از سوئد چه می‌دانید؟

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


از سوئد چه می‌دانید؟

از سوئد چه می‌دانید؟

کشور سوئد در شبه‌جزیره‌ی اسکاندیناوی در شمال اروپا قرار دارد. نام باستانی این کشور سوئیتیود بود. استکهلم از مهمترین شهرهای سوئد است که از سال ۱۵۲۳ میلادی پایتخت این کشور بوده است و شاید بتوان گفت بهترین شهر سوئد است. این کشور بیش‌ترین بخش از شبه‌جزیره‌ی اسکاندیناوی را اشغال کرده است که در آن با نروژ شریک است.
مناطق کوهستانی و مرتفع این سرزمین در مرز آن با نروژ واقع شده است و ارتفاع آن با شیب ملایمی به سمت شرق و دریای بالتیک، کم می‌شود. این منطقه از لحاظ جغرافیایی از قدیمی‌ترین و باثبات‌ترین مناطق زمین است. سفارت سوئد در تهران و در خیابان پاسداران شمالی، خیابان بوستان، نبش نسترن پلاک 27 واقع شده است. پیش از سفر به سوئد بهتر است با قوانین کشور سوئد آشنا شوید، نقشه کشور سوئد را تهیه کنید و تحقیق کنید که بهترین شهر سوئد برای سفر کدام است. در این مقاله قصد داریم به طور مختصر در مورد قومیت، زبان، فرهنگ و آب و هوای سوئد صحبت کنیم.

[lwptoc]

 

جغرافیا و آب‌ و ‌هوای سوئد

طبیعت سوئد
طبیعت سوئد

سوئد در جنوب غرب فنلاند قرار دارد. اگر به نقشه کشور سوئد نگاه کنید می‌بینید که از دو سمت شرق و جنوب به دریا متصل است و کشور نروژ هم در غرب آن قرار دارد و با فنلاند در شمال شرقی هم‌مرز است. فاصله‌ی شمال تا جنوب سوئد ۱۶۰۰ کیلومتر و شرق تا غرب آن ۵۰۰ کیلومتر است. همان‌طوری که از نقشه کشور سوئد هم پیداست سوئد کشور چندان پهناوری نیست. این کشور به صورت سنتی به سه ناحیه تقسیم شده است: در شمال آن نورلند قرار دارد که یک ناحیه‌ی وسیع کوهستانی و جنگلی است، در ناحیه‌ی مرکزی سوئیلند قرار دارد که مجموعه‌ای از زمین‌های پهن و کم ارتفاع در شرق و مناطق مرتفع در غرب است و در جنوب هم گوتالند است که از ارتفاعات سمالند و دشت‌های کوچک اما غنی سکانه در جنوب آن تشکیل شده است.
حدود ۱۵ درصد کشور سوئد در مدار شمالگان قرار دارد. از اواخر ماه مه تا اواسط جولای، نور خورشید تقریباً در تمام ساعات روز مشاهده می‌شود و حتی در جنوبی‌ترین شهرهای سوئد مانند استکهلم هم فقط چند ساعت هوا نیمه‌تاریک است. از طرفی در اواسط دسامبر، استکهلم فقط حدود ۵/۵ ساعت آفتاب دارد و در شمالی‌ترین شهرهای سوئد مانند لپلند، روزانه حدود ۲۰ ساعت هوا تاریک است و تنها ۴ ساعت گرگ‌ومیش است. با توجه به موقعیت جغرافیایی شمالی، آب و هوای سوئد خوب است. باد کم‌فشار آتلانتیک از جنوب غربی هوایی که جریان آتلانتیک شمالی آن را گرم کرده است را به داخل کشور می‌آورد و همین باعث می‌شود آب و هوای سوئد معتدل اما متغیر باشد. تفاوت آب و هوای سوئد در شمال و جنوب آن به خصوص در زمستان زیاد است. بخش شمالی گاهی تا هشت ماه از سال شاهد بارش برف است و دمای آن تا منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. در جنوب بارش برف معمولی است و دمای هوا بین منفی ۵ تا صفر درجه‌ی سانتی‌گراد است.

[irp posts=”2366″ name=”سوئیس، بهترین مقصد گردشگری اروپا”]

[irp posts=”2598″ name=”دانمارک، شادترین کشور دنیا”]

قومیت‌ها

در طول قرن‌ها گروه‌های مختلفی به سوئد مهاجرت کرده‌ و روی فرهنگ آن تأثیر گذاشته‌اند اما با اینکه سفارت سوئد در آن زمان وجود نداشت، جمعیت سوئد در طول تاریخ به طرز عجیبی در قومیت، زبان و مذهب همگن و همرنگ بودند.
پس از جنگ جهانی دوم تغییرات قابل توجهی در الگوی قومیتی سوئد به وجود آمد. از سال ۱۹۷۰ تا اوایل ۱۹۹۰، مهاجران حدود سه چهارم رشد جمعیتی این کشور را تشکیل می‌دادند و بیشترین سهم مهاجرت هم متعلق به کشورهای همسایه شمالی بود که با سوئد بازار کار مشترکی داشتند. از دلایل این میزان مهاجرت می‌توان به قوانین کشور سوئد که به آسایش مردم توجه می‌کند و میزان درآمد در سوئد اشاره کرد که باعث می‌شود شهرهای سوئد برای شهروندان کشورهای دیگر جذاب باشد.
در نتیجه‌ی افزایش میزان مهاجرت در قرن ۲۱، از هر شش نفر ساکن سوئد یک نفر در خارج از این کشور متولد می‌شدند که باعث سخت‌گیرانه‌تر شدن قوانین کشور سوئد در زمینه‌ی مهاجرت شد. دو گروه اقلیت بومی هم ساکن سوئد هستند: یک گروه اهالی فنلاندی زبانی که در شمال شرقی در نزدیکی مرز کشور سوئد و فنلاند زندگی می‌کنند و گروه دیگر جمعیت ۱۵ هزار نفری سامی که در شمال سوئد پراکنده هستند. سامی‌ها در گذشته به شکار و ماهیگیری مشغول بودند و این اواخر برای کسب درآمد در سوئد به پرورش گوزن رو آورده‌اند و البته به مشاغل دیگری هم مشغول هستند.

