سفر به هلند در 10 دقیقه

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


سفر به هلند در 10 دقیقه

هلند کشوری در اروپای غربی است که از نظر مساحت، یکی از کوچک‌ترین کشورهای این منطقه و قاره اروپا به شمار می‌رود. با اینحال این کشور یکی از بهترین مقصدهای گردشگری اروپا و جهان است سالانه افراد متعددی برای بازدید از جاذبه‌های هلند، راهی این کشور می‌شوند.
کشور هلند به داشتن آسیاب‌های بادی، شهرهای جذاب و دوست داشتنی، باغ‌های گسترده گل لاله و پنیرهای خوشمزه شهرت دارد و این موارد در کنار فرهنگ و آداب و رسوم هلند باعث شده تا تور هلند به یکی از پرطرفدارترین تورهای گردشگری تبدیل شود.
اگر دوست دارید با این کشور جذاب و دوست داشتنی آشنا شوید و یا خود را برای سفر به هلند آماده سازید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا همه چیز در مورد هلند را بدانید.

[lwptoc]

درباره هلند
درباره هلند

درباره هلند

پیش از اینکه صحبت درباره هلند را آغاز کنیم، بهتر است کمی با تاریخ نسبتاً پرفراز و نشیب این کشور آشنا شویم و بدانیم هلند برای تبدیل شدن به کشوری که امروزه آن را می‌شناسیم چه راهی را پیموده است.
اگر به نقشه هلند نگاه کنید، خواهید دید که هلند خط ساحلی بسیار وسیعی دارد. در طول تاریخ سرزمین هلند، موقعیت این کشور در کنار دریای شمال همواره به طور همزمان یک تهدید و یک مزیت بوده است. از زمان تاسیس اولین سکونتگاه‌ها در این منطقه، انسان‌ها باید تلاش می‌کردند از شر آب و سیلاب و طغیان رود و دریا فرار کنند. اما بعدها با پیشرفت تکنولوژی و کشف روش‌های جدید، این قرارگیری در کنار ساحل به مهمترین مزیت کشور هلند تبدیل شد و هلند را به مقام ثروتمندترین کشور جهان تبدیل کرد.
کشور هلند تا قبل از قرن شانزدهم میلادی، همواره تحت سلطه قدرت‌های بزرگ چون امپراتوری روم، وایکینگ‌ها و امپراتوری اسپانیا بوده است. در قرن شانزدهم میلادی گرایش اهالی هلند به مذهب پروتستان در حال افزایش بود و پادشاهی کاتولیک اسپانیا که بر هلند نیز فرمان می‌راند، درصدد سرکوب آنها برآمد. اما اهالی هلند شمالی که پروتستان بودند، با اهالی کاتولیک استان‌های جنوبی متحد شدند و با شورش علیه امپراتوری اسپانیا، استقلال خود را در سال 1588 بدست آوردند.
با این اتفاق، هلند در قرن هفدهم با سرعت به رشد اقتصادی و توسعه فرهنگی شتافت و دوران طلایی هلند آغاز گردید. شهرهای هلند از جمله آمستردام و روتردام در این دوران به بندرگاه‌های مهمی در اقتصاد جهانی تبدیل شدند و ثروتی افسانه‌ای را به این کشور سرازیر کردند. با این ثروت و قدرت، هلند که مدت‌ها تحت سلطه قدرت‌های مختلف بود، خود به یک کشور استعمارگر تبدیل شد و مستعمراتی در آفریقا، آسیا، کارائیب، آمریکای جنوبی و حتی آمریکای شمالی تاسیس کرد.
اما نبردهای هلند و انگلیس بر سر تصاحب راه‌های تجاری دریایی و ثروت حاصله از آنها، باعث شد این کشور قدرت خود را از دست دهد و سال 1795 توسط نیروهای ناپلئون بناپارت اشغال شود. اما پس از چندی و در سال 1830، مجددا استقلال خود را بدست آورد.
در قرن نوزدهم کشور هلند به سمت صنعتی شدن پیش رفت و توانست رشد خود را ادامه دهد. کشور هلند اگرچه جنگ جهانی اول را بدون کمترین آسیبی پشت سر گذاشت، اما در جنگ جهانی دوم اسیر جاه طلبی‌های آلمان نازی گردید و اشغال شد. بدین ترتیب در دوران جنگ جهانی دوم، هلند چه از نظر اقتصادی و چه از منظر انسانی، به شدت آسیب دید و علاوه بر خرابی شهرها و زیرساخت‌های شهری، بسیاری از شهروندان این کشور در جریان نبرد و یا در اردوگاه‌های کار اجباری کشته شدند.
با این وجود، هلند تلاش کرد تا پس از جنگ جهانی دوم مجددا قدرت خود را به دست بیاورد و با برنامه‌های توسعه قدرتمند و همچنین پذیرش مهاجران از کشورهای دیگر، امروزه به یکی از بهترین و قوی‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شده است.
امروزه هلند هفدهمین اقتصاد برتر دنیا را دارد و به عنوان یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. همچنین این کشور در زمان تاسیس پیمان شینگن، به این پیمان پیوست و امروزه ویزای شینگن برای متقاضیان سفر صادر می‌کند.

