ققنوس و یا مراجعه مستقیم به سفارت صربستان در ایران اقدام کنید.

پرواز به صربستان

متاسفانه در حال حاضر (تابستان 1398) پرواز مستقیمی بین ایران و صربستان برقرار نیست و برای اینکه از تهران به بلگراد سفر کنید. باید از پروازهایی با توقف استفاده کنید. شرکت‌های هواپیمایی مانند ترکیش، قطر و …. پروازهایی با یک توقف بین تهران و بلگراد دارند. این پروازها در فرودگاه نیکولا تسلا بلگراد می‌نشینند که با کد بین‌المللی BEG شناخته می‌شود و در 18 کیلومتری غرب بلگراد واقع شده است.

صربستان از جمله کشورهایی است که با داشتن فرهنگی غنی و سبک زندگی اصیل، توانسته است در سال‌های اخیر به یکی از مقصدهای گردشگری پرطرفدار در جهان تبدیل شود. صربستان بدلیل قرار گرفتن در محل تلاقی اروپای غربی، اروپای شرقی و آسیا در منطقه بالکان، ترکیب جذاب اما منحصر به فرد از فرهنگ‌های مختلف است که می‌تواند تجربه‌ای بیادماندنی را برای شما رقم بزند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.