چرا برج پیزا کج است؟

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین تور ها


چرا برج پیزا کج است؟

چرا برج پیزا کج است؟

وقتی اسم ایتالیا به میان می‌آید، یکی از اولین مکان‌های دیدنی که در ذهن همه نقش می‌بندد، برج پیزا است. برخی از گردشگران این برج را یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا می‌دانند. به همین علت است که بسیاری از اوقات برنامه سفر به شهر پیزا و تماشای برج معروف آن در تور ایتالیا قرار داده می‌شود. مطمئنا اگر به ایتالیا سفر کنید و برج پیزا را نبینید، گویی اصلا به این کشور سر نرفته‌اید!
در این مطلب به نکات مختلفی در مورد برج پیزا می‌پردازیم تا اطلاعات کاملی در مورد این برج کج ایتالیایی داشته باشید. هرچند شهر پیزا جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد؛ اما نمی‌توان این شهر را به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری این کشور دانست که پر از مکان‌های دیدنی معروف است. به همین علت، باید اطلاعات بیشتری در مورد برج پیزا داشته باشید تا انگیزه شما برای طی کردن فاصله رم تا پیزا بیشتر شود. مطمئن باشید ارزشش را دارد اما بهتر است دید بازتری نسبت به این برج کج زیبا داشته باشید. در این مقاله با بررسی موارد زیر به معرفی برج پیزا می‌پردازیم:

• معرفی برج پیزا

• چرا برج پیزا کج شد؟

• جذابیت‌های برج پیزا

• چطور به شهر پیزا ایتالیا برویم؟

[ps2id id=’1′ target=”/]

معرفی برج پیزا

برج پیزا ایتالیا از آن دست برج‌هایی است که حکایت‌های جالبی در مورد آن وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که معمار اول این بنا، هیچ قصدی برای کج ساختن برج نداشته است. این در حالی است که تا قرن‌ها تصور می‌شد معمار اصلی آن که نام او دقیقا مشخص نیست، این بنا را عمدا کج ساخته است.
در اواخر قرن 12 میلادی مردم شهر پیزا تصمیم گرفتند برای کلیسای جامع شهر خود برجی بسازند که با برج سنت مارک در ونیز رقابت کند. نوع طراحی و دیزاین برج به‌گونه‌ای بود که به نظر می‌رسید بتواند توجه بیش‌ازحد مردم آن زمان به برج ناقوس در شهر ونیز را کم نماید. هرچند بسیاری معمار ابتدایی آن را فردی به نام بونامو می‌دانند، اما برخی دیگر معتقدند که معمار این بنا، بونامو نبوده و فردی ناشناس است.
کار ساخت برج پیزا شروع شد. نکته جالب توجه اینجاست که در همان سال‌های ابتدایی ساخت برج، انحراف آن از زاویه 90 درجه عمودی مشخص شد. در طول ساخت این برج ایتالیایی، بارها به دلایل مختلفی مثل حوادث طبیعی، جنگ و… وقفه ایجاد شد. در نهایت بعد از نزدیک به 200 سال، برج پیزا در اواخر قرن 14 توسط معمار مشهور آن زمان توماس پیزانو تکمیل شد. پس از تکمیل آخرین طبقه این برج، ناقوس کلیسا بر روی آن قرار گرفته و رسما شروع به کار کرد.

[irp posts=”3646″ name=”آشنایی با رم ایتالیا، شهر جاودانه تاریخ”]

[irp posts=”3691″ name=”شهر میلان؛ پایتخت مد جهان”]

 

[ps2id id=’2′ target=”/]

چرا برج پیزا کج شد؟

همان‌طور که گفتیم، بر خلاف دیدگاهی که سال‌ها وجود داشت، معمار اصلی برج هدفی برای ساخت این برج به‌صورت کج نداشته است. هیچ نوع نگرشی در طرح اولیه مبنی بر کج شدن برج پیزا وجود ندارد و محاسباتی برای آن در نظر گرفته نشده است. آنچه برج پیزا را کج کرده، احتمالا اشتباهات معماری و ساخت بنا بوده است. البته برخی نیز معتقدند که تا حدودی رانش لایه‌های زیری زمین برج ممکن است باعث ایجاد این مشکل جذاب شده است!
زمینی که برج کج پیزا بر روی آن ساخته شده، یک زمین بسیار نرم است که از شن و ماسه و خاک رس تشکیل می‌شود. همین موضوع دلیلی برای فروکش کردن ساختمان در طول سال‌های متمادی و سپس کج‌تر شدن آن بوده است. البته نباید فراموش کنیم که یکی از دلایل اصلی استقامت این برج کج بعد از قرن‌ها، وقفه‌ای بود که در ساخت آن ایجاد شد. این وقفه که به دلیل جنگ اتفاق افتاد، باعث شده قسمت پایینی برج بیشتر در زمین فرو رفته و در نتیجه استقامت آن بیشتر شود.

