کانادا، مقصدی رویایی برای سفر و مهاجرت

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


کانادا، مقصدی رویایی برای سفر و مهاجرت

کانادا، مقصدی رویایی برای سفر و مهاجرت

کشور کانادا که پس از روسیه دومین کشور بزرگ دنیا است، تقریباً حدود دو پنجم مساحت آمریکای شمالی را اشغال کرده است. با وجود وسعت زیاد، کانادا یکی از کم تراکم‌ترین کشورهای دنیا است. پایتخت کانادا شهر اوتاوا است و از بهترین شهرهای کانادا می‌توان به ونکوور، تورنتو و مونترآل اشاره کرد. کد کانادا 1+ تعریف شده بنابراین برای برقراری تماس با کانادا باید این پیش کد قبل از تمامی شماره تلفن‌های آن گرفته شود. نقشه کانادا به سه قلمرو و ۱۰ استان تقسیم شده است.
با وجود اینکه تعداد شهروندان کانادا چندان زیاد نیست، اما از نظر بسیاری از افراد، این کشور یک مدل عالی از جامعه‌ی چند فرهنگی است که به مهاجران تمام قاره‌های دیگر خوشامد می‌گوید. کانادا کشوری دوزبانه است و خود لغت کانادا برگرفته از کاناتا به معنی روستا یا قرارگاه است. در قرن شانزدهم، کاوشگر فرانسوی به نام ژاک کارتیر از لغت کانادا برای اشاره به محوطه‌ی اطراف قرارگاه استفاده کرد که اکنون شهر کبک است. این کشور برای مدت‌ها تحت سیطره‌ی امپراتوری بریتانیا بود تا این که در سال ۱۹۳۱ تا حدودی مستقل شده و بالاخره در سال ۱۹۸۲، دولت کانادا کاملاً خودمختار شد و قانون اساسی خود را به دست آورد اما با این وجود هنوز فرماندار کل این کشور توسط ملکه انگلستان تعیین می‌گردد.
افراد زیادی برای تحصیل در کانادا، عازم این کشور می‌شوند، چراکه دانشگاه‌های کانادا از اعتبار خوبی برخوردار هستند و شرایط ورود به آنها به نسبت ساده است. قصد بسیاری از افراد از سفر به کانادا مهاجرت است و برای این کار باید با دین کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای زندگی آشنا شوند. برای آشنایی بیشتر با کانادا، با ما همراه باشید.

[lwptoc]

جغرافیا و آب‌وهوا

طبیعت کانادا
طبیعت کانادا

کشور کانادا شامل هزاران جزیره‌ی هم‌جوار است که بسیاری از آن‌ها در شرق و شمال این کشور قرار دارند. با نگاه به نقشه کانادا می‌بینید که این کشور توسط اقیانوس شمالگان در شمال، گرینلند در شمال شرقی، اقیانوس اطلس در شرق، ۱۲ ایالت آمریکا در جنوب و اقیانوس آرام و ایالت آلاسکای آمریکا در غرب، احاطه شده است.
کشور کانادا به دلیل طول جغرافیایی وسیع، دارای آب و هوای متغیر و متنوعی است. جریان‌های اقیانوسی از طریق آب‌های گرم اقیانوس اطلس و آب‌های سرد آلاسکا، روی آب و هوای کانادا تأثیر زیادی می‌گذارند. بادهای غربی که از دریا به خشکی می‌وزند، دریاچه‌های بزرگ مرکز کشور و برخورد جریان هوای سرد با جریان هوای خلیج در شرق هم، روی آب و هوای این کشور تأثیر می‌گذارند.
دو سوم شمالی نقشه کانادا آب و هوایی مشابه اسکاندیناوی شمالی دارد، یعنی دارای زمستان‌های بسیار سرد و کوتاه و تابستان‌های خنک هستند. ناحیه‌ی جنوبی مرکزی دشت‌های داخلی هم دارای زمستان‌های بسیار سرد، تابستان‌های گرم و بارش کم هستند. نواحی جنوبی هم تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های سرد و برفی دارند. به جزء ساحل غربی کانادا، تقریباً تمام آن دارای زمستانی با دمای متوسط زیر نقطه‌ی انجماد و بارش مداوم برف است. بنابراین اگر به دانشگاه‌های کانادا علاقه‌مندید و مایل به تحصیل در کانادا هستید یا قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، بهتر است با آب و هوای سرد مشکلی نداشته باشید و به تفاوت آب و هوای شهرهای کانادا هم توجه کنید.

 

قومیت‌ها

کانادا ترکیبی از گروه‌های فرهنگی مختلفی را شامل می‌شود. در سرشماری اولیه‌ی کانادا در سال ۱۸۷۱، حدود نیمی از جمعیت این کشور بریتانیایی و حدود یک سوم آنها فرانسوی بودند. از آن زمان نسبت کانادایی‌های بریتانیایی و فرانسوی کاهش یافته است و هر کدام یک چهارم جمعیت را تشکیل دادند، چراکه افراد کمتری از این دو کشور به کانادا مهاجرت کردند و در عوض، میزان مهاجرت اهالی کشورهای دیگر از اروپا، جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین به کانادا افزایش یافت. به دلیل اینکه گروه‌های مهاجر در مناطق خاصی سکونت یافتند، در کل هویت فرهنگی خود را حفظ کرده‌اند. ترکیب گروه‌های اقلیتی از منطقه تا منطقه فرق دارد و حدود یک سوم کانادایی‌ها خودشان را فردی چندملیتی معرفی می‌کنند که والدین آنها از فرهنگ‌های و نژادهای مختلفی بوده‌اند.

