راهنمای کاخ ورسای، نماد شکوه پادشاهان فرانسه

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


راهنمای کاخ ورسای، نماد شکوه پادشاهان فرانسه

راهنمای کاخ ورسای، نماد شکوه پادشاهان فرانسه

کاخ ورسای فرانسه نمادی از شکوه و جلال دربار پادشاهان فرانسه است که با زیبایی شگفت انگیز خود، امروزه به یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی فرانسه تبدیل شده است. با وجود فاصله این مجموعه از شهر پاریس، اما هر ساله بسیاری از گردشگران تور فرانسه خود را به این کاخ حیرت انگیز می‌رسانند تا یک روز خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند.

در این مقاله با ارائه یک راهنمای جامع کاخ ورسای پاریس، شما را برای بازدید از این مجموعه زیبا راهنمایی می‌کنیم.

• درباره کاخ ورسای پاریس

• تاریخچه کاخ ورسای فرانسه

• اهمیت کاخ ورسای در تاریخ

• راهنمای بازدید از کاخ ورسای فرانسه

• نکاتی برای بازدید بهتر از کاخ ورسای

• دسترسی به کاخ ورسای

درباره کاخ ورسای پاریس
درباره کاخ ورسای پاریس

[ps2id id=’1′ target=”/]

درباره کاخ ورسای پاریس

کاخ ورسای یک مجموعه بسیار زیبا در خارج از شهر پاریس است که در گذشته به عنوان محل اقامت خاندان سلطنتی فرانسه استفاده می‌شده است. کاخ ورسای علاوه بر جایگاه مهم خود در تاریخ و سیاست، یک پیشرفت بزرگ در هنر و معماری اروپا نیز به شمار می‌رود.
جالب است بدانید که در تصور بسیاری از افراد جامعه، کاخ ورسای با مفاهیمی چون زیبایی، ظرافت و شکوه برابر است. همچنین کاخ ورسای نقطه عطفی در تاریخ فرانسه به شمار می‌رود و می‌توان آن را هم مکانی برای آغاز قدرت فرانسه در نظر گرفت و هم جایگاهی برای پایان پادشاهی این کشور.
با وجود شهرت این مجموعه به کاخ ورسای پاریس، اما مجموعه کاخ ورسای در پاریس نیست بلکه در حدود 16 کیلومتری جنوب غربی شهر و در کنار روستای ورسای واقع شده است. این کاخ که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، با مساحت 1070 هکتار، یکی از بزرگترین مجموعه‌های سلطنتی جهان است.
اگرچه هنوز کسی به درستی نمی‌داند ورسای یعنی چه و خاستگاه این کلمه کجاست، اما به نظر می‌رسد این اسم به از کلماتی با معنی گشت و گذار یا چرخ زدن نشات گرفته باشد.

[irp posts=”3290″ name=”موزه لوور فرانسه؛ بزرگ‌ترین موزه دنیا”]

[irp posts=”4606″ name=”از بهترین مراکز خرید پاریس خرید کنید!”]

تاریخچه کاخ ورسای فرانسه
تاریخچه کاخ ورسای فرانسه

[ps2id id=’2′ target=”/]