چرا برج پیزا کج شد؟
چرا برج پیزا کج شد؟

یکی از نکات جالب توجه در مورد برج پیزا این است که این برج در ابتدا تا این حد کج نبوده است. به‌مرورزمان و در طول قرن‌های متمادی، میزان کج بودن برج بیشتر شده و هنوز هم، سال‌به‌سال بر این میزان افزوده می‌شود. به نظر می‌رسید اگر همین روند ادامه داشته باشد، در چند سال آینده این اثر مهم تاریخی در ایتالیا دچار مشکلاتی شدید شود. به همین علت مهندسان مختلف از سراسر دنیا تلاش کردند با ارائه راهکارهایی این روند کج شدن را کم کنند. اقدامات مهم و خوبی نیز برای این کار انجام شده و از سال 2008، اعلام شده که روند کج شدن برج متوقف شده است.

[sc name=”Highlight” text=”به‌مرورزمان و در طول قرن‌های متمادی، میزان کج بودن برج پیزا بیشتر شده و هنوز هم، سال‌به‌سال بر این میزان افزوده می‌شود” ]

علاوه بر این اصلاحاتی نیز صورت گرفته تا از میزان انحراف این برج کم شود. زاویه انحراف برج پیزا تا 5.5 درجه نیز پیش رفت؛ اما خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اصلاحاتی که انجام شد، در حال حاضر زاویه انحراف برج به 4 درجه کاهش پیدا کرده است. امید می‌رود این جاذبه گردشگری ایتالیا تا بیش از 2 قرن دیگر ثابت‌قدم بماند.

[ps2id id=’3′ target=”/]

جذابیت‌های برج پیزا

هرچند کج بودن برج پیزا باعث شده دیگر جذابیت‌های این برج را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ اما معماری جذاب این برج که حاصل تلاش چند معمار برجسته ایتالیایی است را نباید نادیده گرفت. از نمای بیرونی تا داخل برج پیزا با توجه به نیازهای معماری زمان طراحی شده و بسیار جذاب و تماشایی است. شما می‌توانید با وارد شدن از درب اصلی این برج، جذابیت‌های مختلف داخل برج پیزا را نیز تماشا کنید.
برای ساخت نمای بیرونی برج از سنگ مرمر سفیدرنگ استفاده شده است. علت این موضوع نیز رقابت با کلیسای سنت مارک شهر ونیز ایتالیا بوده که نباید از حق بگذریم که امروزه بسیار معروف‌تر از این برج آجری شده است. اگرچه زیبایی این برج روز و شب نمی‌شناسد، اما برج پیزا در شب جذابیت‌های بیشتری از خود به نمایش می‌گذارد. به دلیل نوع نورپردازی صورت گرفته بر روی این برج، تماشای آن در شب هیجان‌انگیزتر است. البته بهتر است برنامه‌ریزی سفر را به‌گونه‌ای انجام دهید که بتوانید هم روز و هم شب این برج را تجربه کنید.

نمای برج پیزا
نمای برج پیزا

نوع دیزاین نمای خارجی نیز حکایت از سبک معماری قرن 12 میلادی در این منطقه دارد. مطمئنا جذابیت زیادی برای مردم آن زمان داشته که فضای بیرونی آن با ستون‌هایی سنگی و جذاب نماکاری شود. جذابیتی که امروزه نیز پابرجاست و آن را اثری ماندگار در ایتالیا کرده است.
یکی از ایده‌های عکس گرفتن با برج کج پیزا، قرار گرفتن در فاصله‌ای دورتر از برج و گرفتن عکس‌هال خلاقانه ایجاد شده با خطای دید مانند هل دادن، نگه‌داشتن یا به دوش گرفتن این برج است. شاید شما هم نمونه‌های زیادی از این تصاویر خلاقانه در اینترنت را دیده باشید. اگر شما هم با خرید تور ایتالیا راهی شهر پیزا شدید، می‌توانید خلاقیت خود در عکاسی را امتحان کنید و از کج بودن برج برای عکس گرفتن استفاده کنید. مطمئنا یکی از بهترین عکس‌های شما در تور ایتالیا می‌تواند عکاسی از برج کج پیزا باشد.
قطعا یکی از جذابیت‌های برج پیزا این است که سری هم به بالای برج بزنید. نترسید! این برج ایمن شده و تا 2 قرن دیگر پابرجاست. البته مسئولان تلاش می‌کنند تا با رعایت وزن و تعداد افرادی که به بالای برج می‌روند، عمر آن را افزایش دهند؛ اما فعلا هیچ جای نگرانی از بابت سقوط برج پیزا نیست. با خیال راحت می‌توانید از پلکان این برج بالا رفته و خود را به بالای بام برج کج پیزا برسانید. برای رسیدن به طبقه بالایی، باید 7 طبقه را طی کنید تا به طبقه هشتم برسید. اینجا تقریبا 50 متر از سطح زمین فاصله دارد و نمای کلی از شهر در دورتادور این طبقه برای شما نمایان خواهد شد. نمایی جذاب از شهر پیزا از بلندمرتبه‌ترین ساختمان بنا شده در این منطقه!