 

[sc name=”highlight” text=”امروزه هلند هفدهمین اقتصاد برتر دنیا را دارد و به عنوان یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا شناخته می‌شود.” ]

 

مردم، جغرافیا و آب و هوای کشور هلند
مردم، جغرافیا و آب و هوای کشور هلند

مردم، جغرافیا و آب و هوای کشور هلند

حال که با تاریخ کشور هلند و نحوه شکل گیری این کشور آشنا شدیم، وقت آن است که با مردم و جغرافیایی این کشور زیبا نیز آشنا شویم.
امروزه و طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، جمعیت هلند در حدود 17 و نیم میلیون نفر است. اصلی‌ترین نژاد مردم هلند که حدود 77 درصد جمعیت آن را شامل می‌شود، هلندی (Dutch) است و 10 درصد دیگر جمعیت نیز از دیگر نژادهای اروپایی در کشور هلند ساکن هستند. باقی شهروندان این کشور را مهاجران ترکیه‌ای، مراکشی، اندونزیایی، سورینامی و … تشکیل می‌دهند.
زبان رسمی هلند، زبان هلندی است که از شاخه ژرمنی زبان‌های هندواروپایی به شمار می‌رود و به دلیل آموزش زبان انگلیسی از دوران دبستان در این کشور، انگلیسی دومین زبان کشور هلند است.
اصلی‌ترین مذهب مردم هلند، مسیحیت کاتولیک و پروتستان است و پس از آن ادیان دیگری چون اسلام، بیشترین سهم را در دین مردم هلند دارند.
اگرچه لازم نیز بگوییم که هلند در کدام قاره است، اما برای اینکه دقیقا بدانیم هلند کجاست و آشنایی با جغرافیای هلند، باید به جایگاه هلند در نقشه اروپا نگاه کنیم. این کشور در منطقه شمال غربی اروپا واقع شده است. همانگونه که پیشتر گفتیم، کشور هلند یک خط ساحلی طولانی با دریای شمال دارد و خاطر ساختار جغرافیایی این کشور که پر از جزایر و شبه جزیره‌های متعدد است و این خطوط ساحلی چند برابر می‌شود.
آلمان و بلژیک از کشورهای اطراف هلند هستند که به ترتیب از شرق و جنوب این کشور را احاطه کرده‌اند. همچنین کشور هلند با انگلیس نیز مرز دریایی دارد. هلند کشوری تخت و کم ارتفاع است که پستی و بلندی کمی دارد. حتی یکی از حقایق جالب در مورد هلند این است که 26 درصد مساحت این کشور پایینتر از سطح دریا قرار دارند. 50 درصد مساحت این کشور حتی به ارتفاع 1 متر بالاتر از سطح دریا نیز نمی‌رسند و بلندترین نقطه این کشور، تنها 321 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
همین نزدیکی به دریا و ارتفاع کم، باعث شده است تا بادهای برخاسته از سطح دریا بر آب و هوای کشور هلند تاثیر بسیاری داشته باشد. آب و هوای هلند در اقلیم آب و هوایی معتدل اقیانوسی (Oceanic climate) قرار می‌گیرد که باعث می‌شود تابستان‌ها گرمای هوا معتدل است و زمستان‌های سرد و با رطوبت بالا است.
با در نظر گرفتن این ویژگی‌های آب و هوایی کشور هلند، می‌توان گفت که از نیمه ماه آوریل تا نیمه اکتبر، بهترین زمان برای سفر به هلند است و ماه‌های جولای و آگوست فصل اوج گردشگری این کشور خواهد بود.

 زیباترین جاذبه‌های هلند
زیباترین جاذبه‌های هلند

زیباترین جاذبه‌های هلند

هلند کشوری بسیار جذاب و دوست داشتنی است و توانسته گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. در ادامه این مقاله تعدادی از جاذبه‌های هلند را با هم مرور خواهیم کرد.
بلوار اسخیفنینگن: شهر لاهه یکی از مهمترین شهرهای هلند است که دولت هلند و خاندان سلطنتی این کشور در آن استقرار دارند. یکی از مهمترین جاذبه‌های این شهر، بلوار اسخیفنینگن است که با داشتن فروشگاه‌های متعدد، اسکله تفریحی و یک چرخ و فلک جذاب، افراد بسیاری را جذب خود می‌کند.
پل اراسموس: روتردام بزرگترین بندر اروپا و یکی از مدرن‌ترین شهرهای هلند و مرکز اقتصادی این کشور است. با این شرایط، دور ار انتظار نیست که ساختمان‌های مدرن و آسمانخراش‌های مختلف این شهر، از جاهای دیدنی هلند به شمار بروند.. پل اراسموس یکی از همین جاذبه‌ها است که با 802 متر طول، یک شاهکار معماری به شمار می‌رود.
کانال‌های آمستردام: آمستردام نه تنها پایتخت و بزرگترین شهر کشور هلند است، بلکه مهمترین مقصد گردشگری این کشور نیز به شمار می‌رود. آمستردام را شاید بتوان یک پکیج گردشگری کامل دانست که هر گوشه و کنار آن، چیزی برای غافلگیر کردن گردشگران دارد. اما شاید مهمترین جاذبه آمستردام که تقریبا در هر عکس از کشور هلند می‌توان آن را دید، کانال‌های آمستردام باشند. بد نیست بدانید که طول مجموعه کانال‌های آمستردام، حتی از شهر ونیز نیز بیشتر است.
موزه‌های آمستردام: اما آمستردام علاوه بر داشتن کانال‌های متعدد، شهر موزه‌ها نیز هست و موزه‌هایی بسیار جذاب و بینظیر برای جذب گردشگران دارد. موزه سلطنتی آمستردام، موزه مادام توسو و موزه ونگوگ از مهمترین موزه‌های این شهر هستند.
مزارع گل لاله: یکی از نکاتی که درباره کشور هلند بسیار شناخته شده است، مزارع گسترده گل‌های لاله در این کشور است. هلند بزرگترین تولیدکننده گل در سرتاسر جهان است و بعید است یک عکس از کشور هلند با گل لاله و آسیاب بادی ندیده باشید. اگرچه خرید خود گل و آوردن آن به ایران ممکن نیست، اما پیاز و بذر گل از مهمترین سوغات هلند به شمار می‌روند.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.