تاریخچه کاخ ورسای فرانسه

ورسای در گذشته محلی وسیع با طبیعتی غنی بوده است و پادشاهان فرانسه به خاطر وجود گونه‌های جانوری مختلف، از آن به عنوان یک شکارگاه سلطنتی استفاده می‌کردند. لویی سیزدهم برای اینکه در سفرهای شکاری خود راحت باشد، قلعه‌ای در این منطقه ساخت و اولین سنگ بنای کاخ ورسای را پایه گذاری کرد. بنابراین وی را می‌توان اولین سازنده کاخ ورسای دانست.
البته بنایی که لویی سیزدهم در این منطقه ساخت، یک اقامتگاه کوچک بود و تنها جایی برای سکونت شاه و تعداد کمی از همراهانش داشت. پس از لویی سیزدهم، پسرش لویی چهاردهم به سلطنت رسید و بیش از 72 سال سلطنت کرد. مدت پادشاهی لویی تا کنون طولانی‌ترین زمان سلطنت در تاریخ اروپا بوده است.
لویی چهاردهم که به پادشاه خورشید نیز ملقب بود، به حکومت قدرتمند و متمرکزی که پادشاه در مرکز آن باشید اعتقاد داشت. به همین دلیل در سال 1661 میلادی تصمیم به ساخت یک قصر مجلل در ورسای گرفت و سال 1682 دربار خود را از پاریس به ورسای منتقل کرد.
لویی چهاردهم از ساخت کاخ ورسای یک هدف داشت و آن نشان دادن قدرت و عظمت دربار خود از طریق شکوه معماری کاخ ورسای بود. به عبارت دیگر تمام بناها، مجسمه‌ها، نقاشی‌ها، تزئینات، باغ‌ها و فواره‌های کاخ ورسای برای تجلیل و ستایش پادشاه ساخته شده بودند.
لویی چهاردهم قصد داشت با ساختن یک قصر مجلل، قدرت و ثروت فرانسه را به رخ نمایندگان خارجی و تمام جهان بکشد و جایگاه و اعتبار فرانسه را در میان کشورهای اروپایی بالا ببرد. به همین دلیل با وجود اینکه در آن زمان آینه‌ها تنها در ایتالیا ساخته می‌شدند، لویی دستور داد تا آینه‌های مورد نیاز تالار آینه کاخ ورسای تماما در فرانسه ساخته شوند.
بیش از 350 واحد اقامتی مختلف (با 2300 اتاق) در کاخ ورسای قرار دارد که ابعاد مختلفی، از آپارتمان‌های چند خوابه تا اتاق‌های کوچک را شامل می‌شوند. اندازه و محل قرارگیری اتاق‌ها بر اساس موقعیت فرد و نزدیکی با پادشاه تعیین می‌شوند. در حالیکه ولیعهد یک آپارتمان بزرگ در طبقه همکف داشت، محل زندگی خدمتکاران اتاقی کوچک در زیرشیروانی یا زیر پلکان بوده است.
اتاق خواب لویی چهاردهم در طبقه اول و در مرکز محور شرقی-غربی کاخ ساخته شده است. این اتاق بزرگترین و مهمترین اتاق کاخ است و به همین دلیل، از زیباترین بخش‌های کاخ به شمار می‌رود. این اتاق میزبان دو رویداد روزانه تشریفاتی بسیار مهم بوده است؛ خوابیدن و بیدار شدن پادشاه. این دو مراسم با حضور عده زیادی از درباریان انجام می‌شده است.

 

[sc name=”highlight” text=”بیش از 350 واحد اقامتی مختلف (با 2300 اتاق) در کاخ ورسای قرار دارد که ابعاد مختلفی، از آپارتمان‌های چند خوابه تا اتاق‌های کوچک را شامل می‌شوند” ]

 

اتاق پادشاه
اتاق پادشاه کاخ ورسای

[ps2id id=’3′ target=”/]

اهمیت کاخ ورسای در تاریخ

کاخ ورسای علاوه بر اهمیتی که در زمان پادشاهی لویی چهاردهم داشته، در دوره‌های بعدی نیز شاهد رویدادهای مختلفی بوده است. به عنوان مثال در زمان جنگ‌های استقلال ایالات متحده آمریکا از انگلستان، بنجامین فرانکلین به نمایندگی از دولت آمریکا در دربار لویی شانزدهم حاضر شد تا با کسب حمایت فرانسه، لویی را به عنوان واسطی در قرارداد صلح با انگلستان قرار دهد. به همین ترتیب در سال 1783 با امضای عهدنامه پاریس، آمریکا رسما استقلال خود را به دست آورد.
اما چند سال پس از این رویداد، انقلاب فرانسه پیروز شد. انقلابیون با فتح کاخ ورسای، لویی شانزدهم و ماری آنتوانت زندانی و در نهایت اعدام شدند. با پیروزی انقلاب و درهم پیچیده شدن طومار پادشاهی فرانسه، دوران شکوه 107 ساله کاخ ورسای نیز به انتها رسید.
سال 1871 پس از شکست فرانسه از امپراتوری پروسیا، قیصر ویلهلم اول برای تحقیر بیشتر فرانسه، در تالار آینه کاخ مرمر تاجگذاری کرد. اما سال 1919، تالار آینه کاخ ورسای بار دیگر میزبان یک رویداد جهانی دیگر بود. قدرت‌های جهانی در این محل گردهم آمدند تا با امضای معاهده ورسای، پایان جنگ جهانی اول را اعلام کنند.
امروزه کاخ ورسای یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی فرانسه است و گردشگران برای تماشای معماری شکوهمند و باغ‌های زیبا به آن سفر می‌کنند. این بنا امروزه نمادی از زیبایی، فرهنگ و تاریخ پرفراز و نشیب فرانسه است. همانگونه که گفتیم، این کاخ در زمان ساختش نمادی از قدرت و اعتبار فرانسه بود. اما در اواخر قرن هجدهم بیشتر به نماد ثروت و آریستوکراسی تبدیل شد و در نقطه مقابل مردم قرار گرفت.