[irp posts=”2279″ name=”آشنایی با آلمان در 10 دقیقه”]

 

زبان

طبق قانون اساسی کانادا، هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های رسمی این کشور به شمار می‌روند، اما انگلیسی در بیشتر نقاط کشور، ازجمله در بهترین‌ شهرهای کانادا، غالب است. تنها نیوبرونزویک رسماً دوزبانه است و فرانسوی هم تنها در کبک زبان رسمی است که چهار پنجم ساکنان آن به فرانسوی صحبت می‌کنند. حدود سه پنجم کانادایی‌ها انگلیسی را زبان اول خود می‌دانند، در حالیکه کمتر از یک چهارم آنها فرانسوی را زبان اول خود به شمار می‌آورند. زبان عمده‌ی پایتخت کانادا هم انگلیسی است. زبان مادری حدود یک پنجم کانادایی‌ها نیز، زبانی غیر از انگلیسی و فرانسوی است که اغلب آنها به یک زبان اروپایی دیگر صحبت می‌کنند، اما بزرگ‌ترین گروه مهاجر به زبان چینی صحبت می‌کنند. اینوکتی و کری هم که از زبان‌های باستانی منطقه هستند به میزان اندکی به کار می‌روند. بنابراین برای تحصیل در کانادا و قبولی در دانشگاه‌های کانادا باید حداقل به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید.

[sc name=”highlight” text=”حدود سه پنجم کانادایی‌ها انگلیسی را زبان اول خود می‌دانند، در حالیکه کم‌تر از یک چهارم آن‌ها فرانسوی را زبان اول خود به شمار می‌آورند. زبان عمده‌ی پایتخت کانادا هم انگلیسی است.” ]

دین کانادا

نمی‌توان از دین خاصی به عنوان دین کانادا نام برد. حدود چهار پنجم جمعیت کانادا خود را متعلق به یک مذهب خاص می‌دانند. بی‌تر آنها یا کاتولیک هستند یا پروتستان. کاتولیک‌ها که دو پنجم جمعیت کانادا هستند، بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور را تشکیل می‌دهند و پروتستان‌ها که دومین گروه مذهبی بزرگ هستند هم حدود سه دهم جمعیت این کشور هستند. در دو دهه‌ی اخیر تعداد مسلمانان، بودایی‌ها، هندوها و سیک‌های این کشور افزایش چشمگیری داشته است که باعث افزایش تنوع دین کانادا شده‌ است. حدود یک پنجم ساکنان این کشور هم خود را متعلق به هیچ دین و مذهب خاصی نمی‌دانند.

 

اقتصاد

اقتصاد کانادا
اقتصاد کانادا

واحد پول کانادا، دلار کانادا است. رشد اقتصادی کانادا به شدت به صادرات منابع معدنی این کشور وابسته است و امروزه شاید بتوان گفت مرکز اقتصاد کانادا تورنتو است. در قرن بیستم، صنایع تولیدکننده هم از اهمیت زیادی برخوردار شدند. تا پایان قرن بیستم، کشاورزی و معدن‌ کمتر از ۵ درصد از نیروی کار کانادا را شامل می‌شد در حالیکه صنایع تولیدکننده حدود یک پنجم و خدماتی مانند حمل و نقل، تجارت و فعالیت‌‌های دیگر حدود سه چهارم نیروی کار را تشکیل می‌دادند. کانادا برای سال‌های زیادی از صنایع تولیدکننده‌ی خود با تعرفه‌های مناسب روی کالا‌هایی که وارد می‌کردند، پشتیبانی کرد. موافقت با قوانین تجارت جهانی و ایجاد یک ناحیه‌ی آزاد تجاری همراه با آمریکا درنهایت باعث کاهش پشتیبانی کانادا از تولیدکنندگان شد. در نتیجه بعضی از شرکت‌های چندملیتی کارخانه‌های خود را از کانادا به کشورهای دیگر بردند چراکه هزینه‌های کمتری برای آنها داشت، این مسئله باعث بیکاری افراد بسیاری و نارضایتی سیاسی در کانادا شد.
اقتصاد کانادا در دست بخش خصوصی است، اگرچه بعضی از شرکت‌ها مانند خدمات پستی و بعضی از تأسیسات الکتریکی همچنان سهامشان در اختیار عموم است. در دهه‌ی ۹۰ میلادی بعضی از صنایع ملی، خصوصی‌سازی شدند. کشاورزی کانادا هم به‌شدت خصوصی است اما برای رقابت با بخش‌های کشاورزی قدرتمند اتحادیه‌ی اروپا و آمریکا نیاز به حمایت بخش‌های دولتی دارند.

کشور کانادا یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در سال‌های اخیر است و پایتخت کانادا هم از مهاجرپذیرترین شهرهای آن است. آن دسته از شهرهای کانادا که در شمال قرار دارند کم‌جمعیت و دارای آب و هوای بسیار سرد هستند و از طرفی آن دسته از شهرهای کانادا که در مناطق مرکزی و جنوبی قرار دارند پرجمعیت و دارای آب و هوای معتدل هستند. بهترین شهر کانادا تورنتو است که هم از لحاظ اقتصادی، آب و هوا، شرایط تحصیلی و مهاجرت بهترین شرایط را دارد.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.