مدت اعتبار ویزا چیست؟

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


مدت اعتبار ویزا چیست؟

مدت اعتبار ویزا چیست؟

همانطور که می‌دانید، ویزای شنگن یا ویزای شینگن مدرکی است که از طرف کشورهای عضو پیمان شنگن صادر می‌شود و اجازه سفر به این کشورها در طول مدت اعتبار ویزا را به شما اعطا می‌کند.

اما یکی از مفاهیم بسیار مهم در رابطه با این ویزا که در تعیین زمان سفر اهمیت زیادی دارد و همچنین بسیاری از اوقات باعث سردرگمی و ایجاد مشکل برای گردشگران می‌شود، مدت اعتبار ویزای شینگن است. اگر شما نیز قصد اخذ ویزای شینگن را دارید یا به تازگی ویزای شنگن خود را گرفته‌اید، بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با مفهوم مهم مدت اعتبار ویزای شینگن آشنا شوید.

• آشنایی با ویزای شینگن

• مدت اعتبار در انواع ویزاهای شینگن

• اما مدت اعتبار ویزای شینگن دقیقا چیست؟

[ps2id id=’1′ target=”/]

آشنایی با ویزای شینگن

پیش از شروع بحث درباره مدت اعتبار ویزای شینگن، بهتر است کمی با خود این ویزا آشنا شویم. 26 کشور اروپایی با امضای پیمان شنگن توافق کردند تا ضمن حذف قوانین روادیدی در مرزها، عبور و مرور شهروندان در بین کشورهای عضو را تسهیل کنند.

همچنین این کشورها قوانین یکسانی نیز برای ورود اتباع و گردشگران کشورهای غیر عضو پیمان شنگن اتخاذ کرده‌اند و بدین ترتیب گردشگران نیز می‌توانند بدون هیچ محدودیتی، در بین کشورهای حوزه شینگن سفر کنند. بدین ترتیب شما با اخذ ویزای شینگن از یک کشور، می‌توانید در طول مدت اعتبار ویزای خود به تمامی کشورهای عضو این پیمان سفر کنید. البته در نظر داشته باشید که ورود شما به حوزه شینگن، حتما باید از طریق همان کشور صادر کننده ویزا باشد.

[irp posts=”4013″ name=”مدارک شغلی برای ویزا چیست؟”]

[irp posts=”3977″ name=”گواهی تمکن مالی برای ویزا چیست؟”]

 

[ps2id id=’2′ target=”/]

مدت اعتبار در انواع ویزاهای شینگن

از آنجایی که ویزای شینگن یک مدرک موقت است، شما تنها تا زمان انقضای تاریخ اعتبار ویزای شینگن اجازه سفر و اقامت در کشورهای عضو این پیمان را دارا هستید. نوع ویزای شینگن مهمترین عامل تاثیرگذار و تعیین کننده مدت اعتبار ویزا است. سفارت‌ها با بررسی نوع ویزای درخواست شده و همچنین شرایط پرونده شما، مدت اعتبار ویزای شینگن را تعیین می‌کنند.

بهتر است ابتدا مهمترین انواع ویزای شینگن را بررسی کنیم تا پس از آن درباره اعتبار ویزا در هر کدام از آنها توضیح دهیم.

اصلی‌ترین نوع ویزای شینگن که معمولاً توسط گردشگران و متقاضیان عادی انتخاب می‌شود، ویزای شینگن نوع C یا ویزای توریستی شینگن است. ویزای توریستی یا گردشگری شینگن یک ویزای کوتاه مدت است، بدین معنی که شما تنها برای مدت محدودی می‌توانید در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشید.

این ویزا در سه نوع یک بار ورود (Single-entry)، دو بار ورود (Double-entry) و چند بار ورود (Multiple-entry) تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها شرایط متفاوتی دارند.

به طور کلی حداکثر مدت اعتبار ویزای توریستی شینگن یک بار ورود یا سینگل، 180 روز یا 6 ماه است. بدین معنی که دارنده این ویزا می‌تواند در یک بازه 6 ماهه و بر اساس تعداد روزهای مجاز ذکر شده در ویزا، در حوزه شینگن اقامت داشته باشد.