باغ کاخ ورسای
باغ کاخ ورسای

[ps2id id=’4′ target=”/]

راهنمای بازدید از کاخ ورسای فرانسه

همانگونه که گفتیم، کاخ ورسای در 16 کیلومتری پاریس قرار گرفته است و بنابراین بهتر است پیش از بازدید، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.
کاخ ورسای روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 9 تا 17:30 پذیرای گردشگران است. برای بازدید از کاخ ورسای، پیشنهاد می‌کنیم کارت اعتباری The Passport را خریداری کنید. در این حالت با پرداخت 27 یورو قیمت بلیت کاخ ورسای، می‌توانید از تمامی بخش‌های کاخ ورسای بازدید کنید. در غیر اینصورت می‌توانید بلیت بخش‌های مختلف را به صورت جداگانه و تک تک خریداری کنید.
البته از آنجایی که ورسای از مهمترین جاذبه‌های گردشگری فرانسه است و سالانه بیش از 8 میلیون بازدید کننده دارد، صف‌های بازدید از آن نیز بسیار طولانی است و پیشنهاد می‌کنیم بلیت خود را زودتر و آنلاین خریداری کنید.

بخش‌های مختلف کاخ ورسای که برای گردشگران قابل بازدید هستند عبارتند از:

• باغ‌ها: باغ‌های ورسای بسیار وسیع و زیبا هستند و تعداد زیادی فواره و مجسمه زیبا در آن قرار دارد که لذت قدم زدن در آن را دو چندان می‌کند.
• کاخ اصلی: مهمترین بخش کاخ ورسای که حداقل 2 الی 3 ساعت از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد. تالار آینه، اتاق خواب ماری آنتوانت و اقامتگاه پادشاه مهمترین بخش‌های آن هستند.
• کاخ‌های تریانون: مجموعه‌ای از کاخ‌های کوچکتر که از کاخ اصلی خلوت‌تر هستند اما در زیبایی چیزی از آن کم ندارند.
• دهکده ملکه: بخشی از کاخ ورسای که به دستور ماری آنتوانت و بر اساس سبک خانه‌های روستایی ساخته شده است. هدف اصلی ساخت این بخش، فراهم کردن محلی برای استراحت و تفریح ملکه بوده است.

تالار آینه
تالار آینه کاخ ورسای

[ps2id id=’5′ target=”/]

نکاتی برای بازدید بهتر از کاخ ورسای

از آنجایی که این کاخ از مهمترین و شلوغ‌ترین جاذبه‌های گردشگری فرانسه به شمار می‌رود، بهتر است برای بازدید از آن نکاتی را رعایت کنید.
پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر خریداری آنلاین و پیش از موعد بلیت‌ها، ساعت‌های ابتدایی روز را برای بازدید از کاخ ورسای انتخاب کنید. حتی بهتر است پیش از باز شدن کاخ در آنجا حاضر باشید.
اما اگر به هر دلیلی صبح زود نتوانستید در این محل حاضر شوید، بهتر است بعد از ظهر را برای بازدید از ورسای انتخاب کنید.
همچنین کاخ ورسای در آخرهفته‌ها بسیار شلوغ است و بهتر است برای روزهای میانی هفته برنامه ریزی کنید. همچنین در ماه‌های نوامبر تا مارچ، بازدید از باغ رایگان است و می‌توانید در هزینه خود صرفه جویی کنید. البته در باقی سال، بازدید از باغ در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه رایگان است.
علاوه بر این، چندین رستوران در کاخ ورسای وجود دارند که بسیار گران هستند و به پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان در این رستوران‌ها غذا نخورید.

[ps2id id=’6′ target=”/]

دسترسی به کاخ ورسای

با توجه به فاصله نسبتا زیاد کاخ ورسای از پاریس، باید به فکر یک راه مناسب برای دسترسی به کاخ ورسای باشید.
بهترین راه برای رفتن به کاخ ورسای پاریس، استفاده از قطار RER پاریس است. با استفاده از خط RER C می‌توانید به ایستگاه Versailles Château Rive Gauche بروید و با 10 دقیقه پیاده روی، به کاخ ورسای برسید.
همچنین یک اتوبوس از سه شنبه تا یکشنبه شما را از برج ایفل به کاخ ورسای خواهد رساند. علاوه بر این، اتوبوس خط 171 نیز شما را یک ساعته به کاخ ورسای می‌رساند.

اشتراک گذاری این پست

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.