آشنایی با پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


آشنایی با پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی

آشنایی با پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی

حتما شما نیز تا به حال نام صحرای کالاهاری یا بیابان کالاهاری در آفریقای جنوبی را شنیده‌اید. اما آیا درباره پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی نیز چیزی می‌دانید؟
پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی (Kalahari) یک منطقه بزرگ برای حفاظت از حیات وحش در مرز این کشور و بوتسوانا واقع است و به همراه پارک ملی بوتسوانا، پارک بزرگتری به نام کالاگادی (Kgalagadi) را شکل می‌دهد.
برای آشنایی با پارک ملی کالاهاری در آفریقای جنوبی، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

• درباره پارک ملی کالاهاری

• حیات وحش پارک ملی کالاهاری

• اقامت در پارک ملی کالاهاری

• دسترسی به پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی

درباره پارک ملی کالاهاری
درباره پارک ملی کالاهاری

[ps2id id=’1′ target=”/]

درباره پارک ملی کالاهاری

پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی یا پارک ملی تیزشاخ کالاهاری (Gemsbok) در واقع بخشی از پارک کالاگادی است که در دو کشور آفریقای جنوبی و بوتسوانا واقع شده است. کالاگادی بزرگترین منطقه حفاظت شده در جنوب قاره آفریقا و بخشی از صحرای کالاهاری است که 35 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی حدود یک چهارم از مساحت کالاگادی را تشکیل می‌دهد و با توجه به موقعیت اقلیمی بیابان کالاهاری، بخش زیادی از آن مناطق نیمه بیابانی غیرقابل سکونت است. ماه‌های اکتبر تا مارچ گرمترین فصل پارک ملی کالاهاری در آفریقای جنوبی هستند که دمای هوا به 40 درجه سانتیگراد می‌رسد.
در پارک ملی کالاهاری هیچ منبع آب سطحی دائمی وجود ندارد و تنها در صورت بارش باران، دریاچه‌ها و گودال‌های این منطقه با آب پر می‌شوند. همچنین در این منطقه دو رودخانه خشک شده نوسوب (Nossob) و آئوب (Auob) نیز حضور دارند که در قرن گذشته تنها سه مرتبه جریان پیدا کرده‌اند. البته بیش از 80 آبشخور مصنوعی در این منطقه ایجاد شده است تا آب مورد نیاز حیوانات پارک ملی کالاهاری تامین شود.
پارک ملی کالاهاری پوشش گیاهی اندکی دارد که اغلب علفزارها و بوته‌های کوتاه و همچنین برخی گونه‌های گیاهان گوشتی هستند. همچنین در برخی از مناطق این پارک، درختان اندکی وجود دارند که منبع غذایی حیوانات ساکن در این پارک هستند.
با این وجود، در صورت بارش باران ظاهر این پارک به سرعت تغییر می‌کند و گل‌ها و گیاهان متعددی سر از خاک برمی‌آورند و علفزارها تازه می‌شوند.

 

[sc name=”highlight” text=”در پارک ملی کالاهاری هیچ منبع آب سطحی دائمی وجود ندارد و تنها در صورت بارش باران، دریاچه‌ها و گودال‌های این منطقه با آب پر می‌شوند” ]

 

حیات وحش پارک ملی کالاهاری
حیات وحش پارک ملی کالاهاری

[ps2id id=’2′ target=”/]

حیات وحش پارک ملی کالاهاری

پارک ملی کالاهاری محل زندگی تعداد زیادی از گونه‌های شاخ درازان است. در این پارک گله‌های بزرگی از غزال جهنده آفریقایی، ایمپالا، گاو کوهی معمولی و … زندگی می‌کنند. اما مهمترین ساکن پارک ملی کالاهاری، تیزشاخ کالاهاری است که نام این پارک نیز از آن گرفته شده است.
اما وجود این حجم و تنوع از حیوانات گیاهخوار، یعنی باید انتظار شکارچیان گوشتخوار را نیز داشته باشیم. انواع مختلفی از حیوانات درنده مانند شیر جنوب غربی آفریقا (یال سیاه)، یوزپلنگ، کفتار، و روباه گوش خفاشی در پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی سکونت دارند تا تعادل حیات وحش را برقرار سازند.
همچنین در گوشه و کنار پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی، گله‌های بزرگی از میرکت‌های بامزه (دم عصایی) سکونت دارند که از جاذبه‌های آفریقای جنوبی به شمار می‌روند.

[irp posts=”4365″ name=”سان سیتی، بهشت تفریحات آفریقای جنوبی”]

[irp posts=”3164″ name=”مهمترین شهرهای آفریقای جنوبی”]

[ps2id id=’3′ target=”/]

اقامت در پارک ملی کالاهاری

با توجه به وسعت بالا و گستردگی گونه‌های جانوری پارک ملی کالاهاری که جذابیت بالایی برای گردشگران ایجاد می‌کند، بازدید از این پارک به بیشتر از یک روز زمان نیاز دارد و اقامت در این برای گردشگران الزامی به نظر می‌رسد.
با این وجود در پارک ملی کالاهاری برخلاف پارک ملی پیلانسبرگ، هیچ اقامتگاه و محل اقامت دائمی وجود ندارد بلکه سه محل برای اقامت گردشگران و طبیعت‌گردان در نظر گرفته شده است؛ Twee Rivieren، Mata Mata و Nossob.
در میان این اقامتگاه‌ها، تنها اقامتگاه Twee Rivieren به امکاناتی مانند حمام و دستشویی مجهز است و در دیگر اقامتگاه‌ها چنین تسهیلاتی را نخواهید یافت.

[ps2id id=’4′ target=”/]

دسترسی به پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی

پارک ملی کالاهاری آفریقای جنوبی در فاصله 260 کیلومتری شهر آپینگتون (Upington)، 904 کیلومتری ژوهانسبورگ و 1038 کیلومتری کیپ تاون قرار گرفته است. دسترسی به پارک ملی کالاهاری از دو راه آپینگتون و کورومان (Kuruman) یا هوتازل (Hotazel) و ون زیلسروس (Van Zylsrus) امکان پذیر است.
اما یک راه دیگر نیز برای سفر به پارک ملی کالاهاری وجود دارد. در این پارک یک فرودگاه کوچک قرار دارد که می‌توانید با استفاده از هواپیماهای سبک به پارک سفر کنید و از آنجا سفر خود را با خودروهای دو دیفرانسیل ادامه دهید.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.