[sc name=”Highlight” text=”در طول قرن‌ها گروه‌های مختلفی به سوئد مهاجرت کرده‌ و روی فرهنگ آن تأثیر گذاشته‌اند اما با اینکه سفارت سوئد در آن زمان وجود نداشت، جمعیت سوئد در طول تاریخ به طرز عجیبی در قومیت، زبان و مذهب همگن و همرنگ بودند.” ]

 

زبان

اگر قصد سفر به سوئد را داشته باشید، یکی از سؤال‌هایی که در سفارت سوئد از شما می‌پرسند آگاهی شما از زبان این کشور است. سوئدی زبان ملی کشور سوئد و زبان مادری تقریباً نه دهم جمعیت این کشور محسوب می‌شود. این زبان متعلق به زیرشاخه‌ی ژرمنی شمالی و در گروه زبان‌های ژرمنی قرار دارد و به زبان‌های دانمارکی، نروژی، ایسلندی و فاروئی بسیار نزدیک است. در بعضی از دوره‌های زمانی تحت تأثیر آلمانی قرار گرفته است اما از زبان‌های فرانسوی، انگلیسی و فنلاندی هم کلماتی را قرض گرفته است.

 

مذهب

مذهب در سوئد
مذهب در سوئد

اماکن باستانی سوئد به ما اطلاعات خوبی در مورد باورهای مذهبی پیش از دوران مسیحیت در این کشور می‌دهند. در آن دوران ساکنان این منطقه به خدایان باستانی و غول‌ها باور داشتند و خدایانی مانند اودین، تور و فریا را می‌پرستیدند و برای آنها قربانی می‌کردند. از قرن ۱۱ میلادی، مسیحیت و کلیسای کاتولیک در سوئد پذیرفته شد و تعداد زیادی به آن روی آوردند تا قرن ۱۵ که کلیسای لوتریانیسم در این کشور محبوبیت زیادی یافت و تاکنون عمده‌ترین مذهب این کشور است. پس از مسیحیان، مسلمانان بیشترین تعداد را در بین ساکنان این کشور دارند.

 

اقتصاد

درآمد ناخالص ملی سوئد جزء بیشترین‌ها در جهان است و کسب درآمد در سوئد راحت است اما میزان مالیات هم به همین نسبت زیاد است. بیشتر شرکت‌ها، خصوصی و بازار محور هستند. تحصیل، سلامت و بهداشت و مراقبت از کودکان همگی توسط مالیات‌های پرداختی پوشش داده می‌شوند. البته دخالت دولت در تقسیم درآمد ملی در دو دهه‌ی اخیر کاهش یافته است. ارزش میزان صادرات این کشور حدوداً یک سوم تولید ناخالص ملی آن را تشکیل می‌دهد که باعث شده است سوئد به شدت به تجارت آزاد جهانی وابسته باشد. واحد پول سوئد کرون است و حتی پس از عضویت سوئد در اتحادیه‌ی اروپا هم واحد پولی این کشور مستقل باقی ماند.

 

فرهنگ

میراث فرهنگی سوئد حاصل در هم آمیختن فرهنگ این کشور با ایده‌های برگرفته از فرهنگ‌های بزرگ دیگر است. در نتیجه فرهنگ سوئد مدت زیادی در کش و قوس بوده است. هنر، شعر، ادبیات، موسیقی، خطاطی، رقص و موارد دیگر شدیداً تحت تأثیر جغرافیا و آب و هوای سوئد بوده اما اهالی این کشور شیفته‌ی هنر و فرهنگ فرانسه، آلمان و برخی کشورهای اروپایی دیگر بوده‌اند که تأثیر زیادی در ادبیات، مد و فرهنگ سوئد داشته‌اند.

سوئد کشوری رویایی برای زندگی و یکی از بهترین اماکن برای سفر و گردشگری و تجربه‌ی دیدن مناظر و فرهنگی نو است. به جرئت می‌توان گفت استکهلم بهترین شهر سوئد است و برای تجربه‌ی محیط شهری سوئد بهترین مکان است. برخلاف تصور غالب، همه جای این کشور دارای سرمای گزنده و شدید نیست و مناطق مرکزی و جنوبی آن دارای هوایی معتدل است، اما اگر می‌خواهید فقط مناظر برفی را تجربه کنید جایی بهتر از شمال سوئد وجود ندارد. جالب‌ترین نکته در مورد این کشور این است که با وجود موج بزرگ مهاجران، فرهنگ سوئد همچنان یکپارچه است و شاهد تفاوت فرهنگی زیادی در این کشور نخواهید بود.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.