باکو، شهری زیبا در ساحل خزر

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


باکو، شهری زیبا در ساحل خزر

باکو، شهری زیبا در ساحل خزر

مردم ایران مسلماً با نام شهر باکو و کشور آذربایجان آشنایی دارند. شهر باکو پایتخت کشور آذربایجان است که در جنوب شرقی منطقه‌ی قفقاز قرار دارد و حد واسط آسیای غربی و اروپای جنوب شرقی واقع شده است. این کشور با ایران، روسیه، گرجستان، ارمنستان و ترکیه دارای مرز مشترک است و از طرف شرقی خود به دریای خزر محدود می‌شود.
موقعیت خاص جغرافیایی باکو در فرهنگ مردم باکو و به طور کلی تجربه‌ی زندگی در باکو بسیار تأثیرگذار بوده است. به راستی‌که باکو تلفیقی از شرق و غرب، با تاریخی پیچیده و جذاب است که در سفرنامه‌ باکو که توسط افراد مختلف در سده‌های پیشین نوشته شده نیز بازتاب داشت. این یکی از دلایل مهمی است که تعداد زیادی از گردشگران در سراسر جهان را هر ساله به این منطقه می‌کشاند. ما نیز امروز قصد داریم با ذکر ۸ دلیل به شما نشان دهیم که چرا باید به باکو آذربایجان سفر کنید. با ما همراه باشید.

[lwptoc]

باکو سکولارترین کشور منطقه‌ی قفقاز

آذربایجان و پایتخت آن باکو اولین کشور اسلامی بودند که در سال ۱۹۱۸ اعلام یک جمهوری دموکراتیک سکولار کردند. همچنین اولین کشور اسلامی که در آن تئاتر برگزار شد، باکو بود. شاید برای بسیاری از افراد این نکته‌ی مهمی نباشد اما در مقایسه با بسیاری از کشور‌های اسلامی چنین تصمیماتی بسیار مترقیانه به‌حساب می‌آمده است.
اکثریت مردم باکو مسلمان شیعه هستند و مذاهب دیگر نظیر مسیحیت، یهود، اشکنازی، زرتشتی و غیره نیز در این کشور وجود دارند. با این وجود شاید تعداد مسجد‌های یک منطقه‌ی کوچک در قاهره یا عمان از کل مسجد‌های موجود در باکو بیشتر باشد. از این لحاظ شاید باکو آذربایجان از دیگر همسایگان مسیحی خود یعنی گرجستان یا ارمنستان سکولارتر باشد.

 

 

[sc name=”Highlight” text=”آذربایجان و پایتخت آن باکو اولین کشور اسلامی بودند که در سال ۱۹۱۸ اعلام یک جمهوری دموکراتیک سکولار کردند.” ]

 

سبک زندگی در باکو

شهر باکو از آن نوع شهر‌هایی است که شما را غافل‌گیر می‌کند. نقشه‌ باکو توسط شهر و بناهای باستانی و به‌خوبی محافظت شده مملو است و از سوی دیگر به لطف حضور شرکت‌های نفتی بزرگ ساختمان‌هایی مدرن و متحیرکننده نیز دارد و توانسته است این دو را در کنار یکدیگر حفظ کند.

مردم باکو
مردم باکو

در اولین برخورد با مردم باکو به نظر می‌رسد با ترکیبی از ایرانیان و ترک‌ها سروکار دارید در حالیکه بسیاری از آنها کلاه‌های روسی به سر می‌کنند. مردم باکو معمولاً توانایی صحبت کردن به هر دو زبان ترکی و روسی را دارند. چای را با تمام آداب و رسوم ایرانی آن می‌نوشند، قهوه‌ی عربی نیز از نوشیدنی‌های محبوب آنهاست. در ابتدا شاید صمیمیت یک خاورمیانه‌ای در آن‌ها مشهود باشد اما در عین حال می‌توانند مانند یک روس جدی باشند. زندگی در باکو می‌تواند برای یک تازه وارد بسیار سردرگم کننده باشد زیرا این تلفیق در مواردی بسیار آشفته می‌نماید، اما به همین دلیل سفر به باکو تجربه‌ای منحصربه‌فرد خواهد بود.