[ps2id id=’4′ target=”/]

چطور به شهر پیزا ایتالیا برویم؟

چطور به شهر پیزا ایتالیا برویم؟
چطور به شهر پیزا ایتالیا برویم؟

تقریبا اکثر افرادی که سفر به شهر فلورانس ایتالیا را در برنامه تور ایتالیا قرار می‌دهند، حتما به پیزا هم سفر می‌کنند. شهر پیزا در فاصله 85 کیلومتری فلورانس قرار دارد. البته با توجه به جاده و میزان سرعت مجاز در آن، حدودا 1 ساعت فاصله فلورانس تا پیزا خواهد بود. در نتیجه اگر سفر به فلورانس ایتالیا را در برنامه خود داشتید، رفتن به شهر پیزا آنقدرها هم کار سختی نخواهد بود.
فاصله رم تا پیزا تقریبا 350 کیلومتر است. برای رسیدن از رم به این شهر جذاب ایتالیایی باید حدودا 4.5 ساعت در راه باشید. البته می‌توانید بعد از سفر به پیزا، سری هم به فلورانس بزنید و سپس راهی میلان یا دیگر شهرهای ایتالیا شوید. البته فاصله میلان تا شهر پیزا ایتالیا کمتر است. به همین علت برخی با خرید بلیط هواپیما ابتدا از رم راهی میلان شده و سپس به‌صورت زمینی به پیزا سفر می‌کنند. میلان تا پیزا 280 کیلومتر فاصله دارد و حدودا 3 ساعت با ماشین برای رسیدن به این شهر در راه خواهید بود.

[irp posts=”2040″ name=”هر چه درباره ایتالیا باید بدانید”]

یکی از تورهای گردشگری جذاب در ایتالیا نیز، سفر به چهار شهر ونیز Venice، بولونیا Bologna، فلورانس Florence و پیزا pisa است. فاصله ونیز تا پیزا 330 کیلومتر است اما در مسیر آن دو شهر بولونیا و فلورانس نیز وجود دارد. به همین علت بسیاری از مردم ایتالیا این سفر گردشگری از شرق به غرب ایتالیا یا برعکس آن را زیاد تجربه می‌کنند. اگر فرصت کافی در تور ایتالیا داشته باشید، این تور زمینی جذاب نیز گزینه خوبی است.
به‌طورکلی سفر به ایتالیا و داشتن بهترین برنامه‌ریزی برای سفر به نقاط مختلف این کشور، نیاز به تجربه و آگاهی دارد. بسیاری از تورهای گردشگری ایتالیا بدون تجربه کافی بسته می‌شوند و به همین علت است که فرصت زیادی برای لذت بردن از جاذبه‌های مختلف در این شهر وجود ندارد. اهمیت انتخاب صحیح آژانس گردشگری در اینجا بیشتر مشخص می‌شود.
خوشبختانه آژانس مسافرتی و جهانگردی ققنوس، به‌عنوان یکی از مجریان باسابقه برگزاری تورهای اروپایی به‌ویژه تور ایتالیا، تجربه خوبی در برپایی انواع تورهای گردشگری به این منطقه داشته است. برای سفر به پیزا و تماشای برج پیزا و دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه، می‌توانید با خیال راحت به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط ققنوس اعتماد کنید. کافی است با یک تماس تلفنی، برنامه‌های این آژانس رسمی گردشگری و جهانگردی را جویا شوید تا از تنوع آن مطلع شوید.
سفر به پیزا برای دیدن تماشای برج پیزا با مجموعه گردشگری ققنوس، هم فال است و هم تماشا! چراکه این مجموعه با یک برنامه‌ریزی دقیق، تلاش می‌کند علاوه بر داشتن وقت کافی برای گشت‌وگذار در محدوده برج پیزا ایتالیا، از دیگر جذابیت‌های منطقه نیز بهره‌مند شوید. تردید را کنار بگذارید و برای رزرو تور ایتالیا همین حالا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

اگر تابه‌حال تجربه سفر به ایتالیا و سر زدن به برج کج پیزا را داشته‌اید، از حال و هوای این برج برای ما بیشتر بگویید. چه اشتباهاتی یا حسرت‌هایی در سر زدن به برج پیزا داشته‌اید که اگر دوباره به این منطقه سفر کنید، آن را تکرار نخواهید کرد؟ به نظر شما زیباترین قسمت برج پیزا کجاست؟ نظرات شما می‌تواند به هم‌وطنانتان برای ساخت تجربه‌ای بهتر در سفر به پیزا کمک کند. همچنین می‌توانید از نظرات دیگر مسافرانی که به برج پیزا سرزده‌اند نیز استفاده کنید.

اشتراک گذاری این پست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.