البته باید بدانید که سفارت می‌تواند تعداد روزهای محدودتری را به عنوان مدت اعتبار ویزا در نظر بگیرد. در شرایط فعلی و برای گردشگران ایرانی، این مدت بسیار کمتر خواهد بود. در این شرایط نیز سفارت‌های کشورهای عضو شینگن با بررسی پرونده و سابقه سفر متقاضی، اعتبارهای مختلفی را صادر می‌کنند که بازه‌های 15 روزه، یک ماهه و سه ماهه را شامل می‌شود.

معمولاً هر چه سابقه سفر شما کمتر باشد و برای بار اول نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام کرده باشید، مدت اعتبار ویزای شینگن شما کمتر خواهد بود.

اما برای ویزاهای چندبار ورود یا مولتیپل شرایط متفاوت است. دریافت این نوع ویزا سخت‌تر است و باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید تا سفارت ویزای مولتیپل برای شما صادر کند. این ویزا در سه اعتبار 1 ساله، 3 ساله و 5 ساله صادر می‌شود. با استفاده از این ویزا می‌توانید در یک بازه 6 ماهه، حداکثر 90 روز در منطقه شینگن اقامت کنید.

همچنین اگر شما موفق به اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی شینگن شوید، مدت اعتبار ویزای شما نیز تا پایان دوره تحصیلی شما و به صورت مولتیپل خواهد بود.

[ps2id id=’3′ target=”/]

اما مدت اعتبار ویزای شینگن دقیقا چیست؟

مدت اعتبار ویزای شینگن، بازه‌ای است که شما اجازه دارید در کشورهای حوزه شینگن اقامت کنید. این بازه با دو عبارت From و Until در ویزای شما مشخص است. البته باید در نظر داشته باشید که مدت اعتبار و مدت اقامت دو مفهوم کاملاً جداگانه هستند که متاسفانه بسیاری از اوقات باعث سردرگمی گردشگران می‌شوند.

مدت اقامت که با Duration of Stays نمایش داده می‌شود، تعداد روزهایی است که شما می‌توانید در منطقه شنگن اقامت کنید.

به عنوان مثال اگر ویزای شما در اول ژانویه صادر شود و یک ماه اعتبار داشته باشد، ویزای شما تا پایان ماه ژانویه اعتبار دارد و می‌توانید در این بازه سفر کنید.

فرض کنید مدت اقامت مجاز در ویزا شما 10 روز است و شما در 25 ژانویه وارد حوزه شینگن شوید. در پایان ماه حتی با وجود تمام نشدن تعداد روزهای مجاز به اقامت، تاریخ اعتبار ویزا به پایان می‌رسد و شما حتما باید منطقه شینگن را ترک کنید.

اگر به هر دلیل حتی یک روز نیز بیشتر از مدت اعتبار ویزای خود اقامت داشته باشید، از قانون تخطی کردید و به احتمال بسیار زیاد با جریمه مواجه خواهید شد. همچنین نام شما در لیست سیاه تمامی سفارت‌های عضو شینگن نیز ثبت می‌شود و برای دفعات بعدی درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

 

[sc name=”highlight” text=”مدت اعتبار ویزای شینگن، بازه‌ای است که شما اجازه دارید در کشورهای حوزه شینگن اقامت کنید. این بازه با دو عبارت From و Until در ویزای شما مشخص است” ]

 

باید در نظر داشته باشید که هر چند در این مقاله در رابطه با مدت اعتبار ویزای شینگن صحبت کردیم، اما این موضوع برای ویزای کشورهای دیگر نیز تا حد زیادی صدق می‌کند. به عنوان مثال قوانین مدت اعتبار ویزای ژاپن یا اعتبار ویزای کانادا نیز به همین ترتیب است و شما در همان بازه ذکر شده در ویزا می‌توانید در ژاپن یا کانادا اقامت کنید. تنها تفاوت میان ویزاها، مدت اعتبار ویزا است. به عنوان مثال اعتبار ویزای مولتی کانادا 5 سال است و اگر شما موفق به اخذ ویزای کانادا شوید، می‌توانید برای 5 سال به این کشور رفت و آمد داشته باشید.

امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با مدت اعتبار ویزای شینگن به شما داده باشد. در صورتیکه هنوز سوالی درباره این موضوع دارید، می‌توانید با کارشناسان دپارتمان ویزای آژانس ققنوس تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.