 

باکو و آذربایجان یکی از ارزان‌ترین مناطق جهان

به سختی می‌توان کشوری پیدا کرد که سفر و مشتقات آن ارزان‌تر از سفر و زندگی در باکو باشد. غیر از مراکز لوکس و فوق مجهز، در رستوران‌های محلی باکو به ندرت بیش از دو دلار برای یک وعده غذای کامل پرداخت خواهید کرد. به دلیل غنی بودن از لحاظ گازی و نفتی نیز حمل و نقل عمومی در این کشور بسیار ارزان است. سفر درون‌شهری با مترو ۱۸ سنت و یک نوشیدنی در باکو با ۵۰ سنت قابل‌دسترس است.

[irp posts=”2583″ name=”هرچه درباره ارمنستان باید بدانید”]

[irp posts=”2332″ name=”هر آنچه درباره گرجستان باید بدانید”]

قلعه‌ها و دیگر بناها و مناظر تاریخی

باکو شهری قدمت‌دار است و در اطراف آن مکان‌های تاریخی مختلفی مربوط به دوره‌های تاریخی وجود دارند. قدمت تاریخی و فرهنگ باکو جذابیت این شهر برای گردشگران را دوچندان کرده است. به همین دلیل در سال‌های گذشته گردشگران متعددی با تور انفرادی یا گروهی به باکو سفر کرده‌اند. برای مثال قلعه‌ی علینجا یکی از زیباترین و نفس‌گیرترین بناهایی است که بازدید از آن ساعت‌ها شما را به خود مشغول می‌کند. خارج از مکان‌ها تاریخی و گردشگری، بی‌شک باکو مملو از منظره‌های منحصربه‌فردی است که بسیار سرگرم‌کننده‌اند.

 

اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی

اقلیم‌های متنوع باکو
اقلیم‌های متنوع

با وجود اینکه باکو آذربایجان از لحاظ جغرافیایی مساحت زیادی ندارد اما از ۱۱ اقلیم آب و هوایی موجود، ۹ مورد آن در اطراف باکو قابل‌دسترس است، از کوهستان‌های سرد و پربرف قفقاز گرفته تا صحراهای سوزان و دشت‌های سرسبز و مناطق ساحلی. نکته‌ی جالب دیگر اینکه نیمی از آتش‌فشان‌های گلی سراسر جهان در کشور آذربایجان و ۵۰ کیلومتری شهر باکو قرار دارند.

[irp posts=”2819″ name=”استانبول را چقدر می‌شناسید؟”]

[irp posts=”2526″ name=”مجارستان، زیباترین کشور شرق اروپا”]

مردم مهربان و مهمان‌نواز

مردم باکو شاید در تمام منطقه‌ی قفقاز از مهربان‌ترین و مهمان‌نوازترین مردمان باشند،‌ البته اگر مردم ارمنستان از شنیدن این جمله ناراحت نشوند! جدا از شوخی، زندگی در باکو خصلتی شاد و سرزنده دارد و این مسئله را می‌توانید در روحیات مردم نیز مشاهده کنید. مردم خوب و بد در هر منطقه‌ای یافت می‌شوند اما اکثر افرادی که به آذربایجان سفرکرده‌اند تجربه‌ی خوبی از برخوردشان با مردم باکو داشته‌اند.

 

غذا

تا زمانی که تمام غذاهای محلی باکو را تست نکرده باشید سفر شما تکمیل‌نشده است. شباهت جالبی بین غذاهای باکو و ایران وجود دارد؛ انواع کباب، سالاد، میوه و سبزیجات تازه ولی در عین حال تلفیق این موارد با طعم و ذائقه‌ی غربی باعث شده که با غذاهای خوشمزه‌ای طرف باشید که صرف‌نظر کردن از آنها بسیار دشوار است.

شاید تصور کنید که بهتر است فرصت محدود سفرتان را درجایی شناخته‌شده و مطمئن‌تر بگذرانید ولی ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که باکو نه تنها چیزی از شهر‌های شناخته‌شده‌ی گردشگری جهان کم ندارد بلکه حتی به دلیل بکر بودن و شرایط خاصش شما را بیشتر سرگرم می‌کند. زندگی در باکو ارزان است و مردم باکو بسیار مهمان‌نواز هستند. نقشه‌ باکو پر از دیدنی‌های شهری و طبیعی است که روزها شما را به خود مشغول می‌دارد. شاید به‌رسم روزگاران قدیم شما هم ترغیب شوید پس از سفر، سفرنامه‌ باکو را بنویسید.!

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.